Blog redakce i-divadla

Lempl Da Vinci v zámeckém parku
vydáno: 26.7.2021, Lukáš Dubský

Po roční pauze způsobené pandemií koronaviru se divadelní představení vrátila i na Otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Činoherní novinkou letošní sezony je komedie Da Vinci, kterou napsal režisér Petr Zelenka s dramaturgyní Olgou Šubrtovou.

Autoři využívají koncept návratu v čase, ze kterého lze rozhodně vyždímat značný komediální potenciál. Tyto drobné sci-fi prvky upomínají na úspěšné filmové komedie minulého století, které byly doménou hlavně Václava Vorlíčka a Miloše Macourka. Základem úspěchu je lehce zamotaná zápletka a kontrast mezi současností a 15. stoletím, do kterého jsou hlavní postavy omylem přeneseny. Scénář je psán "lehkou rukou", jak lze na letní podívanou očekávat, kolotoč vtipných situací je dobře načasován, škoda jen, že některé vtípky sklouzávají k lacinosti.

Zelenka nepracuje v zámeckém parku poprvé, takže ví, jak s prostorem naložit. Točnu tedy využívá skoro nepřetržitě, dokazuje, že jako režisér umí pracovat metodou filmového střihu. Daří se mu nastavit tempo, které nenechá prostor pro nudu. Aby si divák užil atmosféru, objeví se i akrobaté ztvárňující středověké kejklíře. Do děje sice nijak zakomponováni nejsou, slouží ale jako drobné zpestření inscenace.

Ústřední herecké dvojici se daří a vzájemně na sebe slyší - Martin Pechlát hraje do umění zažraného Silvia jako ukázkového workoholika, Dana Verzichová ztvárňuje jeho manželku Claudii jako praktickou ženu, kterou už přestalo bavit být na druhém místě za obrazy Rubense. Středověké postavy jsou ztvárňovány s velkou mírou nadsázky, v níž vynikají především Ondřej Veselý (Sforza), Tomáš Kobr (Zoroastro) a Filip Kaňkovský (malé role Tajemníka či Pacholka). Pavel Oubram jako Leonardo da Vinci je zvídavý podivín, který by rád vše do detailů prozkoumal, než se pustí do díla. Claudie o něm říká, že prokrastinuje, Silvio je přímočařejší a označuje ho za lempla.

 


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.