Počet komentářů: 0
Nový komentář

Blog redakce i-divadla

Pro napsání nového článku se, prosím, přihlaste.
Macbeth ztracený (v přemíře čehosi)
Jiří Koula, 13.12.2010
Čajové pytlíky, papírové koruny, balónky, klobouky, rekvizity tvářící se býti něčím jiným, než ve skutečnosti jsou, prostředky pohybového divadla, groteskní grimasy a klasický příběh. To je v kostce Mikuláškova adaptace této Shakespearovy tragédie.

Upřímně nevím, co si o ní mám myslet. Působí na mě stejně rozervaně jako Macbethovo nitro, na jevišti se mísí úhel externího pozorovatele s pohledem jednotlivých postav, způsobem, který diváka rozhodně neukolébá, nejsem si ale jist, zda je vůbec v moci člověka-diváka pobrat všechny projekce vnitřního světa postav na jeviště.

Scéna je prostá a taková "papundeklová", kostýmy částečně dnešní, částečně historické, vědmy jako by svým líčením zabloudily z čínského divadla.

Ač nejsem první, stejně musím zmínit, že nadpřirozenost děje je upozaděna ve prospěch psychologie postav, což ale osobně nepovažuji za minus.

Pokud jde o herecké výkony, považuji za mimořádně dobrou volbu obsazení Jana Vondráčka do titulní role. Univerzálnost a flexibilita jeho výrazových prostředků výborně rezonuje s režijním záměrem, bez problémů během okamžiku přechází mezi dramatickou a komickou (i když zde by se spíše hodil výraz groteskní) linkou a jeho projev mi nejednou připomněl můj oblíbený "eskalátorový" monolog ze Lháře.

Milým překvapením pro mě byl výkon Kláry Sedláčkové-Oltové v roli Lady Macbeth, touto hrou se mi (konečně) vymanila ze škatulky "komediant" a přesvědčila mě, že je pravděpodobně schopna pevně uchopit i dramatickou pózu. Pravděpodobně píšu proto, že celé zpracování Macbetha má ke klasicky pojaté tragédii opravdu daleko.

Pokud jde o ostatní herce, i ti se dle mého svých postav zhostili s jistotou. Celek tak na mě působil po této stránce poměrně vyrovnaným dojmem, je ovšem třeba říci, že jde o celek vnitřně rozháraný.

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu
[Editovat tento článek]


Opravdu smazat


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.