Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Národní divadlo Brno
> Edison!

Vynálezci a vynálezy na Malé scéně Mahenova divadla
[12.6.2019]
Národní divadlo Brno připravilo interaktivní inscenaci pro děti od 7 let. Bude vyprávět o velké síle a nezdolnosti, o odvaze jít si za svým cílem, navzdory posměchu lidí, kteří se pro jistotu drží při zemi. Autorem inscenace je Zdeněk Král, režie se ujala Hana Mikolášková.

Vynálezci a vynálezy! Kolik toho o nich slýcháme, kolik z nich denně využíváme a bereme za samozřejmou věc. Stačí ale drobný zvrat, jenž nás uvede do nepohodlí, a najednou si uvědomíme, jaké kouzlo se skrývá za každou tou důmyslnou věcí a za úsilím člověka, který něco neobvyklého vymyslel. Nejčastěji se to stává v momentě, kdy zaburácí hrom, nebem proletí blesk a náhle dojde k výpadku elektrického proudu. Právě v tom okamžiku se octnou dva malí hrdinové humorné, zábavné, ale také populárně naučné hry pro děti od Zdeňka Krále.

Iza a Luky marně hledají svíčku a sirky, když se před nimi zničehonic zjeví tajemná postava na první pohled obyčejného muže. Je jím Thomas Alva Edison, slavný americký vynálezce houževnaté povahy, bystré mysli a skromného vystupování. Čaroděj z Menlo Parku, jak byl také přezdíván. Ze tmy „tmoucí“ před ně vystoupí člověk, který životy budoucích generací navždy spojil se září světla a účinky elektrické energie. Jeho kariéra ale nebyla jenom sledem úspěchů, ovací a všeobecné podpory. Za úsilím věčně odhodlaného, zapáleného vynálezce a podnikatele stojí řady potíží a překážek, které v průběhu svého života musel trpělivě překonávat. I přesto u něj bylo tvůrčí nadšení většinou silnější než strach, a chlapeckou radost z objevování si dokázal uchovat i v dospělosti. I když je autorem více než tisícovky patentů k přístrojům, které dodnes používáme, pro diváky dnešního Mahenova divadla je osobnost Thomase Alvy Edisona navždy spojena především se „žárovkou“. Edisonova firma se totiž, jak ví nejen většina Brňanů, podílela na elektrifikaci tehdejšího Divadla Na hradbách, které se díky tomu stalo prvním plně elektricky osvětleným divadlem v Evropě.

Příběh o velké síle a nezdolnosti, o odvaze jít si za svým cílem, navzdory posměchu lidí, kteří se pro jistotu drží při zemi, připravuje režisérka Hana Mikolášková. Do hravé inscenace, v níž se diváci setkají s herci i loutkami, kteří spolu budou nejen hrát a zpívat, ale také připravovat chemické a elektrické pokusy, obsadila čtyři temperamentní herce. V titulní roli se s angažmá v Mahenově činohře rozloučí Dušan Hřebíček. Mezi Edisonovými jevištními kumpány, kteří budou ztvárňovat desítku rozličných postav, se vedle Martina Veselého naopak představí nově přicházející člen souboru Vojtěch Blahuta a hostující absolventka JAMU Simona Rejdová.

Součástí inscenace je interaktivní pracovní a hrací sešit pro všechny malé, velké, mladé, i odrostlejší, vědou posedlé, nebo „jen“ zvídavé, zkrátka potenciální pokračovatele vynálezců a vědců, kteří pomáhají lidstvu vpřed.

Inscenace je vhodné pro děti od 7 let.

zdroj zprávy: Gabriela KodysováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.