Blog uživatelů i-divadla

Cítím vděčnost k životu, který mi toho tolik dává...
vydáno: 16.2.2023, J.anek

Jakub Čermák vytvořil působivou jevištní báseň o smrti, strachu z ní, o bolesti, nemoci a bezmoci. Začíná scénou jako z Bergmanova filmu, ale postupně se noříme jednotlivými vrstvami hloub. Zhoubná nemoc visí nad nemocnou a nad celou její rodinou jako Damoklův meč a všichni si ne/přejí, aby už byl tomu trápení konec. A když nastane a všechny zaskočí, řeší se drsně dědictví a pohřeb.
Režisér nabízí silné obrazy, které jsou originální, výtvarně nádherné a dle mého snadno čitelné. Velmi dobrým hereckým výkonům kraluje Lenka Schreiberová jako Anna, která na konci cituje z deníku zesnulé Agnes (včetně citátu v názvu blogu) a která si jako jediná z pozůstalosti vybrala to nejcennější, totiž zkušenost hlubokého prožitku. Povrchním hlupákům, kteří chápou jen řeč peněz, byla k smíchu - ale citlivým divákům ani omylem.
Pro některé návštěvníky Horáckého divadla byla inscenace evidentně nad jejich síly, v Praze by se jí dařilo výrazně líp.
A ještě jedna poznámka.
Už jsem si zvykl, že do divadla chodí neomaleně i pacienti plicních oddělení v různých stádiích choroby, ale na hlasité poznámky k dění na jevišti si nejspíš nezvyknu nikdy.
Naposledy jsem se s tím setkal u plzeňského Vojcka od dua SKUTR. Někteří diváci byli vzteky bez sebe, že nerozumí dění na jevišti. Chybu pochopitelně nehledali u sebe a hlasitě vzdychali, ostentativně zívali a pronášeli poznámky. I v Jihlavě se vzteklouni našli, hlasitě komentovali a já je byl nucen co nejlaskavěji požádat, aby drželi huby.
A nemůžu na to přestat myslet. Kde se v lidech bere ta drzost kazit ostatním zážitek z divadla? Podle potlesku soudím, že se to mnohým moc líbilo. Máme se nechat šikanovat tupouny, nebo se ozvat?


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

petrr (19.2.2023, 01:01:19)  reagovat
Rušivé komentáře
Předpokládám, že jsme zhlédli stejnou reprízu (15. 2.). Také nesnáším polohlasné negativní komentáře k představení - kazí mi zážitek (nedovedu je neslyšet...). Naštěstí jsem byl ve středu od komentujících asi dostatečně daleko, že jsem je neslyšel, respektive nerozuměl jim (nějaké hlasy jsem vnímal, ale jen jako hluk). Jeden kašlající seděl vedle mě, ale k tomu jsem tolerantní - měl jsem obavu, že budu kašlat také, naštěstí mi nachlazení včas skončilo...
j.anek (19.2.2023, 10:44:34)  reagovat
Re: Rušivé komentáře
Máte pravdu, řeč je o představení 15. února. Zahlédli jsme autobus - asi šlo o svoz z okolních vesnic. Chápu, že mnozí netuší, na co přišli. Možná by pomohl dramaturgický úvod - povinně pro všechny. Nevím. Tu neochotu vnímat cokoliv symbolického znám - mnozí vyžaduji polopatický realismus a doslovnost. Nebo by snad pomohlo varování, že jde o představení pro zkušené diváky. Divadlo Letí má tři stupně: začínáme s vášní pro nové hry - pro odvážnější labužníky - pro gurmány. Je to praktické.
Paní, která seděla za námi, nám po představení vysvětlovala, že to takhle v Jihlavě zkrátka chodí a že prý si nemáme nechat kazit dojem z inscenace. Jenže divadlo je celek - musí fungovat jeviště i hlediště. Ach jo.