Blog uživatelů i-divadla

Divadlo Komedie - Utrpení knížete Sternenhocha
vydáno: 7.5.2008, Mouser
Tohle je poněkud hůzná perverzitka, naštěstí v jemně groteskním aranžmá. Na diváka je naložena tíha krutosti a řada derivací depresí až šílenství, ale pořád je na vše nahlíženo groteskní optikou. Celá ta hra je nejen o těžko definovatelné nenávisti, halucinacích, šílenství, trpitelství obtížně pochopitelného významu, ale možná o tom, jak život je v podstatě něco absurdního a taky šíleného. Kam až vede nenávist? K strašným vraždám? K zešílení a sexuální orgii v hrobce? Jestli ale není tou nejpříšernější postavou Trhan, milenec Sternehochovy ženy. Jeho inkarnace Boha je přímo obludná. Kouzlo je v tom, že Roman Zach postavu přitom hraje příšerně obyčejně.

Při sledování jsem měl pocit, že zastihuju inscenaci v její vrcholné formě. Pohltila mě i ta těžko popsatelná stylizace postav, kdy stačí pohled, jemný úšklebek, konstantní charakteristický výraz postavy, neviditelné působení jedné postavy na druhou, kontinuita akcí, strnulý monolog namířený z níže položeného hlediště na jeviště... (Ne, to není napsáno chybně, kouká se obráceně.)

Myslím, že David Jařab z toho individualistického traktátu o šílenství nenávisti vytáhnul poměrně přehlednou fabulační nit. S bizarně kombinovanými výstupy ještě živé Helgy a Helgy, která už je jen jejím démonem ze záhrobí. S minimalistickým pojetím, které přesto místy bere dech. (Nebýt neuvěřitelně nepohodlného sezení na dřevěných židličkách.) Naopak potíže mám s přijetím prologu inscenace v podání Štrébl – Majer (i jejich improvizací), jenž uvozuje a naznačuje, jak to vlastně začalo. Zaznamenávám nejlepší výkon Ivany Uhlířové od dob Tváře v ohni v Nablízku. To, že Vanda Hybnerová a Martin Finger jsou famózní, to už je u nich norma. Stejně jako využití každičké příležitosti, aby závislák Roman Zach si mohl zapálit a oblažovat diváka tím smradem. Možná by inscenaci také prospělo, kdyby si tolik nehrála na „intelektuálno“.

Viděl jsem to, co jsem viděl, a celkový dojem z viděného je 70 %.

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.