Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
4+4 dny v pohybu

Zahraniční divadelní program festivalu 4+4 dny v pohybu otevře provokativní show The Clearing
[16.9.2019]
Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu má již tradičně na programu také výrazný zahraniční divadelní program. Divadelní část festivalu bude v sobotu 5. října ve 20:00 zahájena v pražském Divadle Archa představením The Clearing amerického performera a kurátora Jeremyho Wadea.

Diváci se mohou dále těšit například na finsko-egyptskou umělkyni Samiru Elagoz nebo íránského non-binárního umělce Sorour Darabi. Jednotlivé performance se kromě Divadla Archa uskuteční také v Ponci a Centru současného umění DOX. Festival, který proběhne od 4. do 12. října 2019 v Desfourském paláci v Praze, mimo jiné nabídne pět českých divadelních premiér, výtvarné intervence, přednášky, program pro děti a mnoho dalšího. Předprodej vstupenek probíhá v síti GoOut. Více na www.ctyridny.cz.

Letošní zahraniční divadelní program festivalu 4+4 dny v pohybu mapuje tvorbu mimoevropských scénických umělců. Program zahájí Jeremy Wade se svou provokativní show The Clearing, a to 5. 10. ve 20:00 v Divadle Archa. Americký performer, kurátor a pedagog působící v Berlíně, držitel prestižní New York Bessie Award, tematizuje v novém sóle různé obavy o budoucnost. Využívá k tomu svůj charakteristický projev – kombinaci tance, fyzické akce, zpěvu, textového apelu, ale i hudby a vlastní scénografie. Jeho nová produkce je halucinogenní demontáží reality volající po solidaritě. Ačkoli se Wade snaží skrze The Clearing řešit konkrétní společenské nemoci, exponuje zároveň svou nadměrnou zranitelnost. Kriticky se také staví k mechanismům násilí proti člověku a přírodě, čímž vytváří vysoce znepokojující dílo. Wadeovo expresivní sólo živě doprovází hudebník Marc Lohr.

„Vybrali jsme několik originálních, špičkových performerů a tanečníků, kteří svou radikální a kritickou tvorbou boří zažité stereotypy. Většina z nich představí svou práci českému publiku úplně poprvé,“ říká dramaturg divadelního programu Pavel Štorek. Premiéru před českým publikem budou mít také performeři Samira Elagoz a Sorour Darabi. Finsko-egyptská umělkyně Samira Elagoz přiveze úspěšnou performance Cock, Cock.. Who’s There?, kterou představí 6. 10. ve 20:00 v Divadle Archa. Elagoz zde kombinuje performativní postupy s videem, čímž vytváří unikátní styl „docu-fiction“. 12. 10. v 18:00 uvede v Centru současného umění DOX íránský non-binární umělec Sorour Darabi svou „ódu na zranitelnost“ s názvem Šavašun, vycházející ze stejnojmenného šíitského svátku. Darabi osciluje mezi reálnou a symbolickou ztrátou, mezi komfortem a diskomfortem, toxickou maskulinitou a zranitelností vlastní identity.

Návštěvníci 4+4 dnů v pohybu se v divadelním programu mohou dále těšit na francouzského hudebníka a performera Géralda Kurdiana, který ve svém stand-upu Hot Bodies představí metamorfózy sexuálních revolucí 20. a 21. století. Niv Sheinfeld a Oren Laor, jedni z nejvýznamnějších tvůrců současného izraelského tance, přivezou do Prahy své nejosobnější představení The Third Dance, ve kterém reflektují 15 let společného života i tvorby. Belgický umělec Louis Vanhaverbeke prozkoumá hranice normality v performance Mikado Remix. V dokumentárním představení Mining Stories, odkazujícím k tragédii v brazilském těžebním regionu Minas Gerais, rozeberou Silke Huysmans a Hannes Dereere témata jako paměť, politika či náboženství. Americký tanečník a choreograf Trajall Harell uvede své celovečerní dílo pro tři tanečníky Judson Church is Ringing in Harlem, ve kterém spojí dva vzdálené světy – minimalismus postmoderního tance s okázalostí stylu Vogue. Jihoafrická herečka a performerka Ntando Cele se ve svém svérázném stand-upu Black Off pustí do ostré kritiky předsudků i přehlížení a nabídne publiku nové způsoby, jak přemýšlet o rasismu.

24. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL SOUČASNÉHO UMĚNÍ
4 +4 dny v pohybu 2019 | 4. - 12. 10. 2019
Desfourský palác, Divadlo Archa, Ponec – divadlo pro tanec, Centrum současného umění DOX


5.10. DIVADLO ARCHA / 20:00
JEREMY WADE (USA): THE CLEARING

6.10. DIVADLO ARCHA / 20:00
SAMIRA ELAGOZ (FINSKO / NIZOZEMSKO): COCK, COCK…WHO’S THERE?

7.10. DIVADLO ARCHA / 20:00
GÉRALD KURDIAN (FRANCIE): HOT BODIES - STAND UP

8.10. DIVADLO PONEC / 20:00
NIV SHEINFELD & OREN LAOR (IZRAEL): THE THIRD DANCE

9.10. DIVADLO ARCHA / 20:00
LOUIS VANHAVERBEKE (BELGIE): MIKADO REMIX

10.10. DIVADLO ARCHA / 20:00
SILKE HUYSMANS & HANNES DEREERE (BRAZÍLIE / BELGIE): MINING STORIES

11.10. DIVADLO PONEC / 20:00
TRAJAL HARRELL (USA): TRAJAL HARRELL (USA): JUDSON CHURCH IS RINGING IN HARLEM (MADE-TO-MEASURE)/TWENTY LOOKS OR PARIS IS BURNING AT THE JUDSON CHURCH

12.10. DOX+ / 18:00
SOROUR DARABI (ÍRÁN / FRANCIE): SAVUŠUN

12.10. DIVADLO ARCHA / 20:00
NTANDO CELE/ MANAKA EMPOWERMENT PROD (JAR / ŠVÝCARSKO): BLACK OFF


zdroj zprávy: Eliška MíkovcováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.