Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Městské divadlo Zlín

Setkání/ Stretnutie 2016
[27.4.2016]
Možnost setkat se s řadou výjimečných divadelních osobností budou mít návštěvníci Městského divadla Zlín ve dnech 17. – 21. května v rámci 21. ročníku česko-slovenského divadelního festivalu Setkání/ Stretnutie 2016. Pozvání přijali například Martin Huba, Igor Bareš, Martha Issová, David Novotný, Lenka Krobotová, Václav Neužil, Klára Melíšková, Veronika Khek Kubařová, Tomáš Šulaj, Jindřich Štreit, Petr Váša a další. Patronem letošního ročníku je herec Dejvického divadla Martin Myšička a oblíbené Dejvické divadlo zahraje letos poprvé hned dvakrát.

„I když se může zdát, že díky moderním technologiím žijeme ve světě neomezených komunikačních možností, ukazuje se, že ale nikdy nenahradí jednu základní věc, že stále toužíme po živém kontaktu člověka s člověkem. A takovým živým setkáním, teď a tady, je divadlo. Proto se do divadla se chodilo v době před internetem, stále chodí i dnes a chodit vždy bude,“ říká oblíbený pražský herec, kterého diváci dobře znají i filmového plátna a televizních obrazovek. „Divadelní festival Setkání/ Stretnutie nabízí setkávání na mnoho způsobů. Nejenom diváků s diváky, diváků s divadelníky a také divadelníků s divadelníky, ale díky svému zaměření nám umožňuje se setkat se současnými inscenacemi špičkových souborů z Čech a Slovenska, a tedy nám umožňuje setkání se současnými tématy a lidskými osudy, které můžeme společně sdílet. Je mi proto velkou ctí a potěšením, že jsem byl požádán, abych se stal patronem tohoto krásného festivalu. Přeji mu mnoho spokojených diváků a též kumštýřů i organizátorů. A přeji mu, aby se stal pro všechny radostí a inspirací,“ doplnil Myšička.

Poprvé budou v závěru festivalu uděleny dvě ceny. Cenu Martina Porubjaka za mimořádný osobní přínos ke slovensko-českým vztahům v oblasti divadelního umění převezme herec Martin Huba. Oceněn bude i nejlepší původní text české divadelní hry. Anonymní soutěž o nejlepší původní divadelní hru vyhlašuje už druhým rokem divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků dnes už neexistující soutěže o Cenu Alfréda Radoka. Otevřena je všem novým česky nebo slovensky psaným hrám.

Festival nabídne letos nově také unikátní několikadenní workshopy pod vedením mistrů ve svých oborech. Fotografický workshop povede Jindřich Štreit, herecký Petr Váša, divadelnímu managementu se zájemci mohou naučit pod vedením Světlany Waradzinové a lektory hned dvou workshopů tvůrčího psaní budou Karel František Tománek a Peter Pavlac.

Samotný hlavní program bude opět bohatý. Dejvické divadlo přiveze inscenace Zásek a Kafka ´24, Komorní scéna Aréna Ostrava inscenaci Slyšení, která suverénně opanovala letošní Ceny divadelní kritiky a bodovala i v anketě Divadelních novin, Deník mého otce představí Národní divadlo moravskoslezské Ostrava. Festival bude hostit i Národní divadlo Brno s inscenací Je třeba zabít Sekala, Divadlo Na zábradlí, které přiveze Krásné psací stroje, nebo Panikáre z Divadla A. Bagára v Nitre. Cenu facky budou moci diváci zhlédnout ve dvou provedeních a porovnat tak, jak se s textem povídkové knihy zlínského spisovatele Josefa Holcmana vypořádali v Liberci (Divadlo F. X. Šaldy) a v Uherském Hradišti (Slovácké divadlo). Slavnostní zakončení festivalu se uskuteční před představením Labyrinty a raje Jana Amosa Slovenského národného divadla Bratislava.

Program se bude odehrávat nejen v budově divadla, ale i v parčíku za ní, kde opět vyroste šapitó. Hudební fajnšmekry v něm čekají dva koncerty – 20. května vystoupí Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem a 21. května Monikino Kino.

Doprovodný program bude zdarma. Diváci se mohou těšit na podvečerní koncerty u kávy na schodech před divadlem nebo například besedy – nejen s herci po představení, ale také s dalšími hosty. Vše vyvrcholí v sobotu 21. května velkým divadelním piknikem pro celou rodinu v parku za divadlem.

Divadelní festival zve na Kávy s osobnostmi

Na neformální moderovaná setkání vybraných festivalových hostů láká letos poprvé divadelní festival Setkání/ Stretnutie 2016, který pořádá ve dnech 17. – 21. května Městské divadlo Zlín. „Přijďte na Kávu s Jindřichem Štreitem, Petrem Vášou, Peterem Pavlacem a dalšími,“ zve ředitel divadla Petr Michálek. Besedy se budou konat od 18. května do 21. května vždy od 14.30 v parku za divadlem. „V případě nepříznivého počasí se přesuneme do divadelního klubu Dílna,“ doplnil Michálek. Vstup je volný.

Středa 18. 5.
Téma: Dramatik, nebo dramaturg?
V debatě se budeme zabývat tím, jak se vzájemně doplňují a vylučují funkce dramaturga a dramatika v divadle, zda je možné být plnohodnotně dramaturgem vlastního textu, dramatizace či adaptace. Jak ovlivňuje dramaturg práci režiséra a jak hledá režisér s dramaturgem společnou řeč. Jak režisér a dramaturg ovlivňují konečnou verzi textu dramatika.
Hosté: dramatikové a dramaturgové Peter Pavlac a Karel František Tománek
Moderuje Vladimír Fekar, dramaturg Městského divadla Zlín

Čtvrtek 19. 5.
Téma: Postůj, okamžiku!
Dokážeme v dnešním hektickém světě zvěčnit nějakou chvíli? Anebo ji alespoň správně a naplno prožít? A dokáže to umění? Povídání o pomíjivosti času, prchavosti umění a také o kouzlu setkání či o magii zastavení.
Hosté: fotograf Jindřich Štreit a herec, hudebník a improvizátor Petr Váša
Moderuje Hana Mikolášková, umělecká šéfka Městského divadla Zlín

Pátek 20. 5.
Téma: Jak to chodí v agenturách?
Jak prezentují české agentury české autory v zahraničí? Jakým způsobem objevují zahraniční autory? Nechybí české republice burza současných dramatiků? Jak zlepšit či prohloubit komunikaci agentur s dramaturgy? S kterými zahraničními agenty je nejsložitější komunikace? Jak vyhledávat překladatele? Mnoho praktických otázek, které budou zodpovídat zástupci agentur DILIA a AURA-PONT
Hosté: Michal Zahálka a Zdeněk Harvánek
Moderuje Vladimír Fekar, dramaturg Městského divadla Zlín

Sobota 21. 5.
Téma: Postavení divadel v jiných kulturách.
O aktuálních problémech divadla jako společenského fenoménu, o nutnosti prolínání divadelních kultur a vzájemné inspirace, o tvůrčí svobodě divadelníků a dalších atraktivních tématech budeme rozmlouvat se zahraničními hosty festivalu.
Host: rumunský básník, překladatel a pracovník ministerstva zahraničí Mircea Dan Duta
Moderuje: Petr Michálek, ředitel Městského divadla Zlín

zdroj zprávy: Veronika JurčováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.