Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Jihočeské divadlo Č. Budějovice

Tramvaj do stanice Touha v tanečním provedení
[12.11.2018]
V pátek 16. listopadu uvede baletní soubor Jihočeského divadla svou první premiéru sezóny 18/19 – psychologické taneční drama na motivy stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha.

Inscenace vznikla ve spolupráci s Landes Theater Niederbayern Passau. Jedná se o mimořádnou koprodukci, kdy se v jedné taneční inscenaci spojují divadla dvou partnerských měst - Pasova a Českých Budějovic. V Pasově bude mít “Tramvaj” premiéru 1. prosince a odehrajeme zde celkem 6 představení. Další uvedení nás čeká 11. prosince ve Straubingu, kde se baletní soubor JD představí pouze jednou a 4. ledna v Landshutu, kde Tramvaj do stanice Touha bude odehrána celkem čtyřikrát.

Choreografie a režie se ujal Libor Vaculík, který si často vybírá pro taneční zpracování právě činoherní předlohy (Valmont, Slečna Julie, Petrolejové lampy). „Rád uvádím do tanečního života předlohy, které zdánlivě působí, že jsou pro taneční ztvárnění nepřevoditelné. Chci jít vlastní cestou i se všemi riziky, která tato cesta přináší…“, dodává Libor Vaculík.
Libor Vaculík patří mezi přední české choreografy, jeho pohybový slovník nezapře klasický základ, ale stavba nad ním je modelována a obohacována nevtíravě a přirozeně dalšími komponenty, ze kterých je evidentní, že jdou cestou citu, přemýšlivosti i srdce.

Hudební část inscenace tvoří koláž z kompozic světoznámého estonského skladatele Arvo Pärta v hudební režii Petra Maláska. Psychologické vztahové vzorce postav Tramvaje do stanice Touha dobře vystihují fragmenty z jeho žalmů, Třetí a Čtvrté symfonie, i z rozsáhlejší skladby Sarah was ninety years old. Zazní také části z Pärtových děl Festina lente, Fratres a Ein Wallfahrtlied.

Kostýmy navrhl renomovaný kostýmní výtvarník Roman Šolc a scénu vytvořil Radek Honc. V hlavních rolích se představí Petronela Bogdan jako Blanche, Tereza Szentpeteryová jako její sestra Stella. Klíčové mužské role ztvárňují Magnum Phyllipy (Stanley, manžel Stelly), István Varga (Allan, manžel Blanche) a Zdeněk Mládek (Mitch).

zdroj zprávy: Lenka Cimlová OstráKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.