Blog uživatelů i-divadla

Voda, pot a krev. Nad vodou.
vydáno: 9.9.2019, Osgood

Voda, pot a krev. Nad vodou.

Dlouho očekávaný, v pořadí již druhý hitmuzikál legendární skupiny Elán je tady. Po Krysařovi se na prkna, která znamenají Kalich, vrátila další Legenda.

Bylo toto napjaté očekávání naplněno nadšením nebo naopak vystřídáno zklamáním? Aha:-)

Tak tedy. Rozhodně se nejedná o žádný Osmý světadíl 2. Maximálně Osmý světadíl 1 a 3/4:-))     Není také pravda, že jde o volnou inspiraci románem Monte Cristo. Je to Monte Cristo, méně známá verze, kterou po setkání s Járou Cimrmanem (a po pátém pivu) v hospodě u Pinkasů, vytvořil Alexandre Dumas ml. k uctění památky svého otce. Zapomenutý rukopis byl objeven na jaře 2018 na půdě domu v Jungmannově 9, kde sídlí divadlo Kalich. *

Mě osobně lehce úchylný příběh romantického ajťáka Edmonda Dantèse v zásadě baví. Předchozí opus,  Osmý světadíl, hodnotím navzdory obskurnímu příběhu velmi vysoko. Nicméně srdceryvné scény s dítětem a oběť nejvyšší mě vždy dohnaly k hysterickému pláči. Toto se díkybohu nad Vodou až tak nekoná, snad kromě strašlivosti s otcem, synem a pistolí svatou.
Jsem tedy zvědav, nakolik se fanynky vyrovnají s nižší spotřebou kapesníčků:-) a možná také menším počtem tklivých písní.

Voda a krev má slušivý více rockový kabát (mimochodem nahrávka je totálně boží, skvělá, nejlepší), použité písně by měly být naplněním snu správného elánisty. Skoro všechno, co chybělo ve Světadílu, najdeme nad Vodou. Tady přichází spíše větší výtka, tvůrci nacpali do příběhu těch skladeb až moc, zejména do první části, a to leckdy doslova za každou cenu, navíc se tím představení zbytečně natahuje.
Některé berličky jsou vážně na hraně. "Ty jsi moje... sestrička" - Ještě řekni, že z Kramárov.-

Hm, tak to konkuruje legendárnímu "Ty jsi můj medvídek kaola!"  Navíc Sestrička z Kramárov nepatří k nejlepším číslům, sextričky vulgárně skotačící v oblečcích z Ptákovin bych radostně vyškrtl. Totéž platí o nutnosti výletu do Prahy jenom proto, aby Smrtka mohla řádit na pražskom orloji. Pomádovskou holčičí jízdu aneb Zanedbaný sex raději nekomentuji.
Jenže, protože vězňové se vlastně toulají, jsou to tuláci, přijde také pecka Tuláci v podchodoch a vše je odpuštěno. Tenhle kus neskutečně šlape. Stejně jako další implantát - Tanečnice z Lúčnice, fyzicky náročná choreogafie sice spíše připomíná vítězný tanec Zuluů, ale všichni tanečníci i někteří herci podávají strhující výkon, kdy nelze nevzpomenout na legendární Stužkovou.


Po přestávce je písní přece jenom méně, více děj ilustrují a také to odsýpá. Vinny, nevinny je opravdu velice silná věc, hodně povedená, stejně jako Van Goghovo ucho, Dve a dve a pochopitelně Voda, čo ma drží nad vodou.

Nebudu rýpat do specifického humoru, každému sedne něco jiného, ovšem dle mého některé jakože legrácky ** patří spíše na nedalekou Broadway. Leč naprosto mě nadchla scénka Fero, Boss a bonparky, to je tak nádherně stupidní, až geniální. Palce nahoru, válím se po zemi:)))
Méně se již směji vtípkům s Godzillou, jsou dosti politicky nekorektní:-) Celkově bych dal přednost doskotačit do finále v rytmu lehce parodickém než snaze dotáhnout vše do seriózně dramatického finále s naběhlými žílami a stříkajícím patosem. Toť jest veliký dramaturgický nešvar. Buď jedu Pomádu nebo West Side Story, ale nemohu obé nasypat do jednoho hrnce.

Musím pochválit tradičně netradiční a velmi zajímavou scénu Martina Černého, jeho zjevně oblíbené patro je již také legendární a mě osobně drží hodně nad Vodou:-)

Nejlepší nakonec. Herci, zpěváci a tanečníci opět potvrzují vysoký kalichovský standard. Zcela zaslouženě se konečně dočkal velké role Zbyněk Fric. Podává opravdu famózní herecký, pěvecký i taneční výkon. Je úplně nejvíc dokonalý romantický hrdina. A to rozhodně nelze říci, že by Roman Tomeš nebyl též skvělý, to tedy je, o tom žádná.


Zcela mimo veškeré tabulkové hodnoty vyskakuje Jan Kříž. Co ten dokáže vytvořit z papírově nepříliš silné postavy, to je neuvěřitelné. Též pěvecky vyčnívá, jeho Já viem je dokonalou ukázkou skvělého souznění pěvecké techniky a výrazu. O duetu Amnestie na neveru nemluvě.

Neméně na mě zapůsobila Marika Procházková, drsná to bachařka se zlatým srdcem, které přezdívají Godzilla. Skvělý herecký výkon je okořeněn neskutečně precizním zpěvem včetně slovenčiny ako z Univerzity Komenského (tej v Blave). Navíc je velmi roztomilá, pro mě muzikálové překvapení roku.

Godzillka Aničky Vopletalové též zaslouží pochvalu, Nikolu Ciprovou jsem ještě v této roli neviděl.

V roli osudové Terezy alternují tři krásné dívky, herečky, zpěvačky, tanečnice. Každá je jiná, nechci hodnit, líbily se mě všechny.
Samozřejmě nemám problém prozradit, že mojí osobní favoritkou je Marie Křížová:-), která je naprosto nepřehlédnutelná a to ve zcela kladném smyslu slova. Možná v některých pasážích by mohla ubrat 15% na síle svého hlasu:-), nicméně její barva mě dosti baví. Postavu zamilované holky / milující matky jí navíc hodně věřím.  Prostě je bezkonkurenčně nejlepší.  Vězňové v podchodoch by si její fotku bezpochyby připínali na stěny.  No, zřemě slušnej oddíl:)))


Taktéž zaujali zejména svalovci Jan TenkrátRichard Pekárek (oba Fero) a Michal Pleskot jako Čaba, Martin Bačkovský je zase krásně slizký právník:-) Také nemohu opomenout  Radima Flendera, tenhle drsňák to umí pěkně rozbalit. Nu, v neposlední řadě musím též vyzdvihnout odborníka na směrodatnou odchylku Jana Fantu:-)
Company opět s několika novými tvářemi tančí jako o život, jak jinak:-), vyniká zejména Kateřina Gornioková a Tomáš Drobil. Ovšem velkou vadou na kráse některých choreografií je nesouhra tančících zpívajících herců ve vedlejších rolích, což platí překvapivě zejména o děvčatech, která dosti nestíhají. Mezi tanečnicemi a tančícími či spíše netančícími hérečkami (ty tedy nejsou z Lúčnice) je propastný rozdíl.

Samostatnou divizi tvoří Petr Šudoma (Viki Kerka kromě jiného). Šudy je spíše Všudy, bo je naprosto všude. ***  Nejsem si zcela jist, zda hraje též některé ženské postavy, ale těch pánských rolí a roliček je tuším 8. Během minuty dokáže vejít na stejnou diskotéku 2x jako dvě různé postavy, aby pak uvnitř byl někým jiným:))) A samozřejmě skvěle tančí a zpívá.

Závěrem. Pokud milujete bonparky, chcete slyšet skvěle zazpívané oblíbené pecky od Elánu, vidět skvělou taneční company a nejste povoláním dramaturg, rozhodně vyražte na Vodu. Budete pak moci hrdě prohlásit, že jste za vodou:-) ****

 

 P.S. Opět jsme se tak nějak shodli s Musical.cz. Zajímavé:-) Já byl první:)))

 

*        Děkuji za laskavou shovívavost Žižkovskému Divadlu Járy Cimrmana

**      Džouk:))))

***    Všudy aneb od Tatier k Dunaju cez Prahu a zase zpátky

****  Případně si dejte vodku na baru:)

 

 


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.