Jihočeské divadlo Č. Budějovice [Otáčivé hlediště Český Krumlov]

Da Vinci

Premiéra: 4.7.2021 | 1:45x
Dramaturgie: Olga Šubrtová. Výprava: Michaela Horáčková Hořejší. Hudba: Daniel Šubrt. Choreografie: Klára Lidová. Režie: Petr Zelenka.
Poslední uvedení: červenec 2022.
Komedie o cestě do časů Leonarda da Vinciho. Historik umění Silvio vášnivě obdivuje staré mistry a když jde o pozoruhodný obraz, je ochoten obětovat vše. Když se ale stane i se svou ženou Claudií obětí experimentu a ocitne se v době Leonarda da Vinciho, pozná, že není lehké žít v blízkosti génia. A už vůbec ne v 15.století...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Jihočeské divadlo Č. Budějovice
Hodnocení inscenace
Redakce
63 %
Uživatelé
80 %
80111000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 60 %
Pavel Širmer 60 %
Lukáš Dubský 70 %
Volby

Hodnocení (14)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  60 %
11.7.2022 | 3031 hodnocení
+ souhlasím
Hra je postavena na obligátní zápletce, kdy se manželský pár přenese do minulosti. Autoři sice s tématikou návštěvníků z budoucnosti pracují, nicméně spousta situací zůstává nevyužitých. Ústřední dvojice má poměrně vděčnou linku, ostatní herci jsou však víceméně odsouzeni ke stafáži. D. Verzichová s M. Pechlátem na sebe slyší, jejich výstupy baví, především pak ty pramenící z manželských přestřelek. Třetí výraznou postavou je da Vinci P. Oubrama, jenž ho modeluje jako mírně roztržitého umělce, kterého baví cokoli jiného víc než malířství. Nejzřetelnější problém inscenace tkví v režii, která plnohodnotně nevyužila prostor Otáčivého hlediště.
Pavel Širmer  60 %
9.8.2021 | 2028 hodnocení
+ souhlasím
Autorská dvojice použila více či méně známá fakta o slavném Leonardovi (vč. choulostivějších) a zpracovala je do komedie s prvky sci-fi, v níž se mimo jiné cestuje v čase. Místy si počínali poměrně důvtipně, divácké atraktivitě by však neubralo, kdyby šli více pod povrch. Lascivnějším humorem občas přestřelili, naštěstí jím neklesli pod laťku vkusu. Prostor Otáčivého hlediště sám o sobě nebyl moc upotřeben, doplnily ho přidané kulisy a početní artisté, kteří bohužel zůstali jen nadbytečným vnějškovým efektem. V podání herců vše svižně plynulo, jak komedie žádá, výrazněji postavy obohatili zejména M. Pechlát a T. Kobr.
Lukáš Dubský  70 %
26.7.2021 | 1154 hodnocení
+ souhlasím
Autoři využívají koncept návratu v čase, ze kterého lze rozhodně vyždímat značný komediální potenciál. Režisér Petr Zelenka nepracuje v zámeckém parku poprvé, takže ví, jak s prostorem naložit. Točnu tedy využívá skoro nepřetržitě, inscenace tak má slušné tempo. Nechybí ji ani vtip, byť některé fórky jsou trochu lacinější. Velmi dobře si vede ústřední dvojice M.Pechlát a D.Verzichová. Zábavná letní podívaná, na kterou se vyplatí zajet. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Braddy  90 %
26.12.2021 | 213 hodnocení
+ souhlasím
Moje první návštěva otočného hlediště. Nadšení z nového nečekaného zážitku určitě pozitivně ovlivnilo i moje hodnocení samotné inscenace. Ale o tom vlastně i návštěva krumlovské točny do jisté míry je. V případě Da Vinci se tvůrcům podařilo vtipně skloubit historickou komedii se sci-fi prvky. Martin Pechlát opět potvrdil, že komediální role mu jdou na výbornou.
Fedorocko  90 %
3.8.2021 | 751 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé , opravdu skvělé představení s vynikajícími (nejen hereckými) výkony.
Skvělý děj, skvělá akrobacie ve vzduchu i na zemi, skvělé otevřené ohně, skvělé počasí. Bylo to skvělé.
Miysak  90 %
1.8.2021 | 48 hodnocení
+ souhlasím
Velmi příjemná letní podívaná. Vtipná komedie i vizuálně atraktivní inscenace. Zápletka je dobře vymyšlená. Martin Pechlát a Dana Verzichová jsou jako Silvio a Claudie sehraní partneři. Pavel Oubram si titulní roli Da Vinciho evidentně užívá. Jedna z nejhezčích scén, je když Dana Verzichová jako zubařka používá jako anestetikum konopí a vévoda ( Ondřej Veselý) se svým tajemníkem (Filip Kaňkovský) se před jejím zákrokem parádně ?zhulí?. Da Vinci je v každém ohledu kvalitní letní plenérová produkce, která opravdu baví.
Lovin  70 %
31.7.2021 | 272 hodnocení
+ souhlasím
Každý si tu najde něco. Prvoplánové vtípky vyváží akrobaté, ohňová show a velice dobré herecké výkony. Do poslední chvíle se nevědělo, jestli se kvůli dešti bude hrát, bylo to napínavé.
J.anek  70 %
22.7.2021 | 497 hodnocení
+ souhlasím
Příjemný a chytrý výlet na dvůr Lodovica Sforzy, vtipná letní zábava - o tu se (krom podařeného scénáře, který si vynalézavě hraje s historickými fakty) starají také akrobaté, nechybí oheň ani živý kůň. Škoda, že inscenátoři nedisponují imaginací Petra Formana nebo SKUTRů. Či dokonce samotného Mistra Leonarda. Kdyby tohle da Vinci předvedl milánskému vévodovi, asi by se odměny nedočkal.
Hraje se tradičně bez portů, vynikají zejména Martin Pechlát a Tomáš Kobr.
Karel1964  70 %
10.7.2021 | 88 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Příjemná oddechovka se skvělým Martinem Pechlátem. Nápad je super i provedení se podařilo.
Trochu mimo, aspoň pro mě byly některé trochu hloupé vtipy.
Ale celkově velká legrace.
"On to ten lempl nepřemaloval!"
Xcepek  70 %
13.9.2022 | 665 hodnocení
Goin  90 %
2.8.2021 | 42 hodnocení
Ivelly  90 %
19.7.2021 | 40 hodnocení
Frankovka  80 %
18.7.2021 | 281 hodnocení
Mot  70 %
11.7.2021 | 41 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.