Zpráva

Nekompromisní plynutí času studentů DAMU
vydáno: 7.12.2022
Inscenační tým v čele s režisérem Romanem Poliakem uvede ryze autorskou tvorbu s netradičním názvem 57'12''. Pohybová inscenace se zaměřuje na tematiku času. Čas jako společný prvek nás všech, který se snažíme ovlivnit, ale nikdo neunikne jeho nekompromisnímu plynutí. Premiéra bude uvedena 16. prosince v divadle DISK.

„Úplně původní inspirací pro vznik této inscenace byla fascinace vesmírem. Jakmile jsme o něm však začali číst různé knihy a konzultovat naše záměry s astrofyzikem, neustále se před námi objevovalo slovo ‘čas’. Po určité době přirozeně začalo téma času pronikat i do hereckých a pohybových improvizací, které jsme v rámci zkoušení prováděli. Nakonec se tak z času stal ústřední motiv celé inscenace,“ vysvětluje koncept inscenace dramaturg Jan Froněk.

Jedná se o druhou fázi zkoušení tohoto projektu. Původní projekt, O kosmu a všednosti, z kterého nová inscenace vychází byl klauzurním představením režisérů Romana Poliaka a Jana Froňka a byla možnost ho spatřit v prostorách Vzletu a NODu. Zatímco v předešlém nastudování se jednalo z velké části o improvizaci a byla zde naprostá absence rekvizit a jakékoliv scénografie, v nově připravené verzi se již tohoto úkolu zhostila Zuzana Sceranková. Přesto je minimalistický přístup nadále zachován. Mnohem důležitější pro vnímání konkrétního okamžiku je autorský sound design Jana Buriana, který doprovází tři performery celým představením. Ke studentkám herectví na KALDu Lucii Hrzalové a Marii Machové se připojil tanečník Lukas Blaha Bliss.

„Rozhodli jsme se pracovat s pohybem, a to v prázdném kruhovém prostoru. Soustředíme se na přítomnost herců, a to spíše po fyzické stránce než po psychologické. Oba nás baví práce s gesty a pohyb nám přijde jako velmi zajímavý způsob na měření a vyobrazení času,“ dodává režisér Roman Poliak.

Jedná se o jednu z mála pohybových a tanečních inscenací v prostoru divadla DISK. Představení vzniká ve spolupráci s tanečnicí, choreografkou a bývalou pedagožkou Katedry alternativního a loutkového divadla, Dorou Sulženko Hoštovou. Inscenace je také netradiční díky prostoru hlediště, které je ve formě kruhu přímo na jevišti. Performeři se tak pohybují v naprosté blízkosti diváka. Inscenaci můžeme nazvat jako autoreferenční představení, které tematizuje samotnou přítomnost diváka na představení a čas, který spolu s performery prožije.

veřejná generální zkouška: 15. 12. v 11:00
premiéra: 16. 12. v 19:30
nejbližší reprízy: 18. 12., 21. 12., 13. 1.


Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 17:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).
Základní vstupné stojí 200 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).


zdroj zprávy: Kamila Hurych