Blog uživatelů i-divadla

Muzikál Duch hraje na romantickou strunu ve zběsilém rytmu
vydáno: 27.10.2014, Kateřina Šebelová

Muzikál Duch hraje na romantickou strunu ve zběsilém rytmu


Kateřina Šebelová | 27. 10. 2014

Žánr:romantický muzikál
Autoři: Bruce Joel Rubin (libreto a texty písní), Dave Stewart, Glen Ballard (hudba a texty písní)
Režie: Stanislav Moša
Překlad: Jiří Josek
Scéna: Christoph Weyers
Scénické projekce: Petr Holušek, Dalibor Černák
Kostýmy: Andrea Kučerová
Choreografie: Hana Kratochvilová
Hrají: Dušan Vitázek, Svetlana Janotová, Robert Jícha, Zdena Herfortová, Milan Němec, Jakub Zedníček, Igor Ondříček, Tereza Martinková, Hana Kováříková a další.

Městské divadlo Brno vytáhlo trumf nové sezóny - romantický muzikál Duch, který podle dosavadní prezentace zamýšlí stát se hlavním hitem souboru. Pro toho, kdo by snad váhal, když se řekne – Duch, připomínáme, že se jedná o slavný romantický film z roku 1990, ve kterém zazářili Patrick Swayze, Demi Mooreová a Whoopi Goldbergová. Film získal dokonce i dvě oscarové sošky za scénář a za vedlejší filmovou roli.
Muzikály a filmová tvorba
S muzikály inspirovanými filmovou tvorbou se doslova v poslední době roztrhl pytel. Za zmínku stojí například Malá mořská víla, Aladin, Kráska a zvíře, Flashdance, Horečka sobotní noci, Hříšný tanec nebo třeba Ples upírů.
Logicky se proto nabízí možnost převést na divadelní pódia i slavného Ducha. Mnohé překvapí, že muzikál Duch byl poprvé uveden až v roce 2011 v Manchesteru. Teprve po několika měsících prorazil na West End a na Broadwayi se poprvé objevil až v dubnu 2013. Městské divadlo Brno muzikál Duch uvedlo v české premiéře.
Příběh lásky až za hrob
Sam je úspěšný bankovní úředník, který se svojí láskou Molly plánuje společnou budoucnost. S přemírou práce mu vypomáhá kamarád Carl. Jednoho večera, když se Sam s Molly procházejí po ulici, jsou přepadeni a Sam je zlodějem zastřelen. Protože Sam se nedokáže se svojí milovanou rozloučit, putuje po Zemi jako duch. Vidí vše, co se kolem děje, ale nemůže do dění jakkoliv zasáhnout. Tento stav trvá do doby, kdy se Sam setká s potrhlou senzibilkou Oda Mae Brownovou, díky které může komunikovat s okolím, nikdo však spojení světa duchů a reality nevěří. Navíc Sam postupně zjišťuje, že věci nejsou takové, jaké se na první pohled zdají. Sam se postupně dozvídá, že jeho smrt nebyla nehoda, ale úkladná vražda. A co je ještě horší, velké nebezpečí hrozí i Molly, a tomu se snaží Sam za každou cenu zabránit...

Triky, lasery, efekty...
Jak se popere filmová látka plná triků a efektů s divadelní podobou, to je asi ten největší oříšek a výzva pro zúčastněné divadlo. Muzikál disponuje neustále měnící se scénou od pohodlí bytu po ulici, metro, kancelář nebo hřbitov. Divák se v přemíře bleskově se střídajících prostranství zprvu ztrácí. Divoké tempo inscenace se řítí svou zběsilou jízdou vpřed a ve složité choreografii divák nenachází odpočinek. Kdo by si myslel, že hercům nebo inscenaci po hektickém začátku dojde dech, ten se plete. Prostorem, jako by se nechumelilo, létají předměty, duchové a do toho se v světelných projekcích střídají obrazy a herci v rychlém sledu. Inscenace má spád a baví jednak svou opulentností, tak i našlapaným dějem a výkony.

20141022-duch2
(mdb.cz)

Od popu přes rock, rap po gospel
Samostatnou kapitolu tvoří hudba. Převážně popové pasáže se mísí s jazzově - swingovou náladou, ale na své si přijdou i milovníci rapu, rockových rytmů, funky nebo třeba gospelu. Do toho zní neustále se opakující „elvisovská" hitovka - Unchained Melody. Orchestr pod taktovkou Dana Kalouska pracuje s maximálním nasazením jak s dramatičností děje, tak i lehce sklouzne k romantické náladě, kterou si děj žádá. Škoda jen, že muzikál nemá nějakou tu ústřední vlastní melodii, která by se dostala pod kůži, tak si divák vystačí alespoň s „Elvisem".
Vysoké herecké nasazení
Herecky i pěvecky se divák baví. Nabitá show, kterou tvůrci MdB více či méně nápadně dopředu avizovali, se neukážou pouze jako plané sliby. Songy, taneční prvky i herecká čísla lehce strhnou a zaujmou zároveň. Kupodivu nejvíc zde neexceluje ústřední dvojice, ale Zdena Herfortová ztvárňující bláznivou vědmu Oda Mae (stejně jako ve filmu). Jejím vstupem na scénu začíná útok na divákovu bránici. Herfortová jako zkušená herečka se se svou černošskou vědmou příliš nemazlí – bez servítků se bičuje ke zdrcujícímu a enormně komickému výkonu. A když se Oda Mae objeví v šíleném kostýmu, ve kterém míří do banky, hlediště exploduje.
Samozřejmě hlavní dvojice – Svetlana Janotová a Dušan Vitázek (na premiéře) předvádí skvělou hereckou práci, ale zůstávají ve stínu nepřekonatelné věštkyně. Scéna, kdy Sam hraje Molly na kytaru nebo za ní stojí, když pracuje na hrnčířském kruhu, se vryje do paměti.
Výborný vstup zajistí i (nejen) raperské číslo v podání Igora Ondříčka alias Ducha v metru. Ondříček s noblesou předvádí hrůzu pouštějícího ducha, který nakonec zasvětí Sama do nejrůznějších duchařských „fíglů" jako je procházení zdmi, levitace nebo pohybování předmětů a lidí.
Z vedlejších rolí zaujme Robert Jícha v roli záporného Carla nebo „černošské" duo pomocnic Ody Mae - Clara a Luisa v podání Terezy Martinkové a Hany Kováříkové.
Výpravná show plná triků
Muzikál Duch nabízí výpravnou show plnou triků a efektů, neotřelých projekcí a působivých tanečních, pěveckých a hereckých výkonů. Kromě laserů a poutavých projekcí tým Stanislava Moši uvádí na jeviště romantický příběh, který však není pouze prvoplánovou love story. Naopak limonádový nádech rozptyluje naznačená kriminální zápletka s mysteriózními prvky, a tak přeslazené projekce objímající se dvojice divák snadno tvůrcům odpustí. Stejně tak i možná až přílišné kopírování scénáře samotného filmu Duch. Inscenace rozvíjí i fantazií publika, když si diváci lámou hlavu, jak fungují triky na jevišti.
Muzikál Duch pokračuje v linii výpravných muzikálů Městského divadla Brno a slibuje lákavou podívanou od technické preciznosti po trikovou hravost, proměnlivou scénu, humor až po zralou hereckou sklizeň. Určitě bude patřit k vrcholům divadelní sezóny tohoto souboru.

Hodnocení: 90/%

 

http://www.epochtimes.cz/2014102722421/Muzikal-Duch-hraje-na-romantickou-strunu-ve-zbesilem-rytmu.html


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.