Blog redakce i-divadla

Inscenace kladenského Divadla Lampion Uhlíř, princ a drak je pojatá jako divadlo na divadle. Děj pohádky o hledání „živé vody" pro zamrzlou zem je zasazen do kladenského uhelného dolu, do řetízkové šatny. Ovšem variace na slavné inscenace divadla DRAK, kde se pohádky odehrávaly buď v dílně (Jak si hrají tatínkové), nebo v kuchyni (Zlatovláska), se v Kladně příliš nevyvedla.


Herci se pohybují alternativně po jevišti, na sobě kostým loutky, ale hlava loutky je předmět (havířská svítilna), a tak vlastně vzniká tvor o čtyřech končetinách a dvou hlavách. V silnějších chvílích inscenace se v dole setmí, jsou vidět jen svíticí hlavy loutek, a konečně nejsou vidět jejich vodiči. Herci havíři chodí v holinkách, a mají začerněné tváře, to se dětem líbilo.


Synek se těšil na draka, ale drak vypadal spíše jak přerostlá tasemnice. Hlavu zřejmě tvořila důlní razící hlavice, a tělo bylo tvořeno havířskými helmami na šňůře. Přestože se jednalo o hodného draka, který neměl vypadat strašidelně, přeci jenom mohl být vyveden pečlivěji.


Inscenaci jsem viděla na festivalu Dítě v Dlouhé, kde místo zraněného představitele Uhlíře zaskakoval činoherec. Činoherec si chodil suverénně po jevišti s textem v jedné ruce a s lampičkou v druhé ruce (aby viděl na text), a svým klidem a přesvědčivostí všechny alternativce hravě přehrál.


Text pohádky napsala Radůza. Text je celkem pěkný, občas i vtipný, ale neúnosně dlouhý. Navíc v některých částech dosti složitý, takže spoustě obratů pětileté děti nemůžou rozumět. Občas měli problém všechno pochytat i dospělí. Možná se text měl využít jako rozhlasová hra, pro divadlo lze použít až při výrazném krácení.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.