Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Západočeské divadlo v Chebu

Sezona mužů a žen na pokraji nervového zhroucení
[8.9.2015]
Oficiálně a s přípitkem pro diváky zahájí Západočeské divadlo v Chebu svou 55. sezonu v sobotu 12. září prvním představením „pod střechou“ (po třech plenérových představeních poslední srpnový týden). V sezoně divadlo připraví čtyři úplné novinky – jednu muzikálovou, jednu komorní jednoaktovku a dva autorské projekty napsané a vytvořené přímo pro chebské herce, plus čtyři další tituly na velkou i malou scénu.

Sobotním představením je moderní zpracování osudů poslední královny Francie od amerického autora Davida Adjmiho Marie Antoinetta. Představitelka titulní role Pavla Janiššová za svůj výkon získala nejvíce hlasů v letošní divácké anketě Zlatý Albrecht (premiéra v březnu 2015). V ceně vstupenky bude i přípitek na zahájení sezony.

Ta nese podtitul „Sezóna mužů a žen na pokraji nervového zhroucení“, jednak proto, že hlavní „tahák“ bude v české premiéře uvedený muzikál podle filmu Pedra Almodóvara Ženy na pokraji nervového zhroucení a jednak vypjaté, mezní situace nebo lidé s napjatými nervy jsou určitým leitmotivem všech ostatních titulů.

Pro děti divadlo nabídne hned koncem září pohádku Jaroslava Pacovského Strach má velké oči. Následuje hříčka Terrence McNallyho V Davidově rouše v čerstvém překladu Dany Hábové. Jde o první část dvouhry Stendhalův syndrom, což je psychology popsaný fyzický a emoční stav pod dojmem geniálního uměleckého díla. Zde stojí postavy tváří v tvář originálu Michelangelovy sochy Davida, přičemž něco se jim honí hlavou, něco skutečně vysloví nahlas mezi sebou. Komorní jednoaktovka se odehraje na scéně "za oponou", režírovat bude Zdeněk Bartoš, stejně tak i pohádku.

Režisér Braňo Mazúch se po bezmála patnácti letech vrací do Chebu, aby s herečkou Danielou Šiškovou připravil autorský projekt s využitím nejrůznějších výtvarných a divadelních postupů s názvem Stařec, dívka a moře. Poprvé bude kus uveden v rámci letošního bienále Divadlo jednoho herce (na počátku října). V Česku leckde s úspěchem uvedenou komedii Listopad o zákulisí amerických prezidentských voleb pak bude ve Studiu režírovat Šimon Dominik.

Janek Lesák je chebský rodák, absolvent zdejšího gymnázia, který mezitím vystudoval obor režie na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU a dnes působí jako kmenový režisér v Jihočeském divadle. Do Chebu se vrátí, aby tu nastudoval autorskou verzi nejslavnějšího českého komiksu všech dob – Rychlých šípů. „Šípáci“ ale odrostli, založili rodiny a poněkud zpohodlněli, takže když je jejich otec Jaroslav Foglar povolá do akce, aby vypátrali ukradený deník a jeho osobního ježka v kleci, logicky jde o nervy. Název je Rychlé šípy RELOADED. Následovat bude zmíněný muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení z dílny tvůrců hitu Donaha! – Davida Yazbeka (hudba a texty písní) a Jeffreyho Lanea (libreto), v režii Zdeňka Bartoše.

Režisér a herec mladoboleslavského divadla Petr Mikeska pak do studia připraví francouzskou veselohru Jméno, v níž se jádrem sporu stává křestní jméno pro očekávaného potomka. A protože zní Adolf, přivede většinu postav na pokraj nervového kolapsu.

Konečně režisér David Šiktanc se na závěr sezóny pustí do australského komediálního dramatu Noc bláznů. Odehrává se v psychiatrické léčebně, kde se mladý student teatrologie v rámci terapie rozhodne s pacienty nastudovat hru. A společně se pustí rovnou do Mozartovy opery.

Chebské divadlo nevynechá ani zavedené a tradiční akce – od Noci divadel, prohlídek zákulisí, divadelního plesu, mikulášské pohádky pro nejmenší až po finální Divadelní banket s vyhlášením výsledků divácké ankety. Do nové sezóny také ZDCH mírně osvěžilo a modernizovalo své logo – zůstává maska z profilu, mění se její umístění, font písma a celkové vizuální využití.

zdroj zprávy: Zdeněk BartošKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.