Zpráva

SpoluHra se poměří s příběhem prokletých básníků
vydáno: 15.1.2019
Ve středu 23. ledna proběhne premiéra inscenace Úplné zatmění autora Christophera Hamptona. V režii Jakuba Čermáka ožije známý příběh prokletých básníků, který proslavilo především filmové zpracování Agnieszky Holland s Leonardem Di Capriem a Davidem Thewlisem. V hlavních rolích prokletých básníků Paula Verlaina a Arthura Rimbauda se na jevišti objeví životní partneři Matěj Stropnický a Daniel Krejčík. Nejnovější inscenaci z cyklu "Filmové hity na divadelním jevišti“ uvede divadelní spolek SpoluHra na své domácí scéně v La Fabrice.

Kultovní příběh prokletých básníků, kteří nedokázali být ani spolu, ani bez sebe. Básník Paul Verlaine opustil práci v politické sféře a poklidně si žije život vycházející hvězdy básnického nebe, se svou ženou Matyldou čeká rodinu a vše by mohlo pokračovat poklidně, kdyby se neobjevil on. Mladíček s neotesanými způsoby a nesmírným talentem, Arthur Rimbaud. Od prvního okamžiku je jasné, že jeho návštěva změní zaběhlý život, ale jak moc to nikdo netuší... O tom, co je to vlastně umění, kde najít inspiraci a nezničit u toho život všem svým blízkým, ba dokonce ani sobě. Příběh o nezkrotných touhách, pudech a síle tělesnosti, která dokáže zcela zatemnit náš rozum. Milostný trojúhelník ve světě, kde láska neexistuje. Lásku je totiž nutné, dle slov našich hrdinů, znovu objevit. Otázkou ale zůstává „jak“.

Dramatik a scénárista Christopher Hampton napsal hru Úplné zatmění v roce 1968 a odkryl v ní intimní vztah dvou prokletých básníků Paula Verlaina a Arthura Rimbauda. Inscenace Jakuba Čermáka se dívá na vztah z perspektivy milostného trojúhelníku, kde silnou úlohu sehrává i Verlainova láska k jeho manželce Matyldě, v jejíž roli se představí Sandra Nováková, která se po dlouhé divadelní pauze představí už v druhé inscenaci spolku SpoluHra - divákům se po dlouhých osmi letech, kdy divadlo nehrála, představila v předešlé premiéře SpoluHry, v inscenaci Prolomit vlny. „Přestože jsme škrtali a upravovali, myslím, že zůstává jádro celé hry i jejího sdělení,“ shrnuje úpravy režisér Jakub Čermák. Tvůrčí tým se rozhodl přenést příběh blíže k divákům. „Neřekl bych úplně, že je hra přenesena do současnosti, ale určitě je zmodernizovaná. To v oblasti umění není nic nového. Už na barokních obrazech vidíme např. biblické výjevy a postavy jsou oblečeny do novověkých šatů. Stejně tak my hledáme výrazové prostředky, ale nejen výtvarné, i divadelní, které budou komunikovat se soudobým divákem. Osobně jsem přesvědčen, že má smysl na divadle hrát pouze ty věci, které promlouvají k dnešku,“ doplňuje Čermák.

V inscenaci se také nově objeví řada básnických textů brilantních básníků, kterým v původním textu ani ve filmovém zpracování nebyl dán prostor. „Myslím, že zkrácení a úprava včetně přidání básní hře pomohla. Je hutná a to věci o mimořádné poezii být musejí, aby jí byly hodny,“ uvedl Matěj Stropnický, pro nějž je účinkování v inscenaci Úplné zatmění divadelním debutem.

„Všichni ostatní básníci recitují, tihle dva však hlavně žijí. A to dost neřízeně. Je to dynamické, vtipné, na konci dost mrazivé a na zkouškách už pravidelně teče krev. Zatím jen ta divadelní, ale ještě nejsme na konci. Sám, když nejsem na scéně, tak s otevřenou pusou rád ze zákulisí sleduji scény Matěje a Sandry a je to pro mě pokaždé zážitek,“ říká Daniel Krejčík, který už ve SpoluHře hraje hlavní role v inscenacích V hodině rysa, Po konci světaVšechny báječné věci.

Po divadelní adaptaci filmu Larse von Triera Prolomit vlny je Úplné zatmění druhou premiérou sezony a už na konci května se diváci můžou v La Fabrice těšit na světovou premiéru adaptace oscarového filmu Dánská dívka, což bude pro SpoluHru a La Fabriku další společná výzva na nádherném tématu.

zdroj zprávy: Monika Bunžová