Blog uživatelů i-divadla

Naši furianti v KS Aréna jako komediální nadsázka s písněmi a tanci
vydáno: 2.4.2022, Milan Líčka

 První letošní premiérou v KS Aréna jsou Stroupežnického NAŠI FURIANTI, divadelní klasika, která je na našich scénách neustále přítomna už od roku 1887. Náš první dramaturg v nich realisticky zachytil nelichotivý obraz života v české vsi, kde panuje furiantství, snaha předvést se před druhými a přetrumfnout souseda. Předhánějí se tu dva nejzazobanější sedláci a radní se hádají, komu přidělit ponocenství, přitom jeden z nich je pytlák, druhý karbaník a další se staré jen o své včely. Děj proložili upravitelé textu hry Tomáš Vůjtek a Petr Svojtka řadou tanců a písniček, v nichž komediálně ironizují dění. Dvakrát tu třeba zazní píseň Kde domov můj, pokaždé s jiným textem. Premiéra v režii Petra Svojtky (syna stejnojmenného herce a vnuka Miroslava Macháčka) se uskutečnila 5.března.

Scénu navrhl Michal Syrový minimalistickou, za přední prkennou podlážkou sedí postavy na pivních přepravkách a pozadí tvoří průchozí stěna sestavená rovněž ze stejných přepravek, na ní je umístěn nápis Pozdrav z Čech, později na scéně přibudou dva dlouhé stoly. Nad scénou vysoko visí kožich a ptačí klec a také list papíru, pověstné paličské udání. Kostýmy Agnieszky Páté-Oldak jsou dobové, různorodě venkovské, hudbu k písničkám upravil Petr Wajsar a zpívají je v rytmu a tančí všichni herci, kteří jsou k dokonalým sborovým kreacím vedeni choreografem Martinem Packem. Ve hře vystupuje jednadvacet postav, z téměř celého souboru KS Arény tu má několik herců více rolí, jako hosté zde hrají Petr Houska z NDM a Petr Pěnkava.

V prvním jednání sledujeme dění na návsi, seznamujeme se s postavami, které sedí kolem scény, sledují a komentují děj a vstupují do situací a pak se zase vracejí zpátky. Druhé jednání se odehrává v hostinci za stoly, kde zámožní sedláci Dubský a Bušek, kteří chtějí sezdat své děti Václava a Verunku, se trumfují, kdo dá svému potomkovi víc a kdo bude platit objednaný punč. Vznikne i hádka a rvačka kolem toho, kdo napsal výhružný dopis, v němž neznámý tvrdí, že založí oheň ve vsi. Ve třetím jednání se scházejí radní a jednají o tom, komu přidělit ponocenství a porovnáním rukopisu je odhalen strůjce dopisu. K tomu všemu odběhl konšel Bušek zastřelit zajíce, z dálky ho zahlédl četník, který přijde vyslýchat ševce Habršperka, koho při tom viděl...

Ve hře sledujeme herecký koncert všech účastníků. Jsou tu dva světaznalí,  Josef Kaluža jako hrdý a pevný vysloužilec Valentin Bláha a Vojtěch Lipina jako švec Josef Habršperk, který využívá svého důvtipu a spontánního komediálního talentu k odhalení pisatele dopisu a usmíření rozhádaných sedláků. Další dvojicí jsou Marek Cisovský jako sebejistý starosta Filip Dubský a Petr Houska jako první radní Jakub Bušek, hádavý a zatvrzelý, je ho všude plno. Jeho angažování se ukázalo velmi šťastným. Oba jsou podporováni svými ženami, Alenou Sasínovou-Polarczyk, jež svou rázností přispěje ke zjištění, kdo psal dopis, a Zuzanou Truplovou jen poštívající manžela, přitom obě projevují svou převahu nad muži. A jsou tu i zamilovaní dávající najevo velkou touhu po sobě, Adam Langer jako Dubských syn Václav a Viktória Pejková jako dcera Bušků Verunka. 

Významnými postavami jsou děd Petr Dubský ztělesněný Vladislavem Georgievem, který už povážlivě zapomíná, ale jako energický stařík se dovede rozjařit, dodává písním živelnost a také umí společnost umravnit, a rovněž vemlouvavý hostinský Marek Ehrmann v podání Jana Lefnera, jenž dokáže s každým vyjít. (Ve hře je tvůrci inscenace zdůrazněno, že je žid, a na začátku třetího aktu se po příchodu policisty objeví s kufříkem označeným jménem, avšak je jím uklidněn, že má ještě čas.) S každým také dobře vychází obchodní cestující Markýtka, kterou hraje v kroji nazdobená a svůdná Tereza Cisovská. V roli komisního závodčího četníků vystoupil Milan Cimerák, Jan Chudý jako Matěj Šumbal je karbaník utlačovaný ženou a Petr Pěnkava jako Kašpar Šmejkal myslí jen na své včeličky. Ještě tu žije chudá rodina krejčího Františka Fialy, jehož ztělesnil Vlastimil Burda jako pokřiveného slabocha, a jeho ženy Terezky v podání rezolutní Terezy Cisovské, jejich děti hrají podnikavá Kristýna Panzenberger Krajíčková a ukřičení Jan Chudý, Petr Pěnkava a Milan Cimerák.

NAŠI FURIANTI se už hrají téměř půldruhého století a s proměnou společnosti se také mění jejich pojetí, od psychologického realismu je soudobí inscenátoři někde posunuli až ke gogolovské grotesce. V Aréně hru pojali jako komediální stylizaci s nadsázkou zdůrazňující povahové rysy postav, která však neztrácí realistický obsah. Ostatně tato hra je skvěle, s důvtipem a energickým nasazením zahraná, zazpívaná a tančená celým souborem. Je zřejmé, že si hostující režisér a herecký ansámbl velmi dobře porozuměli. Potlesk ve stoje byl diváckou odměnou všem účinkujícím a tvůrcům inscenace.

       

     

      

     

       

 

 

 

 

 


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.