Divadlo v Dlouhé

Macbeth

Premiéra: 25.6.2010 | 2:40
Překlad: Jiří Josek. Úprava: Jan Mikulášek, Marta Ljubková. Dramaturgie: Štěpán Otčenášek, Marta Ljubková. Výprava: Marek Cpin. Režie: Jan Mikulášek.
Poslední uvedení: květen 2013.
Proslulá Shakespearova tragédie. Hra o těch, kteří se v osudové vteřině - pohlceni touhou po moci - rozhodli špatně. „Vědom si svých činů, Macbeth nemůže spát. Tomu, kdo nemůže spát, se postupně proměňuje vnímání jeho vlastního okolí, čas plyne v jiném rytmu, mění se zvuky i barvy. Děsivý sen v bdělém stavu. Sen, ze kterého se lidstvo snaží probudit již od počátku věků...“


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
63 %
Uživatelé
76 %
76471000
Volby

Hodnocení (57)

HODNOCENÍ REDAKCE
Veronika Boušová  90 %
15.2.2012 | 277 hodnocení
+ souhlasím
Macbeth v komiksové podobě. Pro znalce Shakespeara, kteří chtějí vidět klasiku jinak, je to zajímavý zážitek. Zároveň možná jeden ze způsobů, jak ho prezentovat mladé generaci, která tíhne více k vizuálnímu zážitku než k mluvenému slovu. Režisér J. Mikulášek nezpracoval Macbetha jako drama, ale jako literární předlohu (obdobně jako Gottland, Europeanu a další). Výborné herecké výkony J. Vondráčka a K. Sedláčkové-Ottlové.
Lukáš Brychta  80 %
11.12.2011 | 186 hodnocení
+ souhlasím
V některých momentech téměř výtvarné divadlo. Scénografie, herecké akce a dramatický text fungují jako rovnocenné stavební kameny inscenace. Režisér se vzdaluje činohernímu divadlu, dává důraz na stylizaci situací a jejich rozvíjení prvky, které se týkají jejich podstaty, nikoli jejich popisu. Minimalizuje slovní vyjádření na funkční minimum. Vzniká tak obrazově silná kompozice, která neilustruje původní text, ale rozvíjí ho v jeho základních tématech.
Pavla Haflantová  60 %
16.11.2011 | 355 hodnocení
+ souhlasím
Poněkud nekonzistentní?lze doporučit jako volbu, pokud chce někdo vidět ?tak trochu jiné pojetí Shakespeara.?
Anežka Kotoučová  70 %
17.12.2010 | 230 hodnocení
+ souhlasím
Pro Mikuláškovy inscenace mám od odob E.Oněgina velikou slabost,ale tohle bylo moc i na mě.Přemíra stylizace a symbolů činí z Macbetha něco neharmonického,čemu jsem nerozuměla a ani rozumět nechtěla.Okatá scéna mi připadala relativně disfunkční,hudba příliš slabá v kvalitě a příliš silná během monologů herců.Dobře koncipované jsou postavy čarodějnic a zmínění hodný je kvalitní výkon J.Vondráčka,K.Sedláčkové)a Banquo příjemně civilního T.Turka.
Jiří Koula  60 %
14.12.2010 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
viz blog
Lukáš Dubský  60 %
26.10.2010 | 1114 hodnocení
+ souhlasím
Ambiciózní výklad Macbetha, který se bohužel trochu utápí v režisérském exhibicionismu Jana Mikuláška. Je zde spousta dobrých nápadů, ale také ohromná spousta zbytečných či zcela nečitelných. Myslím, že režisér nedokázal využít potenciálu hereckého souboru Divadla v Dlouhé. Přesto mě inscenace svým způsobem zaujala, takže dávám lehce nadprůměrná hodnocení s vědomím, že radikální výklad by si asi spíše zasloužil nějaké radikální hodnocení.
Pavel Širmer  50 %
26.7.2010 | 1990 hodnocení
+ souhlasím
Osobitý režisér Jan Mikulášek se ve svém výkladu Shakespearovy tragédie pokusil zdůraznit nadčasovost textu, potlačit nadpřirozenou rovinu hry, dostat do popředí existenciální příběh Macbetha a znejednoznačnit pohled na kladné a záporné postavy hry. Některé dílčí nápady zaujmou, ale režijní záměr není příliš přesvědčivě ztvárněný, občas i špatně srozumitelný. Inscenace ve výsledku působí rozpačitě. Režijní postupy se příliš podobají režisérovým předchozím počinům, trochu budí pocit originality za každou cenu. Herci se snaží o naplnění koncepce, ale celkově jejich výkonům něco chybí.
Helena Grégrová  50 %
1648 hodnocení
Jiří Landa  50 %
3021 hodnocení
Michal Novák  60 %
1149 hodnocení
+ souhlasím
Když se režisér snaží bejt za každou cenu zajímavej, nemusí to přinést uchvacující výsledek. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Frankovka  70 %
30.5.2013 | 274 hodnocení
+ souhlasím
Skvěle uvedený Shakespeare. DvD mám moc rád, Mikuláškovi hry vyhledávám.
A myslím, že pan Mikulášek má soubor DvD taky rád. Přijde mi, jako by byl zde na herce hodnější. V překladu: těm z ostatních divadel dává mnohem větší čočku.
BlaBla  90 %
21.3.2013 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Od první chvíle vtažena do hry a "propuštěna" až při děkovačce. Nádherné představení od výborných hereckých výkonů přes zajímavou scénu až po výborně zvolenou doprovodnou hudbu. Škoda, že už se blíží derniéra :-((
Mondi.h  90 %
21.2.2013 | 31 hodnocení
+ souhlasím
Netradiční pojetí hry plné emocí se strhujícím výkonem hlavních představitelů Jana Vondráčka a Kláry Oltové, zde opravdu smekám. V určitých momentech, jako například nepříčetný záchvat Macbetha, kdy lomcuje a smýká se svou maličkou ženou, se máte chuť smát, ale smích vám zmrzne na rtech a vy jen žasnete a cítíte to zoufalství.

//Včera derniéra a opět úžasný zážitek. Herci si to opravdu užili i s malými chytáky co na sebe přichystali. Opět úžasné výkony Dlouhánů, kromě Miroslava Königa, ten kazí dojem celým představením. Důkazem byla i dlouhá děkovačka, kdy stálo celé hlediště.
Kateřina Stejskalová  80 %
11.12.2012 | 43 hodnocení
+ souhlasím
Výborný výkon Jana Vondráčka a Kláry Oltové, samozřejmě s podporou všech ostatních herců. Hezká scénická hudba.
Lubino  70 %
13.11.2012 | 33 hodnocení
+ souhlasím
Tohle musíte vidět Shakespeare v minimalistickém (až studiovém podání), klasika obrácená naruby. Nicméně velmi zajímavé představení. Skvělí Vondráček, Sedláčková-Oltová, Turek. Démonické čarodějnice a úvodní scéna.
Vladimír10  80 %
6.4.2012 | 611 hodnocení
+ souhlasím
Až po druhém zhlédnutí této inscenace jsem dokázal ocenit její neutuchající kvalitu. Všechny metaforické prvky razantní úpravy J. Mikuláška v tomto skotském Shakespearově hlavolamu do sebe zázrakem najednou nádherně zapadaly. Herci předváděli takové výkony, ze kterých až běhal mráz po zádech a občas se do očí vháněly slzy. Duch alžbětinské Anglie na moderní scéně dokázali udržet výjimečným herectvím hlavně J. Vondráček, K. Sedláčková, M. Hanuš a T. Turek. To vše bylo zahaleno téměř omamujícím hudebním podkladem. Cigarety na jevišti mi však v klasickém dramatu stále vadily.
Vladimír Rogalewicz  80 %
18.1.2012 | 791 hodnocení
+ souhlasím
Výtvarné dílo, kde mají stejnou roli vysoce stylizovaná (znamenitá) herecká akce, scenografie, kostymy, hudba, rezie. Milovniky Shakespeara zaskoci minimum textu - hra vsak ze sveho (temneho) vyzneni nic neztraci, naopak ziskava nove dimenze. Uzasny "Gesamtkunst".
Kuba_r  60 %
28.11.2011 | 100 hodnocení
+ souhlasím
místy nesmírně podmanivé, místy hodně nedotažené. škoda. skvělý výklad Lady nabídnutý na začátku, ale nedotažený, skvělá scéna zabití Macduffových... nejsem si jistý, že celý soubor v tomhle kousku táhne za jeden provaz.
Kevinator  80 %
2.4.2011 | 195 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající výkony Sedláčkové a Vondráčka. Celková atmosféra tísnivá, nepříjemná. Tak to zřejmě bylo zamýšleno. Ale jednotlivé prostředky? Čajové sáčky, šlehačka na obličejích, ksicht na plexisklo? Nechápu.
Xcepek  70 %
31.3.2011 | 623 hodnocení
+ souhlasím
Občas hluchá místa, ale pozitivní dojmy převládají - zajímavé představení nutící vás přemýšlet.
Mraki  80 %
10.3.2011 | 106 hodnocení
+ souhlasím
Rozhodně na to nechoďte s očekáváním klasiky nebo lehké zábavy. Toto představení vyžaduje vaši soustředěnost, empatii a otevřenou mysl. Možná se vám jako mně stane, že po přestávce už nenajdete vaše sousedy, ale určitě najdete skvělé herecké výkony (J. Vondráček jako tradičně), spoustu nápadů a vizuální vytržení.
Furciferka  60 %
9.3.2011 | 258 hodnocení
+ souhlasím
Přemíra nápadů (byť mnohdy dobrých) ubíjí celek. Škoda.
Josef  30 %
18.1.2011 | 158 hodnocení
+ souhlasím
Macbeth v záchvatu lítosti marně se pokoušející odvrátit své hrdložezy od Fifeského hradu. Úchvatně vyložená i zahraná scéna. Jenže člověk se začne ptát, kde se v něm ta lítost vzala? Když se houpal na dřevěném koníku? Nebo když si patlal na držku šlehačku? Nebo když si vystřihoval korunu z papíru? Nebo když žužlal čajový sáček? ... Mikuláškova práce je pro mne čirou demonstrací divadelní lži, ve které zneužívá krásné scény pro jednorázovou emoci zmarněnou v záplavě exhibicionistického balastu.
Darren  80 %
10.1.2011 | 19 hodnocení
+ souhlasím
Pro mě jedna z nejzajímavějších Mikuláškových prací.
Milwa  90 %
29.12.2010 | 47 hodnocení
+ souhlasím
Velmi originální a zajímavé ztvárnění klasiky. Psychedelická atmosféra byla podtrhnuta nejen hudbou, ale především vizuálně, kde se tvůrci opravdu vyřádili...hra má spád, bavila mě, ale tu a tam se objevilo slabé místo, kde jsem si trošku nevěděla "co tím chtěl básník říci". Celkově to není to sousto pro každého, ale pokud budete správně naladěni, může se Vám to líbit hodně, tak jako mě. Herci výborní
souhlas s Marií Terezií
Marie Terezie  90 %
15.12.2010 | 44 hodnocení
+ souhlasím
Nesouhlasím s názorem, že je Mikuláškova režie snahou o originalitu za každou cenu. Chodím do divadla přemýšlet a ne pasivně poslouchat deklamaci textu. Mikulášek mě nutí přijmout jeho vidění světa, i když jako pro laika pro mě není všechno napoprvé srozumitelné. Tandem Mikulášek - Cpin dotáhl vizuální stránku představení k dokonalosti, prostor pro herce je obrovský a Klára Oltová s Janem Vondráčkem i ostatní ho plně využili.
Ryhop  60 %
14.12.2010 | 145 hodnocení
+ souhlasím
Stejně jako většina ostatních mám pocit, že to režisér přehnal s vlastní exhibicí, a kvůli tomu hra působí dost roztříštěně, na což nejsem z Dlouhé zrovna zvyklý. Ale výkon Vondráčka a Oltové se mi v druhé, přece jen kompaktnější půlce, velmi líbil.
Danielag  80 %
25.11.2010 | 19 hodnocení
+ souhlasím
Atmosférou mě hra naprosto vtáhla. Vynikající výkony Jana Vondráčka a Kláry Oltové. Asi nejsilnější stránky hry jsou psychologické scény právě těchto herců.
Kykloop1995  90 %
17.5.2013 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Výborné ppředstavení. Velice se mi líbilo neohrané pojetí Jana Mikuláška. Moje první příležitost vidět Jana Vondráčka v tragické roli, BYL SKVĚLÝ. Stejně tak dobrá byla i Slečna Sedláčková-Oltová a Jiří Wohanka. Děkuji za skvělý zážitek a dlouho trvajíci katarzi.
Vignette  100 %
29.10.2023 | 17 hodnocení
Isa Johanovská  60 %
2.1.2020 | 123 hodnocení
Pavlouš  80 %
12.8.2017 | 54 hodnocení
Renée  80 %
10.4.2016 | 96 hodnocení
Golftom  60 %
16.11.2015 | 59 hodnocení
Architekt  90 %
28.3.2015 | 35 hodnocení
Národosolsobě  80 %
21.3.2014 | 327 hodnocení
Ironfood  80 %
4.2.2014 | 24 hodnocení
Zelvista  70 %
9.1.2014 | 14 hodnocení
Arcipes  90 %
1.11.2013 | 136 hodnocení
Prsi  80 %
23.9.2013 | 36 hodnocení
Kamihous  90 %
1.6.2013 | 32 hodnocení
Semtamťuk  90 %
7.3.2013 | 92 hodnocení
LavinieCamui  100 %
25.12.2012 | 776 hodnocení
Cihanca  60 %
7.11.2012 | 10 hodnocení
DavidK  90 %
13.4.2012 | 23 hodnocení
Peetra  80 %
6.4.2012 | 166 hodnocení
Dvopet  70 %
25.2.2012 | 104 hodnocení
Michaela  70 %
28.1.2012 | 36 hodnocení
Roro  50 %
28.12.2011 | 36 hodnocení
Cimr  80 %
8.11.2011 | 107 hodnocení
V.morava  60 %
4.10.2011 | 577 hodnocení
Radkak  90 %
21.8.2011 | 81 hodnocení
IlDivino  60 %
19.5.2011 | 106 hodnocení
Sonic  70 %
9.3.2011 | 331 hodnocení
Viktorkrovak  80 %
1.3.2011 | 65 hodnocení
Vorisek  50 %
28.12.2010 | 72 hodnocení
Verena  60 %
17.12.2010 | 66 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.