Blog uživatelů i-divadla

3x Brouk v hlavě / Chrobák v hlave | Slovenské národné divadlo
vydáno: 27.3.2021, Markéta Nedvědová

Při vzpomínce na klasickou komedii Georgese Feydeaua Brouk v hlavě (La Puce à l'oreille, 1907) je důležité, se kterou inscenací se divák setká poprvé. Já jsem si vybrala z mnoha divadelních záznamů, televizních inscenací a filmových adaptací, tyto tři:

 

Televizní inscenaci převzatého představení Divadla na Vinohradech Václava Hudečeka v hlavní roli s Vlastimilem Brodským, které mělo premiéru 21. 5. 1969. Z doby, kdy televize teprve hledala hranici mezi televizní inscenací a záznamem divadelního představení.

Ačkoli režisér zůstal týž, vznikl jakýsi hybridní tvar na pomezí obou žánrů. Na televizní inscenaci je tento Brouk v hlavě příliš těžkopádný, na divadelní záznam příliš televizní. Nicméně navzdory technikáliím byl pro další generace zachován skvělý svědek času přibližující oblíbenou vinohradskou éru. Je tedy na co vzpomínat a kontury jsou poněkud jasnější, než kdybychom o celé události jen četli. S uplynulými roky zlátne i takové setkání s Gustavem Nezvalem ve vedlejší roli v této pro něj netypické době. 

 

 

Televizní inscenaci Zdeňka Zelenky Brouk v hlavě (2002), která vycházela z nastudování Jiřího Menzla z vinohradské sezóny 1996/1997 (premiéru měla 15.  11. 1996 a hrála se dobrých 20 let) v hlavní roli s Viktorem Preissem. 

Notoricky známá hra Georgese Feydeaua patří mezi nejoblíbenější komedie na českých i slovenských scénách, je vděčnou záminkou pro dvojnické úlohy, pro roztomilé (a dvojsmyslné) dialogy a pokud se vše podaří, je Brouk v hlavě především nositelem neskutečné energie a dobré nálady. Tato Zelenkova televizní inscenace si vzala to nejlepší z dobré divadelní rutiny i možností práce v televizi (ačkoli přesvícené jsou všechny scény bez ohledu na jejich obsah). Seriózní Viktor Preiss je nervózní, protože jeho ženuška Zlata Adamovská je snad až příliš roztomilá (což je výborná výchozí situace pro dvojnické zmatky), dále žánrově přesný je Jan Hrušínský, ale Martin Dejdar hraje, jako kdyby na Vinohradech hostoval Ypsilon. Leč látka je to pikantní a vždy záleží jen na konkrétním týmu, zda se podaří dojít do zdárného konce (respektive do spokojené náruče Marcely Champsboisy) a Zelenka měl tentokrát vysloveně šťastnou ruku.

 

 

A nakonec Slovenské národné divadlo a jeho Chrobák v hlave Ľubomíra Vajdičky. Což je učiněná rozkoš. Klasická divočina podle Feydeaua v podání uragánů SND: Emila Horvátha ml., Kamily Magálové, Maroše Kramára, Zdeny Studenkové a Ľubomíra Pauloviče. Hrálo se celých 26 let (16. 6. 1990 - 20. 2. 2016) a záznam byl pořízen dva roky před derniérou, v roce 2014.

 

 

 


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.