Blog redakce i-divadla

Rodinné účtování ve stínu kaktusů
vydáno: 22.5.2024, Lukáš Dubský

Hru Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů považuji za jedno z nejlepších moderních dramat, které zdařile navazuje na klasické americké autory, jakými byli třeba Eugene O´Neill nebo Tennessee Williams. Vinohradská inscenace sází především na brilantní herecké výkony.

Ačkoliv má inscenace režiséra Petra Svojtky kolem tří hodin a 15 minut a Lettsovu hru jsem předtím již viděl ve třech různých verzích, za celou dobu jsem se ani jednou nepodíval na hodinky a subjektivně mi to celé přišlo mnohem kratší. Hlavně první část vyniká přesným temporytmem, režisér velice dobře pracuje s členitou vícepatrovou scénou Michala Syrového, kdy se často něco děje na více úrovních, ale nijak to diváka neruší. Atmosféru dobře zahušťuje i temně osudová hudba Vladimíra Nejedlého.

Regina Rázlová se do role Violet Westonové opřela s velkou vervou a dokáže fascinujícím způsobem zachytit ostré změny nálad. V jednu chvíli je Violet nesnesitelná, sprostá a na hranici příčetnosti, jindy se na povrch dostane zranitelnost a křehkost nemocné ženy, kterou svým hulvátstvím neúspěšně maskuje. Zajímavý vývoj načrtává v postavě Barbary Andrea Elsnerová. Zprvu rázná a cílevědomá žena se pod vlivem hroutícího se manželství a ztráty milovaného otce postupně začíná čím dál víc podobat své matce. Přehlížená Ivy je v podání Zuzany Vejvodové ženou, na které se napjaté rodinné vztahy nejvíce projevily. S ohromnou zaťatostí, ale i hrůzou bojuje o to, aby mohla určit další směřování svého života, aby se jí v závěru tenhle sen krutě zhroutil. Nejmladší Karen (Markéta Děrgelová) působí, že je nad věcí, ale ani ona nezapře velké problémy v mezilidských vztazích.

Ženské postavy jsou ve Svojtkově inscenaci (i Lettsově hře) hlavními nositelkami dramatických konfliktů, z mužských rolí nejvíce zaujme Igor Bareš jako trpělivý Charlie, který se snaží neustále otupit hroty rodinných hádek, což se mu stále výrazněji nedaří.

Hra o krutostech, které lidé provádějí svým nejbližším, o zoufalé snaze najít tu správnou životní cestu a vyrovnat se s ranami, které nám osud staví do cesty, je stále velice vtipnou sondou do lidských vztahů. Doporučuji rozhodně nevynechat.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.