Blog uživatelů i-divadla

Let snů Lili – snadná cesta do říše fantazie
vydáno: 4.2.2015, Kateřina Šebelová
Svět fantasy se v posledních letech těší nebývalé oblibě. Přispěli k tomu svými knihami dva autoři - J. R. R. Tolkien díky trilogii Pán prstenů a J. K. Rowlingová skrze čarodějného učně Harry Pottera. Na divadelních prknech žánr fantasy není tolik rozšířen. Velkou díru do světa v tomto směru udělali v Holandsku, které rozhodně nepatří k muzikálovým velmocem. Uvedli zde rodinný fantasy muzikál Droomvlucht, který vznikl původně pro holandský zábavní park Elteling, a ten se okamžitě stal hitem dětí i dospělých. Česká podoba muzikálu Droomvlucht byla uvedena v české premiéře pod názvem Let snů Lili na Hudební scéně Městského divadla Brno 24. ledna 2015.

V jednoduchosti krása...

Příběh muzikálu je poměrně jednoduchý. Třináctiletá dívka Lili má problémy typické pro svůj věk – nerozumí si s rodiči, nic ji nezajímá a nejraději by poslouchala jen a jen svoji hudbu nebo proseděla den u Facebooku. Když ji rodiče na víkend přivedou k její babičce, která si libuje ve světě fantazie, Lili trpí. Nakonec se i s babičkou ocitne v říši fantazie, kde si v klidu žijí elfové, entové, faunové a trollové. Říši elfů si chce podmanit zlý troll Fůrius, který se chce pomstít Amyře, dceři elfího královského páru Oberona a Titanie. Začíná brojit proti elfům a zdá se, že elfí říše je ohrožena a zanikne. Zachránit ji může, jen když lidé uvěří ve svět fantazie...

Lili – výpravný muzikál

Let snů Lili patří k výpravným muzikálům z produkce tohoto divadla. Scéna je impozantní a členitá, v rychlém sledu se střídá pokoj Lili s jednotlivými říšemi od elfí, entí až po trollí svět. Divák se lehko přenáší v prostoru i čase a scénograf David Benson zde odvedl kus dobré práce. Složité triky a kouzla soubor MdB nahrazuje spíše divadelní iluzí, poetikou a prací se světlem.

(mdb.cz)
Výrazné kostýmy z říše fantazie

Nejvýraznější složku muzikálu Lili tvoří kostýmy Veroniky Hindle. Kostymérka se nechala inspirovat známými postavami z románů R. R. J. Tolkiena, a tak se jeviště stává skutečnou říší fantazie. Najdeme tu jak repliky ze zmiňovaného filmu - trilogie Pán prstenů, tak i její vlastní svébytné prvky. Pobaví faunové, kteří zde vypadají jako barevní květinoví punkáči nebo entové ve svých „stromových" kostýmech. Vtipně vyřešen je i troll Nemotorius nebo špion Netopýrus v netopýřím kostýmu s anténkou na hlavě. Elfové zde mají samozřejmě špičaté uši a barvami se to na jevišti jen hemží.

Bez výrazného hitu

Hudbu k muzikálu složil Martin Lingnau, který patří v rodném Německu k nejúspěšnějším muzikálovým autorům své generace. Hudební doprovod nabízí příjemnou procházku říší fantazie, i když nějaká ta ústřední melodie tu chybí. Nevadí, tento hendikep není v případě Lili až tak na škodu. Svízelnější jsou písňové texty, které mají originál v holandštině. Někdy se herci museli popasovat s krkolomnou výslovností, ale většinou se jim to až na výjimky víceméně podařilo. Vtipné je i zavedení některých pojmů dnešní mladé generace do děje (narážka na Justina Biebera).

Více než sto účinkujících

Z hereckých výkonů samozřejmě není co vytknout představitelce Lili ve ztvárnění Natálie Grossové. Grossová je přirozená v hereckém i pěveckém výkonu, svou roli zvládá velmi dobře. Nejvíce se však z této inscenace zapíše záporňák Fůrius ve ztvárnění Lukáše Vlčka. Suverénní herecký projev skvěle doplní precizní zpěv a nejlepší role večera je na světě. Milan Němec v roli elfího krále i vystresovaného otce nezklame, stejně tak i Jana Musilová jako jeho ženský protějšek. Karel Škarka ztvárňující špiona Netopýruse září a kostým mu sedí stejně tak jako vlastní role. Úsměvně působí i Jakub Uličník v roli Nemotoriuse, trolla toužícího stát se elfem. Uličník je komediální herec a role je mu ušitá přímo na míru. Jedinou vadu na kráse tvoří v herecké plejádě výkon Jany Gazdíkové. Ani ne tak co se týče hereckého výkonu, ale ve zpěvu Jana Gazdíková doslova intonačně tápe a místy jí není dobře rozumět. Je to škoda, protože se jedná o důležitou postavu děje a je to jednoznačné mínus pro celou inscenaci.

(mdb.cz)
Suma sumárum

V inscenaci se objeví na sedmdesát herců a čtyřicet členů živého orchestru, včetně padesáti dětí, z nichž většinu tvoří děti pod patnáct let věku. Svým počtem i výkony herci doslova zaplaví jeviště a divák se má stále na co dívat. Dětští interpreti si poradili se světem elfů, faunů, skřítků a víl lehce a přirozeně, což částečně souvisí i s jejich otevřeným vnímáním světa fantazie a pohádek. Jejich dospělí kolegové jim v tom umně sekundují. Choreograficky zvládnout takového množství herců chce pořádnou dávku odvahy. Choreografka Carli Rebecca Jeffersonová to ve své premiéře pro Městské divadlo Brno dokázala ukočírovat bez větších potíží.

Muzikál Let snů Lili nabízí pestrou a barevnou podívanou pro celou rodinu. Užijí si jej děti i dospělí, snad jen pro opravdu malé děti může být docela problematický ve smyslu velkého množství postav a pohádkových bytostí. Jinak nekomplikovanost dějové linie, nepoměr dobra a zla (Fůrius a jeho příznivci jsou zde spíše karikaturou než bytostmi, ze kterých jde strach) a pestrost kostýmů slibují netradiční a zajímavý zážitek. Žádnou hlubokou myšlenku však nečekejte, stejně jako v pohádkách zlo musí být po zásluze potrestáno a to je to, oč tu běží. I když, kdo ví, třeba nám příběh sděluje, že svět pohádek a fantazie má mnoho společného s tím naším dnešním uspěchaným, a to, že ho potřebujeme mnohem více než si myslíme...

Hodnocení: 70%

Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.