Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva

Ostrava v Praze již podesáté
[26.6.2019]
Čtyři ostravská divadla se na přelomu října a listopadu „zabydlí“ v pěti divadlech pražských. Desátý ročník divadelního festivalu Ostrava v Praze představí publiku v hlavním městě opět to nejlepší z tvorby Národního divadla moravskoslezského (NDM), Divadla Petra Bezruče, Komorní scény Aréna a Divadla loutek Ostrava. Letos to bude celkem osm inscenací v hlavním programu (31. října až 5. listopadu) a dva večery v off-programu (5. a 6. listopadu). Celkově tedy festival zahrnuje deset produkcí.

Divákům v Praze ostravská divadla nabídnou komorní operu, velký světový i komorní muzikál, loutkovou pohádku pro děti a pět činoherních inscenací. V off-programu zazní také koncert současné hudby. Přehlídku zahájí Divadlo loutek Ostrava a zakončí slavnostně Národní divadlo moravskoslezské. Město Ostrava festival pořádá již podesáté a podpoří jej částkou 1,8 milionu korun.

„Pražské publikum uvidí opět to nejlepší z nabídky ostravských scén. Aréna se tradičně drží ve špičce našich divadel – čtyřikrát byla Divadlem roku a také letos byla mezi třemi finalisty. Bezruči mají v Praze vždy při hostováních vyprodáno, stejně jako u nás v Ostravě. Velkému diváckému zájmu se těší také skvělá představení Národního divadla moravskoslezského nebo Divadla loutek,“ zdůrazňuje náměstek primátora pro kulturu Zbyněk Pražák s tím, že si naše divadla tento rok sama zvolila právě ty pražské scény, v nichž pravidelně hostují a kde je velký předpoklad, že si inscenace najdou svého diváka.

Ostravská divadla budou hrát v Karlíně, v Minoru, ve Studiu Ypsilon (2x Národní divadlo moravskoslezské), Divadle v Celetné (1x činohra NDM a 2x Divadlo Petra Bezruče) a v prostorách multifunkční La Fabriky (2x Komorní scéna Aréna). V off-programu zazní v prostoru Centra současného umění DOX koncert Ostravského centra nové hudby.

Národní divadlo moravskoslezské poveze do největšího muzikálového divadla v Praze vůbec poprvé světový muzikál. Kočky Andrew Lloyd Webbera se budou hrát 5. listopadu v Hudebním divadle Karlín. Vstupenky jsou již v prodeji. „Nebývá to u festivalu obvyklé, s velkým muzikálem jsme vyjeli jen jednou, a to před dvěma lety – naše Edith a Marléne se líbila. Letos sázíme na úspěch světových Koček. U nás jsou od premiéry stále vyprodané a už první měsíc prodeje vstupenek v Hudebním divadle Karlín nás přesvědčuje, že to bylo dobré rozhodnutí, zájem je velký,“ těší ředitele Národního divadla moravskoslezského Jiřího Nekvasila.

Úvodní večer festivalu bude 31. října patřit Divadlu loutek Ostrava v pražském divadle Minor s pohádkou Ronja, dcera loupežníka od Astrid Lindgrenové.

„Kočky Andrew Lloyd Webbera budou oficiální část přehlídky 5. listopadu uzavírat. Oproti zvyklostem jsme ale přidali ještě komorní muzikál Thrill Me Stephena Dolginoffa v režii Juraje Čiernika, který tématem zcela vybočuje z mainstreamové produkce, a ostravské publikum jej přijalo s nadšením. My už máme vyprodána některá zářijová ostravská představení a věřím, že se bude dílo líbit i publiku v pražské Ypsilonce, kde budeme v off-programu festivalu muzikál hrát 6. listopadu,“ popisuje ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Kromě zmíněných inscenací nabídne největší divadlo v našem regionu v pražské Ypsilonce komorní Čtyřnovotou operu Toma Johnsona (1. listopadu) a v Celetné 3. listopadu činohru Ivana Vyrypajeva Opilí. Kromě Koček veze NDM do Prahy výhradně inscenace nastudované pro komorní Divadlo „12“, kde se hraje teprve od září 2018 a které vzniklo jako nová scéna ve zrekonstruovaném komplexu Divadla Jiřího Myrona.

Vstupenky na Kočky jsou už v prodeji. Na další představení se budou vstupenky prodávat od srpna (na obě představení NDM v Ypsilonce), během září a října pak v dalších divadlech – Minor, v Celetné, La Fabrika. V Praze může letos navštívit ostravská festivalová představení včetně off-programu více než 3500 diváků.

Festival Ostrava v Praze vznikl v roce 2010 jako jedna z akcí při vyhlášení kandidatury Ostravy na Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. A koná se od té doby každoročně s velkým úspěchem. Devátý ročník vloni představil osm inscenací v osmi dnech, vidělo je přibližně 2500 diváků.

PŘEHLED INSCENACÍ FESTIVALU OSTRAVA V PRAZE 2019:

31. 10. divadlo Minor – Divadlo loutek Ostrava
Ronja, dcera loupežníka (Astrid Lindgrenová)

Režie Martin Tichý

1. 11. Studio Ypsilon – opera Národního divadla moravskoslezského
Čtyřnotová opera (Tom Johnson)

Režie Juraj Čiernik

1. 11. Divadlo v Celetné – Divadlo Petra Bezruče
Heda Gablerová: Teorie dospělosti (Henrik Ibsen, Anna Saavedra)

Režie Janka Ryšánek Schmiedtová

2. 11. Divadlo v Celetné – Divadlo Petra Bezruče
Transky, body, vteřiny

Autor i režie Tomáš Dianiška

3. 11. Divadlo v Celetné – činohra Národního divadla moravskoslezského
Opilí (Ivan Vyrypajev)

Režie Lukáš Brutovský

3. 11. La Fabrika – Komorní scéna Aréna
Zabiják Joe (Tracy Letts)

Režie Jiří Pokorný

4. 11. La Fabrika – Komorní scéna Aréna
Mandragora (Niccolò Machiavelli)

Režie Ivan Krejčí

5. 11. Hudební divadlo Karlín – opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského
Kočky (Andrew Lloyd Webber podle básnické sbírky T. S. Eliota
„Praktická kniha o šikovných kočkách“)

Režie Gabriela Petráková

OFF-PROGRAM
5. 11. Centrum současného umění DOX – Ostravské centrum nové hudby
Zásadní Xenakis (koncert experimentální elektronické hudby)
6. 11. Studio Ypsilon – opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského
Thrill Me (Vzruš mě!) (Stephen Dolginoff)

Režie Juraj Čiernik

Začátky v 19.00, resp. v 19.30 hodin dle programu příslušných divadel v Praze. Divadlo loutek Ostrava hraje v Minoru od 18.00 hodin.

zdroj zprávy: Šárka SwiderováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.