Počet komentářů: 0
Nový komentář

Blog návštěvníků i-divadla

Pro napsání nového článku se, prosím, přihlaste.
Nebojme se bulváru:-)
Osgood, 7.5.2018

Bulvární komedie čili fraška jest bezpochyby noční můrou nejen vyspělého kulturního diváka (a že jich u nás je), ale též diváka průměrného (rád bych ho poznal, já osobně jsem přesvědčen, že vyhynul někdy kolem roku 1925).
Že jedním z velmistrů frašky je také kupříkladu nějaký Shakespeare? Aha (přeloženo z anglického "well", děkuji za inspiraci panu profesorovi Hilskému). Je tedy jasné, že netřeba vyhynulému průměrnému divákovi vysvětlovat, o divákovi vyspělém nemluvě, co že to ta fraška je.
Jedním z králů bulvární komedie byl bezpochyby také jeden Marc Camoletti. Jeho životopis a dílo si jistě každý snadno vygúgluje. Přesto mnohé překvapí, kolik Camolettiho textů se na našich scénách hrálo a hraje. Fakt hodně:-)
Bulvár žije, ať žije bulvár! Leč stejně jako ibsenovské drama, též bulvár lze dělat dobře anebo také blbě. Jestli teď někdo řekne vkusně, praštím ho souborným dílem pana Williama:) Dobrá fraška může být klidně malinko nevkusná, dokonce lehce vulgární, ale za všech okolností musí býti vtipná a elegantní.
Nu, po nejapném úvodu dostávám se konečně k jádru pudla (chudák pejsek).

Divadlo Radka Brzobohatého uvádí během posledních dvou let již třetí frašku z pera pana Camolettiho. Aktuální novinka se jmenuje Ženu, nebo život!  což je mnohem vtipnější než původní francouzský název Sexe et Jalousie. Hereckému souboru DRB v režii Ernesto Čekana se pohár humoru na hraně podařilo naplnit měrou vrchovatou. Původní text sice možná nepatří k autorovým nejsilnějším, leč je tak trochu ze života a navíc tvůrčí invence a výkony všech 4 krásných hereček a 2 elegantních herců zasluhují v daném žánru palec hodně nahoru. Všichni jsou velmi hraví a je patrné, že je to vážně baví, v rámci přidané hodnoty pak oplývají nefalšovaným francouzským šarmem, o sex-appealu nemluvě.
Obsazení jednotlivých postav je typově naprosto dokonale přesné.

Uhrančivý Ernesto Čekan dokáže stejně uvěřitelně zahrát romantického Cyrana, člena poroty se smyslem pro spravedlnost, buranského kamaráda z venkova či zhuleného podnikavého komorníka.
Logicky další třešničkou na dortu je jeho podváděný manžel Bernard, který se rozhodne elegantně oplatit svému sokovi stejnou mincí, sám se pak stane nástrojem pomsty pro zhrzenou ženu, aby nakonec ... Vtipnou pointu rozhodně neprozradím:-)

Kateřina Peřinová, jejíž Lufthansa z dříve uváděné Camelottky patří již nyní do Síně slávy, v roli záletné Jacqueline doslova vtančí na scénu a nenechá zejména pánskou část publika na pochybách, že kdyby byla jejich manželkou, v žádném případě by o ni nechtěli přijít, a byla-li by ženou někoho jiného, rozhodně by se pokusili ji svést, i kdyby její manžel byl nejlepší kamarád.

Miroslav Hrabě působí dojmem, že pohledného seladona nevalného morálně-etického profilu vlastně ani nahraje, že on takový prostě je. Za což se neomlouvám, bo to je kompliment:-) A jeho herecká etuda "Já tady vůbec nejsem" ve chvíli, kdy se na scéně objeví domněle
jeho nedomněle zákonitá manželka, ta vám rozhodně podráždí bránici. Výborně, Bobíku:-)

Charlotte Doubravová v úloze nepravé Juliette posunuje typ pro pány nebezpečné naivky s přesahem mimo hranice žánru. Reese Witherspoon, Kirsten Dunst, Fanningovic sestry, Cate Blanchett, protřepat, nemíchat:)

Samostatnou kapitolou je hospodyně Pavlíny Mourkové. Ve většině nastudování je tento typ spíše taková německy strohá hranatá Gertruda, zatímco paní Mourková uchopila postavu neopakovatelným velmi vtipným způsobem, takže by nikoho zas tak moc nepřekvapilo,
kdyby některý z pánů manželů a záletníků vyměnil fešnou služebnou za svou manželku či milenku.

Nezapomenutelným deux ex machina první části představení je zjevení v podobě Vladimíry Benoni. Její pravá Juliette alias Nicole, lepá to upjatá dámička z lepší společnosti, jsa zhrzená a podvedená, navíc ještě pod vlivem Bernardova šarmu (E.Čekan), dokáže se náhle proměnit v lascivní femme fatale, ženu vampa, toužící po pomstě více než Hamlet, pročež neváhá odhodit morální zábrany včetně kalhotek. Pro moralist(k)y a prasáčky pro jistotu dodávám, že v situaci s kalhotkami vyniknou pouze krásné dlouhé nohy paní Benoni a v žádném případě se nejedná o nějaké soft porno typu Emmanuelle. Ta scéna tam prostě patří.

Co říci závěrem? Myslím, že herecký tým odvedl zatraceně dobrou práci, vytvořil elegantně vtipný a zábavný bulvár lehce na hraně, což mě celkově tak nějak upokojuje:-)

FIN

Aha. Soused právě nasednul do svého BMW a odjel na tři dny do Francie. Vyzvednu kytici a zaskočím za jeho pohlednou ženou. Snad mě příští týden nepřejede kamion:-)))))

Chcete se dozvědět víc? Sledujte můj blog. A hlavně choďte do divadla!


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.