Blog redakce i-divadla

Grand Festival smíchu 2018: Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a 3/4 (DVD)
vydáno: 29.1.2018, Lukáš Dubský

Hudební komedie, Divadlo v Dlouhé a režisér Miroslav Hanuš to je kombinace, která nezklame. Výjimkou není ani Tajný deník Adriana Molea, i když poetičnosti a hravosti Aškenázyho Jak jsem se ztratil (se kterou by mohl být srovnáván) nedosahuje.

Příběh vypráví o jednom puberťákovi, který sám sebe považuje za intelektuála, ale samozřejmě musí řešit typické problémy kluků jeho věku - škola, holky, rozvádějící se rodiče apod. Velkým kladem je suchý anglický humor, který se nejvíce prosazuje v Adrianových dětsky naivních komentářích svého okolí. Nutno podotknout, že velkou zásluhu na tom má i Martin Matejka, kterému hlavní role opravdu "sedla".  Z ostatních zaujmou především Pavel Tesař jako loserovský otec, Jaroslava Pokorná jako rázná babička a Marie Poulová v roli rozverné Pandory.

Režisér Miroslav Hanuš pro inscenaci vybral a přetextoval řadu písní z 60. až 80. let. Právě hravé texty dělají jednotlivé hudební vstupy skutečně vtipnými, za všechny bych vybral Akumulační kamna v country balení a v podání Pavla Tesaře nebo píseň Sousedka, kterou zpívá Marie Turková.

Inscenaci by bylo možné vyčítat epizodický charakter, kdy nějaká výraznější "červená niť" táhnoucí se celým příběhem chybí. Ale je to takový divadelní sitcom, takže je rozčlenění na jednotlivé (většinou) pointované scénky v pořádku.

Pod čistě komediálním nánosem se zlehka objevují i vážnější motivy, jako je nezaměstnanost v době raného thatcherismu, rozvrácené manželské vztahy nebo samota starých lidí. V Dlouhé však tyhle prvky tentokrát příliš neakcentují, v inscenaci se o ně jen zlehka otřou, k žádnému zneklidnění diváka nedochází. To je možná trochu škoda, Tajný deník by mohl zasáhnout hlouběji.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.