Počet komentářů: 1
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo F. X. Šaldy Liberec
> Divotvorný hrnec

Známý „americko-český“ muzikál v Liberci
[30.5.2019]
Americký muzikál Divotvorný hrnec lze u nás do jisté míry díky osobitému překladu a doplnění Jiřího Voskovce a Jana Wericha považovat za český, ačkoli je dílem amerických autorů. (Burton Lane - autor hudby, Fred Saidy – autor námětu a Edgar Yip Harburg – autor písňových textů). V originálním znění jako Finnian’s Rainbow měl premiéru na Broadwayi 10. ledna 1947. Ovšem již 6. března 1948 byl uveden v Praze v obnoveném Osvobozeném divadle (dnes ABC), kde po boku Jana Wericha účinkovala legendární Soňa Červená.

Divotvorným hrncem vstoupila na české jeviště poprvé původní broadwayská produkce a byla tím zřejmě odstartována „muzikálová“ éra v tehdejším Československu. Voskovec s Werichem získali svolení k úpravě a k tak brzkému uvedení mimo Broadway díky přátelství s autory díla, které navázali během svého newyorského působení v první polovině čtyřicátých let. Tak se změnil nejen původní název, ale i původ hlavních osob příběhu. Irští emigranti se změnili v přistěhovalce od Třeboně a pohádkový skřítek Og v jihočeského vodníka Čochtana. Příběh se sice dále odehrává v Americe, ale to, co se v něm odehrává je velmi lidské, nadregionální a nadčasové.

Nástin děje:
Pan Maršálek původem od Třeboně s dcerou Káčou doputují na jih USA hledat „americký sen“. Maršálek se ovšem k jeho realizaci vybavil kouzelným hrncem zlata, který si „vypůjčil“ od vodníka Čochtana ze „Zlaté stoky okres Třeboň“. Tento hrnec je schopen v místě, kde je zakopán, splnit tři jakákoliv přání. Do Nového světa však doputuje i Čochtan, rozhodnut odcizený hrnec vrátit českému „bubáctvu a hastrmanstvu“. Ve Štědré dolině ve státě Kentucky se všichni setkávají s komunitou zemědělců, kteří společně hospodaří a jsou nuceni bojovat proti klientelismu a rasistické zlovůli senátora Randalla a jeho poskoků. Setkávají se zde rovněž s Woody Richtarikem a jeho sestrou Zuzanou, kteří svádějí zápas o zaplacení dlužných daní ze svých pozemků. V místě jsou rozprostřena tenata lásky i skutečné drama, příběh rozeznívá celou škálu emocí, od čisté romantiky a sentimentu po vypjaté okamžiky, to vše pod duhovým obloukem pohádkového příběhu.

Liberecká inscenace je dílem oblíbeného muzikálového tandemu „Oldřich a Jan Křížové“ - režie a scéna + Petra Parvoničová – choreografie. Zmíněný tým v minulých letech v Liberci úspěšně inscenoval např. Zpívání v dešti, či navrátivší se Sugar.

Pozvání ke spolupráci přijali také někteří hosté. Ve "werichovské" úloze vodníka Čochtana se osobitě zabydlel Petr Jeništa (v současnosti působí např. v Divadle Na zábradlí, či v brněnském HaDivadle, také několik let působil v činoherním souboru DFXŠ - byl jeho prvním angažmá). Panem Maršálkem je vynikající český divadelní a filmový herec Vladimír Kratina, postavu Woodyho ztvárnil muzikálový zpěvák a rovněž scénograf Jan Kříž. Z domácích umělců se můžeme těšit např. na Martina Polácha v roli senátora Randalla.

zdroj zprávy: Jakub KabešKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Opera DFXŠ (2.6.2019, 06:16:57)  reagovat
Doplnění zdroje
Autorem textu je PR pracovník opery Šaldova divadla Jiří B. Sturz