Blog uživatelů i-divadla

Pokrevní bratři – neobyčejně obyčejný příběh o rozdělených dvojčatech
vydáno: 6.6.2012, Kateřina Šebelová

Pokrevní bratři – neobyčejně obyčejný příběh o rozdělených dvojčatech



Kateřina Šebelová | 6. 6. 2012


Žánr: osudový a magický muzikál
Režie: Stanislav Moša
Autor: Willy Russell
Scéna: Jaroslav Milfajt
Překlad: Adam Novák
Dirigent: Dan Kalousek
Hrají: Markéta Sedláčková, Dušan Vitázek, Lukáš Janota, Stanislav Slovák, Svetlana Slováková, Kristián Pekar, Ivana Vaňková, Igor Ondříček, aj.



Městské divadlo Brno přichází v měsíci červnu s premiérou muzikálu Pokrevní bratři. Příběh dvojčat – chlapců Mickeyho a Eddieho, kteří byli od sebe odděleni těsně po porodu, si získal před osmadvaceti lety na West Endu velkou popularitu a s úspěchem se na tamní scéně hraje dodnes. Muzikál dobyl Broadway a mnoho míst Evropy a Asie (Austrálie, Brazílie, Německo, Kanada, Korea...). V našich končinách se muzikál hrál poprvé ještě v Československu v roce 1993 na Nové scéně v Bratislavě. Ryze česká verze světlo světa uviděla v roce 2003 ve Východočeském divadle Pardubice.


Příběh dvojčat a nepřízně osudu stále táhne...
Paní Johnstonová je chudobná žena, která vychovává sama pět dětí poté, co ji manžel opustil s barovou tanečnicí. Čeká dvojčata a marně přemýšlí, jak se o všechny svoje děti postará. Paní Johnstonová pracuje u majetné dámy – paní Lyonsové, která sice žije v blahobytu, ale jediné, co jí chybí ke štěstí, je dítě. Paní Johnstonová se rozhodne kvůli tíživé finanční situaci dítě dát tajně do péče paní Lyonsové. Doufá, že tímto zoufalým krokem alespoň jednomu dítěti zajistí pohodlný život. I když oba chlapci vyrůstají v odlišných sociálních podmínkách, přesto je to k sobě osudově táhne. Netuší, že mezi nimi stojí veliké tajemství, které nemá být nikdy prozrazeno...
Klukoviny, pověry a sociální nejistota



Tříhodinové představení je rozděleni do dvou částí. V první se setkáváme s dvojčaty Mickeym a Eddiem jako malými chlapci, kteří by se správně neměli nikdy potkat, ale osud to plánuje jinak. Chlapci spolu zažívají nejrůznější dobrodružství a klukoviny a poté, co zjistí, že jsou narozeni ve stejný den, uzavřou spolu pokrevní přátelství. Bezstarostné dětství v první polovině jen lehce naznačuje sociální problematiku, která znatelně vystupuje v půli druhé. Úvodní část by snesla kratší děj, i když pozorovat dospělé herce, jak roztomile dětsky dovádějí, je zábavné.



V druhém setu je sociální problematika více rozpracovaná, zde se začíná od dětské rozvernosti a nevinnosti děj krystalizovat v hutnou sociální zápletku, která graduje podtržená pověrami do nevyhnutelného finále. Opakující se motiv Marilyn Monroe znamená více než jen refrén v ústřední písni. Příběh nabízí sondu do niterných hlubin lidské duše, do touhy postavit se osudu a pověrám, které příběh dokreslují a staví do soukolí nevyhnutelného. Svou jednoduchostí si postupně získává sympatie diváků s odzbrojující jistotou. Úloha Vypravěče, který kromě provázení příběhem zaskakuje v nejrůznějších rolích, a přitom diváka lehce vede dějem a podtrhuje osudovost celého příběhu.


Kostýmy a scéna
Kostýmy Andrey Kučerové – od chlapeckých, tanečních i civilních šatů neklidných let Anglie po uniformu nabízejí přehlídku napříč společností i dějem, takže divák jasně vidí rozdíly v úlohách hlavních postav. Scénu vybral Jaroslav Milfajt citlivě. Otočné schodiště dobře nastiňuje atmosféru šedivé Anglie i strohost tamních domácností té doby. Dobrou práci odvádí i slide fotografií ústřední trojice, které jsou promítány na zeď. Fotografie výborně rezonují s dějem a pracují ještě více s emocemi, na kterých příběh stojí. Textu by se dalo vytknout několik vulgárních slov, které sice některé diváky baví, ale i když črtají pubertální dospívání, přesto podle mého názoru působí rušivě. Zajímavá je linka pověry, která se jako vedlejší prvek táhne dějem, a i když se tomu postavy vzpírají, přesto má fatální důsledky.


Herecké výkony na výbornou
Markéta Sedláčková v roli paní Johnstonové exceluje jak po stránce herecké, tak i pěvecké. Role zoufalé matky, která je v tíživé situaci nucena vydat své dítě, zvládla Sedláčková bravurně. Role obou bratrů se na premiéře zhostili Dušan Vitázek s Lukášem Janotou. Nutno podotknout, že jejich ztvárnění dvojčat není co vytknout, zvláště charismatický Vitázek se s rolí chudého chlapce pere výborně. Z dalších rolí zaujme Svetlana Slováková, která ztvárnila „Femme fatale" Lindu rovněž s noblesou. Stano Slovák coby Vypravěč zaslouží uznání za svoji neúnavnou všestrannost (mlékař, gynekolog, policista...). Celkově herecká složka podává vyrovnané výkony a po právu si herci od publika zasloužili „standing ovation".


Zajímavosti
Muzikál poprvé jeho autor Willy Russell napsal pro Merseysideskou divadelní společnost. Tedy malý divadelní soubor, který hrál převážně pro školy v okolí. Tuto verzi tvořilo minimum herců a pouze jedna píseň - refrén Marilyn Monroe. Ještě v den premiéry začal autor zpracovávat Pokrevní bratry do podoby celovečerního představení.



Paní Johnstonovou si v jedné z britských verzí zahrála zpěvačka Melanie Chisholmová, známá jako Mel C z kdysi velmi populární dívčí skupiny Spice Girls. Svým výkonem byla v roce 2010 nominována na cenu Lurence Oliviera.



Roli dvojčat si na Broadwayi dokonce zahráli i skuteční bratři David a Shaun Cassidyové.
Na samotné brněnské premiéře se objevilo několik dvojčat coby diváků.
Pokrevní bratři nabízí divákům vcelku obyčejný příběh, ze kterého se však postupně stává příběh neobyčejný. Zde více než jinde platí, že v jednoduchosti je krása. Milovníci silných příběhů si přijdou na své, a tak by muzikál Pokrevní bratři neměli vynechat.


 


http://www.epochtimes.cz/2012060619640/Pokrevni-bratri-neobycejne-obycejny-pribeh-o-rozdelenych-dvojcatech.html


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.