Zpráva

Poslední premiérou sezóny u Bezručů bude oceňovaná hra Otec
vydáno: 24.5.2023
Na závěr sezóny nastuduje Divadlo Petra Bezruče francouzský text Otec Floriana Zellera. Hra obdržela řadu prestižních cen a stala se velkým hitem v Paříži, na West Endu i na Broadwayi. Její filmová adaptace (2020) získala dva Oscary. Křehká hra o stárnutí a o odpovědnosti dětí k rodičům bude v režii Jana Holce další velkou hereckou příležitostí pro Norberta Lichého.

černá komedie o důležitých věcech
Florian Zeller (1979) je francouzský dramatik, prozaik, scénárista a filmový režisér. Jeho divadelní hry jsou překládané do mnoha jazyků a aktuálně je nejhranějším současným francouzským dramatikem na světě. „Ve hrách Otec, Syn a Matka se zabývá vztahy v současné rodině a výzvami, před kterými stojí. Tragikomedie Otec, kterou napsal v roce 2012, je sondou do života rodiny, jejíž fungování zasáhne problematika stáří a odpovědnosti dětí k rodičům,“ uvádí dramaturg Peter Galdík. Tento text byl roku 2020 zfilmován v režii samotného autora. „V roli otce se představil Anthony Hopkins, který za tuto úlohu získal Oscara v kategorii nejlepší herec. Florian Zeller pak společně s Christopherem Hamptonem získal Oscara za nejlepší převzatý scénář,“ doplňuje dramaturg.

jeden otec, jedna dcera a mnoho nezodpovězených otázek
André je stárnoucí muž svých vlastních myšlenek. Býval tanečník a bydlí se svou dcerou Anne a jejím manželem Antoinem. Anebo pracoval jako inženýr a jeho dcera žije v Londýně s novým přítelem Pierrem? Proč má uprostřed odpoledne pyžamo? Kam se ztrácejí jeho hodinky? Kam mizí nábytek? A co dělá v jeho kuchyni ten cizí člověk s kuřetem?

Roli stárnoucího otce ztvární na jevišti Divadla Petra Bezruče Norbert Lichý. Čím hra oslovila tohoto zkušeného herce? „Jak je to dobře napsané. To totiž není zas tak obvyklé, abych si přečetl text a řekl si: To jsem fakt rád, že v tom hraju. O to víc zodpovědnosti pak tak nějak máme. Myslím,“ říká Norbert Lichý. Do role Andrého dcery, druhé neméně významné postavy, která se musí popasovat s údělem pečující osoby, byla obsazena Markéta Haroková. „Věřím, že se dotkneme mimořádně silného tématu,“ dodává Haroková.
V dalších rolích diváci uvidí Lukáše Melníka, Barboru Křupkovou, Jáchyma Kučeru a Magdalénu Holcovou.

kým jsme, když ztratíme sami sebe?
Tato místy dojemná, ale místy i krutě vtipná černá komedie je psaná z pohledu zapomínajícího Andrého: příběh se tak divákovi skládá nepřímo, skoro až detektivně. Režie u Bezručů se ujal umělecký šéf Jan Holec. Proč si vybral k režii právě tento text? „Pro svou strukturu, čistotu, silný příběh a pravdivé postavy. A především pro bol, který známe či poznáme všichni. Do toho příběhu si nejde neprojektovat životní příběh vlastní.“

Hru Divadlo Petra Bezruče uvede v překladu dvorního překladatele Floriana Zellera – Michala Zahálky. Inscenace se odehraje ve scéně a kostýmech Pavly Kamanové. Hudbu pro inscenaci složil Nikos Engonidis.

Premiéra se uskuteční 26. května 2023 v 18:30 hodin v Divadle Petra Bezruče

zdroj zprávy: Marcela Bednaříková