Divadlo v Dlouhé

Macbeth

Premiéra: 25.6.2010 | 2:40
Překlad: Jiří Josek. Úprava: Jan Mikulášek, Marta Ljubková. Dramaturgie: Štěpán Otčenášek, Marta Ljubková. Výprava: Marek Cpin. Režie: Jan Mikulášek.
Poslední uvedení: květen 2013.
Proslulá Shakespearova tragédie. Hra o těch, kteří se v osudové vteřině - pohlceni touhou po moci - rozhodli špatně. „Vědom si svých činů, Macbeth nemůže spát. Tomu, kdo nemůže spát, se postupně proměňuje vnímání jeho vlastního okolí, čas plyne v jiném rytmu, mění se zvuky i barvy. Děsivý sen v bdělém stavu. Sen, ze kterého se lidstvo snaží probudit již od počátku věků...“


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
63 %
Uživatelé
75 %
75461000

Volby

Hodnocení (56)

HODNOCENÍ REDAKCE
Veronika Boušová  90 %
(zadáno: 15.2.2012, počet hodnocení: 277)
+ přínosný / zajímavý komentář
Macbeth v komiksové podobě. Pro znalce Shakespeara, kteří chtějí vidět klasiku jinak, je to zajímavý zážitek. Zároveň možná jeden ze způsobů, jak ho prezentovat mladé generaci, která tíhne více k vizuálnímu zážitku než k mluvenému slovu. Režisér J. Mikulášek nezpracoval Macbetha jako drama, ale jako literární předlohu (obdobně jako Gottland, Europeanu a další). Výborné herecké výkony J. Vondráčka a K. Sedláčkové-Ottlové.
Lukáš Brychta  80 %
(zadáno: 11.12.2011, počet hodnocení: 186)
+ přínosný / zajímavý komentář
V některých momentech téměř výtvarné divadlo. Scénografie, herecké akce a dramatický text fungují jako rovnocenné stavební kameny inscenace. Režisér se vzdaluje činohernímu divadlu, dává důraz na stylizaci situací a jejich rozvíjení prvky, které se týkají jejich podstaty, nikoli jejich popisu. Minimalizuje slovní vyjádření na funkční minimum. Vzniká tak obrazově silná kompozice, která neilustruje původní text, ale rozvíjí ho v jeho základních tématech.
Pavla Haflantová  60 %
(zadáno: 16.11.2011, počet hodnocení: 343)
+ přínosný / zajímavý komentář
Poněkud nekonzistentní?lze doporučit jako volbu, pokud chce někdo vidět ?tak trochu jiné pojetí Shakespeara.?
Anežka Kotoučová  70 %
(zadáno: 17.12.2010, počet hodnocení: 216)
+ přínosný / zajímavý komentář
Pro Mikuláškovy inscenace mám od odob E.Oněgina velikou slabost,ale tohle bylo moc i na mě.Přemíra stylizace a symbolů činí z Macbetha něco neharmonického,čemu jsem nerozuměla a ani rozumět nechtěla.Okatá scéna mi připadala relativně disfunkční,hudba příliš slabá v kvalitě a příliš silná během monologů herců.Dobře koncipované jsou postavy čarodějnic a zmínění hodný je kvalitní výkon J.Vondráčka,K.Sedláčkové)a Banquo příjemně civilního T.Turka.
Jiří Koula  60 %
(zadáno: 14.12.2010, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
viz blog
Lukáš Dubský  60 %
(zadáno: 26.10.2010, počet hodnocení: 936)
+ přínosný / zajímavý komentář
Ambiciózní výklad Macbetha, který se bohužel trochu utápí v režisérském exhibicionismu Jana Mikuláška. Je zde spousta dobrých nápadů, ale také ohromná spousta zbytečných či zcela nečitelných. Myslím, že režisér nedokázal využít potenciálu hereckého souboru Divadla v Dlouhé. Přesto mě inscenace svým způsobem zaujala, takže dávám lehce nadprůměrná hodnocení s vědomím, že radikální výklad by si asi spíše zasloužil nějaké radikální hodnocení.
Pavel Širmer  50 %
(zadáno: 26.7.2010, počet hodnocení: 1774)
+ přínosný / zajímavý komentář
Osobitý režisér Jan Mikulášek se ve svém výkladu Shakespearovy tragédie pokusil zdůraznit nadčasovost textu, potlačit nadpřirozenou rovinu hry, dostat do popředí existenciální příběh Macbetha a znejednoznačnit pohled na kladné a záporné postavy hry. Některé dílčí nápady zaujmou, ale režijní záměr není příliš přesvědčivě ztvárněný, občas i špatně srozumitelný. Inscenace ve výsledku působí rozpačitě. Režijní postupy se příliš podobají režisérovým předchozím počinům, trochu budí pocit originality za každou cenu. Herci se snaží o naplnění koncepce, ale celkově jejich výkonům něco chybí.
Helena Grégrová  50 %
(počet hodnocení: 1494)
Jiří Landa  50 %
(počet hodnocení: 2905)
Michal Novák  60 %
(počet hodnocení: 1074)
+ přínosný / zajímavý komentář
Když se režisér snaží bejt za každou cenu zajímavej, nemusí to přinést uchvacující výsledek. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Frankovka  70 %
(zadáno: 30.5.2013, počet hodnocení: 241)
přínosný / zajímavý komentář
Skvěle uvedený Shakespeare. DvD mám moc rád, Mikuláškovi hry vyhledávám.
A myslím, že pan Mikulášek má soubor DvD taky rád. Přijde mi, jako by byl zde na herce hodnější. V překladu: těm z ostatních divadel dává mnohem větší čočku.
BlaBla  90 %
(zadáno: 21.3.2013, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Od první chvíle vtažena do hry a "propuštěna" až při děkovačce. Nádherné představení od výborných hereckých výkonů přes zajímavou scénu až po výborně zvolenou doprovodnou hudbu. Škoda, že už se blíží derniéra :-((
Mondi.h  90 %
(zadáno: 21.2.2013, počet hodnocení: 31)
přínosný / zajímavý komentář
Netradiční pojetí hry plné emocí se strhujícím výkonem hlavních představitelů Jana Vondráčka a Kláry Oltové, zde opravdu smekám. V určitých momentech, jako například nepříčetný záchvat Macbetha, kdy lomcuje a smýká se svou maličkou ženou, se máte chuť smát, ale smích vám zmrzne na rtech a vy jen žasnete a cítíte to zoufalství.

//Včera derniéra a opět úžasný zážitek. Herci si to opravdu užili i s malými chytáky co na sebe přichystali. Opět úžasné výkony Dlouhánů, kromě Miroslava Königa, ten kazí dojem celým představením. Důkazem byla i dlouhá děkovačka, kdy stálo celé hlediště.
Kateřina Stejskalová  80 %
(zadáno: 11.12.2012, počet hodnocení: 43)
přínosný / zajímavý komentář
Výborný výkon Jana Vondráčka a Kláry Oltové, samozřejmě s podporou všech ostatních herců. Hezká scénická hudba.
Lubino  70 %
(zadáno: 13.11.2012, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Tohle musíte vidět Shakespeare v minimalistickém (až studiovém podání), klasika obrácená naruby. Nicméně velmi zajímavé představení. Skvělí Vondráček, Sedláčková-Oltová, Turek. Démonické čarodějnice a úvodní scéna.
Vladimír10  80 %
(zadáno: 6.4.2012, počet hodnocení: 467)
přínosný / zajímavý komentář
Až po druhém zhlédnutí této inscenace jsem dokázal ocenit její neutuchající kvalitu. Všechny metaforické prvky razantní úpravy J. Mikuláška v tomto skotském Shakespearově hlavolamu do sebe zázrakem najednou nádherně zapadaly. Herci předváděli takové výkony, ze kterých až běhal mráz po zádech a občas se do očí vháněly slzy. Duch alžbětinské Anglie na moderní scéně dokázali udržet výjimečným herectvím hlavně J. Vondráček, K. Sedláčková, M. Hanuš a T. Turek. To vše bylo zahaleno téměř omamujícím hudebním podkladem. Cigarety na jevišti mi však v klasickém dramatu stále vadily.
Vladimír Rogalewicz  80 %
(zadáno: 18.1.2012, počet hodnocení: 701)
přínosný / zajímavý komentář
Výtvarné dílo, kde mají stejnou roli vysoce stylizovaná (znamenitá) herecká akce, scenografie, kostymy, hudba, rezie. Milovniky Shakespeara zaskoci minimum textu - hra vsak ze sveho (temneho) vyzneni nic neztraci, naopak ziskava nove dimenze. Uzasny "Gesamtkunst".
Kuba_r  60 %
(zadáno: 28.11.2011, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
místy nesmírně podmanivé, místy hodně nedotažené. škoda. skvělý výklad Lady nabídnutý na začátku, ale nedotažený, skvělá scéna zabití Macduffových... nejsem si jistý, že celý soubor v tomhle kousku táhne za jeden provaz.
Kevinator  80 %
(zadáno: 2.4.2011, počet hodnocení: 193)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající výkony Sedláčkové a Vondráčka. Celková atmosféra tísnivá, nepříjemná. Tak to zřejmě bylo zamýšleno. Ale jednotlivé prostředky? Čajové sáčky, šlehačka na obličejích, ksicht na plexisklo? Nechápu.
Xcepek  70 %
(zadáno: 31.3.2011, počet hodnocení: 587)
přínosný / zajímavý komentář
Občas hluchá místa, ale pozitivní dojmy převládají - zajímavé představení nutící vás přemýšlet.
Mraki  80 %
(zadáno: 10.3.2011, počet hodnocení: 106)
přínosný / zajímavý komentář
Rozhodně na to nechoďte s očekáváním klasiky nebo lehké zábavy. Toto představení vyžaduje vaši soustředěnost, empatii a otevřenou mysl. Možná se vám jako mně stane, že po přestávce už nenajdete vaše sousedy, ale určitě najdete skvělé herecké výkony (J. Vondráček jako tradičně), spoustu nápadů a vizuální vytržení.
Furciferka  60 %
(zadáno: 9.3.2011, počet hodnocení: 249)
přínosný / zajímavý komentář
Přemíra nápadů (byť mnohdy dobrých) ubíjí celek. Škoda.
Josef  30 %
(zadáno: 18.1.2011, počet hodnocení: 158)
přínosný / zajímavý komentář
Macbeth v záchvatu lítosti marně se pokoušející odvrátit své hrdložezy od Fifeského hradu. Úchvatně vyložená i zahraná scéna. Jenže člověk se začne ptát, kde se v něm ta lítost vzala? Když se houpal na dřevěném koníku? Nebo když si patlal na držku šlehačku? Nebo když si vystřihoval korunu z papíru? Nebo když žužlal čajový sáček? ... Mikuláškova práce je pro mne čirou demonstrací divadelní lži, ve které zneužívá krásné scény pro jednorázovou emoci zmarněnou v záplavě exhibicionistického balastu.
Darren  80 %
(zadáno: 10.1.2011, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Pro mě jedna z nejzajímavějších Mikuláškových prací.
Milwa  90 %
(zadáno: 29.12.2010, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi originální a zajímavé ztvárnění klasiky. Psychedelická atmosféra byla podtrhnuta nejen hudbou, ale především vizuálně, kde se tvůrci opravdu vyřádili...hra má spád, bavila mě, ale tu a tam se objevilo slabé místo, kde jsem si trošku nevěděla "co tím chtěl básník říci". Celkově to není to sousto pro každého, ale pokud budete správně naladěni, může se Vám to líbit hodně, tak jako mě. Herci výborní
souhlas s Marií Terezií
Marie Terezie  90 %
(zadáno: 15.12.2010, počet hodnocení: 43)
přínosný / zajímavý komentář
Nesouhlasím s názorem, že je Mikuláškova režie snahou o originalitu za každou cenu. Chodím do divadla přemýšlet a ne pasivně poslouchat deklamaci textu. Mikulášek mě nutí přijmout jeho vidění světa, i když jako pro laika pro mě není všechno napoprvé srozumitelné. Tandem Mikulášek - Cpin dotáhl vizuální stránku představení k dokonalosti, prostor pro herce je obrovský a Klára Oltová s Janem Vondráčkem i ostatní ho plně využili.
Ryhop  60 %
(zadáno: 14.12.2010, počet hodnocení: 145)
přínosný / zajímavý komentář
Stejně jako většina ostatních mám pocit, že to režisér přehnal s vlastní exhibicí, a kvůli tomu hra působí dost roztříštěně, na což nejsem z Dlouhé zrovna zvyklý. Ale výkon Vondráčka a Oltové se mi v druhé, přece jen kompaktnější půlce, velmi líbil.
Danielag  80 %
(zadáno: 25.11.2010, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Atmosférou mě hra naprosto vtáhla. Vynikající výkony Jana Vondráčka a Kláry Oltové. Asi nejsilnější stránky hry jsou psychologické scény právě těchto herců.
Kykloop1995  90 %
(zadáno: 17.5.2013, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné ppředstavení. Velice se mi líbilo neohrané pojetí Jana Mikuláška. Moje první příležitost vidět Jana Vondráčka v tragické roli, BYL SKVĚLÝ. Stejně tak dobrá byla i Slečna Sedláčková-Oltová a Jiří Wohanka. Děkuji za skvělý zážitek a dlouho trvajíci katarzi.
Isa Johanovská  60 %
(zadáno: 2.1.2020, počet hodnocení: 97)
Pavlouš  80 %
(zadáno: 12.8.2017, počet hodnocení: 54)
Renée  80 %
(zadáno: 10.4.2016, počet hodnocení: 96)
Golftom  60 %
(zadáno: 16.11.2015, počet hodnocení: 51)
Architekt  90 %
(zadáno: 28.3.2015, počet hodnocení: 35)
Národosolsobě  80 %
(zadáno: 21.3.2014, počet hodnocení: 305)
Ironfood  80 %
(zadáno: 4.2.2014, počet hodnocení: 24)
Zelvista  70 %
(zadáno: 9.1.2014, počet hodnocení: 14)
Arcipes  90 %
(zadáno: 1.11.2013, počet hodnocení: 136)
Prsi  80 %
(zadáno: 23.9.2013, počet hodnocení: 34)
Kamihous  90 %
(zadáno: 1.6.2013, počet hodnocení: 32)
Semtamťuk  90 %
(zadáno: 7.3.2013, počet hodnocení: 78)
LavinieCamui  100 %
(zadáno: 25.12.2012, počet hodnocení: 564)
Cihanca  60 %
(zadáno: 7.11.2012, počet hodnocení: 10)
DavidK  90 %
(zadáno: 13.4.2012, počet hodnocení: 23)
Peetra  80 %
(zadáno: 6.4.2012, počet hodnocení: 156)
Dvopet  70 %
(zadáno: 25.2.2012, počet hodnocení: 104)
Michaela  70 %
(zadáno: 28.1.2012, počet hodnocení: 36)
Roro  50 %
(zadáno: 28.12.2011, počet hodnocení: 36)
Cimr  80 %
(zadáno: 8.11.2011, počet hodnocení: 107)
V.morava  60 %
(zadáno: 4.10.2011, počet hodnocení: 559)
Radkak  90 %
(zadáno: 21.8.2011, počet hodnocení: 81)
IlDivino  60 %
(zadáno: 19.5.2011, počet hodnocení: 106)
Sonic  70 %
(zadáno: 9.3.2011, počet hodnocení: 331)
Viktorkrovak  80 %
(zadáno: 1.3.2011, počet hodnocení: 65)
Vorisek  50 %
(zadáno: 28.12.2010, počet hodnocení: 59)
Verena  60 %
(zadáno: 17.12.2010, počet hodnocení: 66)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.