Blog uživatelů i-divadla

Mladý Frankenstein – je čas (bát) se i smát...
vydáno: 24.1.2014, Kateřina Šebelová

Mladý Frankenstein – je čas (bát) se i smát...


Kateřina Šebelová | 24. 1. 2014

Režie: Petr Gazdík
Autoři: Mel Brooks a Thomas Meehan

Hudba a texty písní: Mel Brooks

Překlad: Petr Gazdík, Karel Škarka

Scéna: David Benson

Kostýmy: Veronika Hindle

Choreografie: Lucie Holánková

Hrají: Milan Němec nebo Jakub Zedníček, Miroslav Urbánek, Viktória Matušovová, Petra Jungmanová, Jana Musilová, Tomáš Sagher, Martin Havelka aj.

Provařené téma v muzikálovém kabátě

Nejnovější premiéra brněnského Městského divadla se nese v muzikálové podobě – z divadelních prken na (nervy nebo spíš bránici?) diváka zaútočí hororová muzikálová komedie Mladý Frankenstein v režii Petra Gazdíka. Tuto parodii na horory ze 30. let minulého století stvořil Mel Brooks, kterého čeští diváci mohou znát díky kultovnímu filmu a také divadelní inscenaci Producenti, kde Brooks zúročil svoji znalost divadelního prostředí a mašinerie muzikálových produkcí v dokonalé parodii. Muzikál Mladý Frankenstein, který vytvořil opět ve spolupráci s Thomasem Meehanem, byl uveden v roce 2007 na newyorské Broadwayi a zaznamenal 484 repríz. U nás je Mladý Frankenstein uveden v muzikálové verzi vůbec poprvé.

Mladý Frankenstein jako parodie

Notoricky známý příběh o šíleném lékaři, který z mrtvého těla vytvořil živé monstrum, zná snad každý. Mel Brooks, který film Mladý Frankenstein (1974) považuje za vůbec nejlepší film, filmovou látku přepracoval do muzikálové podoby a vznikl tak pozoruhodný muzikál, který jemně paroduje a přitom i umí pobavit.

Frederick Frankenstein si žije poklidným životem amerického univerzitního profesora, pomalu chystá svatbu a rozhodně si nepřeje být jakkoliv spojován se svými předky. To se však změní, když dostane zprávu, že zdědil hrad v rumunské Transylvánii. Vydává se na cestu do Rumunska, kde mu doprovod dělá hrbatý společník Igor a půvabná asistentka Inga. Na strašidelném hradě se setkává s podivnou strašidelně působící Madam Bletcher, která hrad obývá, i s nepříznivým přijetím vesničanů, kteří v mladém Frankensteinovi vidí nástupce jeho dědečka Viktora, který podnikal ony nechvalně známé pokusy související se stvořením umělého člověka, a který byl postrachem okolí.

Frederick má však úplně jiné plány, chce se zbavit nepohodlného dědictví a odjet zpět do Ameriky. Náhodně se však dostane do dědečkovy laboratoře, kde v sobě objeví zapomenuté geny a směle se se svými spolupracovníky vrhá do pokusu vytvořit umělého člověka. Pokus je úspěšný, díky chybě však vznikne podivné monstrum. Vesničané pod vedením policejního komisaře Kempa však rozhodně nechtějí dopustit řádění netvora v jejich kraji, a příběh se komplikuje ještě více, když Frederick v Inze nalézá velké sympatie a do Transylvánie přijíždí jeho snoubenka Elizabeth....

Výpravný muzikál v každém detailu

Mladý Frankenstein patří k výpravným muzikálům z produkce MdB. Z každého detailu, ať už se jedná o složitou scénu, kostýmy, hudební produkci nebo světelné efekty, je cítit preciznost a smysl pro detail. Před divákem se v rychlém sledu rozprostírá učebna univerzity, strašidelný hrad, děsivý les v Transylvánii, tajuplná laboratoř plná podivných přístrojů nebo třeba poustevnická chýše. Všechny tyto obrazy oplývají dokonalým zpracováním. Opravdově působí prostředí hradu svojí ponurou atmosférou nebo transformátor, který může oživit mrtvolu na živé stvoření.

Autoři muzikálu pracují i se světly a různými projekcemi, zvláště dramaticky působí „jízda" temným lesem k hradu v Transylvánii a divák si tak může naplno s herci užít jízdu na „koňském" voze. Kostýmy z dílny Veroniky Hindle si rozhodně zaslouží pochvalu – dovedou docela dobře nasát a udržet hororově komickou atmosféru. Vtipně jsou provedeny třeba kroje vesničanů a company díky žertovným kostýmům ještě více vynikne.

Po stránce choreografie může být choreografka Lucie Holánková spokojená. Složitá taneční čísla jsou precizně vyšperkovaná, zážitek nabízí velké stepařské číslo i legrácky s folklorními prvky a čardášem. Dan Kalousek s Emou Mikeškovou, kteří hudebně muzikál nastudovali, s lehkostí servírují swingová čísla nebo jazzové prvky.

Výborný zpěv a tanec

Milan Němec ztvárňující Fredericka Frankensteina se své role zhostil na výbornou. Jeho Frederickovi nechybí výraz šíleného vědce nebo komického zmateného milovníka. Prostě sázka na jistotu, která může být pro mnohé překvapením, ale která se rozhodně vyplatila. Bravurně svou roli pojal i Jiří Mach v roli hrbatého Igora. Zaujme i Viktória Matušovová v roli atraktivní společnice Ingy, která svým jódlovacím číslem diváky pobaví i strhne zároveň. Příjemné je setkání s Petrou Jungmanovou v roli Elizabeth Benningové, která se z role odtažité snoubenky transformuje do těla živelné a zamilované ženy. Mezi velké přínosy patří i Jana Musilová, která s noblesou ztvárňuje Madam Bletcher se svou až upíří vizáží. Její píseň On byl můj boyfriend je výborně zazpívaná, bezpochyby patří mezi nejlepší momenty hry. Samozřejmě jako vždy živelný Martin Havelka nezklame ve svojí dvojroli šíleného doktora Viktora Frankensteina, kterou si střihne v kombinaci se slepým poustevníkem. Golemovského netvora, tedy monstrum, které oživne, si zahrál Miroslav Urbánek. Z hromotluka, který vyluzuje jen zvuky, se mění k nepoznání, a dočkáme se i jeho pěveckého čísla.

Celkově muzikál servíruje jemnou parodii na hororové filmy s porcí skvělé muziky, tance, zpěvu i solidních hereckých výkonů. Ještě zbývá doladit drobné nesrovnalosti z premiéry a divák se může začít bát, ale i smát. Obojí má totiž v Mladém Frankensteinovi své místo. Humor, místy tvořený dvojsmyslnými narážkami, je sice divácky vděčný, ale i zde platí všeho s mírou. Slabinou příběhu může být možná až přespříliš rozmělněný scénář, ve kterém některé dějové linky slábnou a dělají příběh příliš rozvláčným. Tříhodinovou délku hry vyváží skvělé výkony, epesní výprava a příjemná muzika a humor. Bohužel v muzikálu (tedy alespoň na premiéře) opět nechyběly tradiční „gazdíkovské" mini-ohňostrůjky, ale i přes toto zbytečné gesto může divák odejít spokojen. Škoda jen, že žádná z písní není natolik jímavá, abychom si ji prozpěvovali i při cestě domů. Nevadí, příběh má jiné kvality, které tento nedostatek spolehlivě nahradí.

Česká premiéra: 18. ledna 2014

Hodnocení: 80%

http://www.epochtimes.cz/2014012421859/Mlady-Frankenstein-je-cas-bat-se-i-smat.html


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.