Zpráva

Biograf Jan Svěrák
Mystický příběh z dnešního Braníka na Fidlovačce nebo na letní scéně ve Voděrádkách
vydáno: 18.5.2022
V úterý 17. května proběhla premiéra muzikálu Branický zázrak, divadelní prvotina režiséra Jana Svěráka s hudbou Tomáše Kluse. Uskutečnila se v pražském Divadle Na Fidlovačce, kde se představení zabydlí do konce června.

Herci a tvůrci už také mají za sebou tři předpremiéry na Letní scéně Voděrádky, kam se vrátí opět v průběhu prázdnin. „Každá divadelní scéna je jiná, a obě muzikálu dávají jiné vyznění. Voděrádky jsou magické atmosférou, kdy hrajeme uprostřed přírody s audio doprovodem potoka, Fidlovačka je důstojná divadelní klasika, a to chce zase velkou pokoru,“ říká autor libreta a režie Jan Svěrák „Rozmanitost dvou scén je přidaná hodnota a změna živému organismu divadla svědčí, protože se pořád něco děje a inscenace se tak dál vyvíjí,“ dodává.

Divadelní prostředí filmovému režisérovi učarovalo a nevylučuje, že by se u živého umění zdržel. Spolupráci na muzikálu kladně hodnotí i autor hudby a textů Tomáš Klus: „Hudba, která vznikla k muzikálu, je výjimečná, asi, že jsem poprvé nepsal o sobě. Honzovy perfekcionistické připomínky mě překvapivě dobře motivovaly,“ přiznává písničkář. „Kromě toho ale vznikla okolo muzikálu kouzelná lidská atmosféra, a to je ještě cennější,“ uzavírá Klus.

Mystický příběh z dnešního Braníka vypráví o písničkáři v krizi středního věku. Cítí, jak se vzdaluje své ženě a jak mu ubývá sil. Když mu zmizí i kolo z garáže, rozhodne se najít viníka a získat zpět, co mu kdysi patřilo. Tak se dostane až k místním bezdomovcům, v jejichž lesíku se údajně za úplňku zdají mocné sny. Stráví s nimi magickou noc, která přinese nečekané probuzení.

Hrají Tomáš Klus, Veronika Khek Kubařová nebo Nikola Ďuricová nebo Michaela Zemánková, Nikola Ďuricová nebo Simona Tlustá nebo Eva Zítková, Radka Pavlovčinová nebo Michaela Zemánková, Martin Dejdar nebo Šimon Bilina, Šimon Bilina nebo Radim Flender, Michaela Zemánková nebo Lucia Jagerčíková nebo Markéta Zehrerová, Josef Fečo nebo Martin Schreiner nebo Lukáš Pečenka, Rudolf Kubík nebo Lukáš Pečenka, Dušan Kollár nebo Bronislav Kotiš a další

zdroj zprávy: Martina Moudrá