Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Studio DVA divadlo

Tři premiéry Léta slovenských hvězd
[2.8.2016]
Již potřetí připravilo divadlo Studio DVA v rámci Metropolitního léta hereckých osobností také Léto slovenských hvězd. Přehlídka bratislavských divadelních souborů se uskuteční na jeho kamenné scéně v druhé polovině měsíce (24. – 31. srpna). Program slibuje šest představení, z toho tři v premiérách. Diváci se mohou těšit na taková jména slovenského divadla, jakými jsou Milan Lasica, Marta Sládečková, Zuzana Mauréry, Petra Polnišová, Csongor Kassai a mnoho dalších.

Přehlídku 24. srpna zahájí česká premiéra brilantní francouzské komedie Meno. V hlavní roli se představí Zuzana Mauréry, čerstvá držitelka ceny za Nejlepší ženský herecký výkon z Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary za film Učitelka Jana Hřebejka. Meno se s obrovským úspěchem hrálo v Paříži, kde se stalo po svém uvedení komedií roku a získalo Mollièrovu cenu. Později ji uvedli v šestnácti dalších zemích a v roce 2012 vznikl dokonce i celovečerní film Le Prénome. Pierre žije i s manželkou Elisabeth (Zuzana Mauréry) naoko spořádaným životem. Stačí však jedna hra na pravdu, jeden večer nelítostné upřímnosti a vztahy se mohou navždy změnit. „...je taká submisívna pokorná manželka, ale keď to na ňu príde, tak nikoho nešetrí,“ charakterizuje svoji postavu Mauréry.

Příběh dvou herců, kteří spekulují nad tím, jak by si zahráli, kdyby tu možnost měli, Skazu Titaniku (27. srpna), je českou premiérou Štúdia L+S. Směsice černé komedie s prvky tragédie, dokumentu i parodie nese autorské stopy zakladatele divadla Milana Lasici. „Je to "srdcovka" pána Lasicu, ktorý ju senzačne a s nadhľadom upravil a aktualizoval. Na dosky nášho divadla chcel inscenáciu dostať už dávno, no keďže voľba padla na dvoch asi najvyťaženejších slovenských hercov, chvíľu to trvalo,“ vysvětluje výkonný ředitel Štúdia L+S Pavel Danišovič dlouhou cestu k premiéře. Oba herci Sväťo Malachovský a Michal Kubovčík se v představení ukáží nejen v poloze herců, ale i artistů, klaunů, hudebníků a dokonce imitátorů lodního šroubu! A možná dojde i na kultovní scény z Cameronova filmu Titanic.

Nabídku Štúdia L+S v rámci Léta slovenských hvězd doplní ještě osvědčené tituly Malé manželské zločiny (28. srpna) s Milanem Lasicou a Martou Sládečkovou a autorská komedie Listy Emilovi (29. srpna), ve které září Milan Lasica coby aktivní penzista zakládající v domově důchodců voice band.

Po roce se na přehlídku vrací také Divadlo GUnaGU a rovnou se dvěma novinkami. Uměleckým šéfem tohoto alternativního autorského uskupení je jeden z nejúspěšnějších a nejhranějších českých a slovenských autorů Viliam Klimáček. Několikanásobný držitel ceny Alfréda Radoka se českému publiku asi nejvýrazněji představil hrou Hypermarket (projekt Bouda, Národní divadlo, 2004). Divadlo Studio DVA dosud s úspěchem uvádí jeho Nízkotučný život a Odvrátenou stranu mesiaca. Klimáček je známý tím, že přináší nová kontraverzní, trochu provokativní témata, která jsou ve světě poměrně módní a korespondující s aktuálními dramatickými trendy. Nyní diváky zavede do prostředí slovenských au-pair v Londýně a na bratislavskou gay scénu.

Hru Mutanti (posledný valčík v hoteli Kriváň) (30. srpna) - příběh dvou gayů, kteří chtějí mít dítě, ale nevědí, jak na to, a proto si pozvou dámu z eskort servisu - napsal Klimáček pro Viktora Horjána a Csongora Kassaie. Horjánova role vznikla přímo na motivy jeho reálného života. Mladý veřejně známý homosexuál se vyrovnává s hrozbou smrti, když mu diagnostikují rakovinu. Současně však řeší i každodenní stereotyp vztahu s rozdílným partnerem. Drsný humor se střídá s něhou, komika s tragédií. „Mňa táto inscenácia oslovila preto, že som po dlhých rokoch dostal najlepšiu hereckú príležitosť, akú som si mohol priať. Myslím si, že pre herca je veľmi dôležité, aby postava aj celý príbeh boli o citoch a vzťahoch, lebo tam sa dá niečo ukázať a zároveň prežívať. A v tomto je hra Mutanti veľmi zaujímavá,“ říká ke své roli Csongor Kassai.

Léto slovenských hvězd uzavře 31. srpna pražská premiéra komedie In Da House (Žúrka v Londýně) o třech slovenských au-pair, které na večírku v bytě domácích vzpomínají na komické i smutné situace ze své práce. Autor tři čtvrtě roku sbíral materiál prostřednictvím rozhovorů se skutečnými aupairkami. Jejich smutné i komické příběhy se později staly osnovou scénáře, ze kterého vycházely samotné herečky, kterým byl text napsán na tělo. V jedné z rolí se objeví špička ženského komického herectví na Slovensku Petra Polnišová.


LÉTO SLOVENSKÝCH HVĚZD - DIVADLO STUDIO DVA

24.8. (st) 19:00 Meno (M. Delaporte, A. de La Patellière), Fluent Production
27.8. (so) 19:00 Skaza Titaniku (John Fiske), Štúdio L+S
28.8. (ne) 19:00 Malé manželské zločiny (Eric-Emmanuel Schmitt), Štúdio L+S
29.8. (po) 19:00 Listy Emilovi (Milan Lasica), Štúdio L+S
30.8. (út) 19:00 Mutanti (posledný valčík v hoteli Kriváň), (Viliam Klimáček), Divadlo GUnaGU
31.8. (st) 19:00 In Da House (Žúrka v Londýne) (Viliam Klimáček), Divadlo GUnaGU


IN DA HOUSE (Žúrka v Londýne) (Viliam Klimáček)
Příběh tří slovenských au-pair v Londýně, které na večírku v bytě domácích, kteří na víkend odcestovali, vzpomínají na komické i smutné situace ze své práce. Na povrch postupně vyplouvá frustrace, komplexy a neschopnost změnit svůj život k lepšímu. Hrají: D. Abrahámová, B. Kelíšková, P. Polnišová, Z. Porubjaková, režie: K. Vosátko, Divadlo GUnaGU.

LISTY EMILOVI (Milan Lasica)
V domově důchodců zakládá Emil voiceband, který svým repertoárem dokumentuje jeho groteskní životní vzpomínky. Milan Lasica s jedinečným humorem glosuje dění kolem sebe a představuje rozmanitou galerii zábavných postaviček seniorů. Hrají: M. Lasica, D. Kavaschová, K. Mikulčík, L. Schrameková, Z. Šebová, B. Švidraňová, režie: J. Nvota, Štúdio L+S.

MALÉ MANŽELSKÉ ZLOČINY (Eric-Emmanuel Schmitt)
Krásný a fascinující obraz manželství s jeho démony, žárlivostí, pokrytectvím a egoismem, které jsou na druhé straně vyváženy nezapomenutelnými vzpomínkami, humorem a něhou… Hrají: M. Sládečková a M. Lasica, režie: V. Strnisko, Štúdio L+S.

MENO (Matthieu Delaporte, Alexandre de La Patellièr)
Komedie, která se naštěstí nestala vám. Mimořádný situační humor ve hře, která pod rouškou zdánlivě uspořádaného pařížského života odhaluje nečekaná pikantní tajemství. Hrají: Z. Mauréry, V. Hajdu, R. Stanke, L. Hurajová, K. Mikulčík, režie: J. Nvota, Fluent Production.

MUTANTI (posledný valčík v hoteli Kriváň) (Viliam Klimáček)
Černá komedie o prvních i posledních věcech člověka. Příběh dvou gayů, z nichž jeden má smrtelnou nemoc a přemýšlí, co po něm zůstane. Tisíc plyšových hraček, co po něm házeli v taneční televizní soutěži? Nebo přítel, který rád vaří a uklízí a raději než Bergamana sleduje Jamieho Olivera? Hraji: V. Horján, C. Kassai, Z. Šebová, režie: V. Klimáček. Divadlo GUnaGU.

SKAZA TITANIKU (John Fiske)
Zkáza Titaniku dodnes fascinuje a inspiruje umělce napříč žánry. John Fiske napsal vtipnou parodii pro dva herce, kteří spekulují nad tím, jak by si zkázu Titaniku zahráli, kdyby tu možnost měli. Milan Lasica původní nápad rozvinul, text upravil a vznikla hra plná humoru, sebeironie a klaunských gagů. Hrají: S. Malachovský a M. Kubovčík, režie: K. Vosátko, Štúdio L+S.

zdroj zprávy: Tomáš PřenosilKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.