Blog uživatelů i-divadla

The Addams Family - Romantický příběh o (ne)strašidelné rodině
vydáno: 13.4.2023, Pandík

Addamsova rodina je klasika, kterou dnes zná už téměř každý, a to hlavně díky dvoudílné filmové sérii z devadesátých let, v níž roli Wednesday ztvárnila nezapomenutelná Christina Ricci. Takhle se strašidelná rodinka vryla do paměti milionů diváků, muzikál, uvedený v roce 2010 na Broadwayi a přeložený do češtiny, se s filmem však rovnat nemůže.
Muzikálová Addamsovic rodina se jakž takž drží charakterů původních postav, hodně ale ubližuje právě postavě Wednesday. I pomineme-li fakt, že její jméno bylo přeloženo do češtiny, což působí asi stejně, jakobychom Harrymu Potterovi u nás říkali Jindra Hrnčíř, scénář na Wednesday stojí a padá - a to ne zrovna v dobrém slova smyslu. Podstatou děje je totiž Wednesdayina proměna v takzvaného "normíka" - dívka dospívá a zamiluje se do zcela obyčejného chlapce. A tato (doufejme) fáze ji připraví o vše, co z Wednesday dělalo Wednesday, a vzápětí i Addamsovu rodinu o to, co z ní dělalo Addamsovu rodinu. 
Změny totiž čekají nejen postavu Wednesday. Rodina namísto odlehlého panství obývá dům v newyorském Central Parku, což jí dost ubírá na mysteriózní atmosféře, mužské postavy jsou zbytečně sexistické (na vyzdvihování role a schopností muže už v roce 2023 prostě není místo, a to bez pardónu) a obě rodiny, Addamsovic i rodiče Wednesdayina nápadníka, se nakonec v dobrém spřátelí (a "znormální"). 
Namísto zábavně morbidní rodiny, která staví na svých odlišnostech od těch ostatních, se tedy dočkáme postav, které se snaží být co nejvíc průměrné, a kromě pár extempóre se jim to bohužel také daří, takže jedinečnost jejich charakterů tvoří nakonec pouhé pozadí k příběhu o utajovaném zasnoubení, odlišných kořenech a manželských sporech, který by se mohl odehrávat i v jakékoliv jiné rodině - a diváci by si toho skoro nevšimli. 
Je tudíž lepší Addamsovu rodinu jako známou veličinu úplně vypustit z mysli a přistupovat k muzikálu jako k samostatnému příběhu, pro něž jsou naše oblíbené postavy vlastně jen kulisou. Pak se dočkáme i některých vtipných scének a budeme schopni ocenit osvěžující (i když nijak zvlášť zajímavé) hudební vsuvky a hlavně úžasné kulisy - na těch si totiž dali v divadle velmi záležet a troufám si tvrdit, že právě ony (a to zejména prostředí domu a zahrady) patří k tomu nejlepšímu, co na The Addams Family na jevišti uvidíte. Skvělé jsou i kostýmy a samozřejmě herecké a pěvěcké výkony představitelů hlavních rolí, na které se krásně dívá a krásně se je také poslouchá. Vyzdvihnout si zaslouží hlavně Veronika Fialová v roli Wednesday, která celé představení vpodstatě nese na svých bedrech, i Jan Moulis jako Pugsley, jež na svůj nízký věk působí neuvěřitelně přesvědčivě. V roli Morticie Addamsové pak exceluje bezkonkurenční Lucie Bílá, jejíž vizáž i hlas Morticii sedne dokonale. 
Nejlépe je na tom tedy nakonec divák, který Addamsovu rodinu vůbec nezná - s nulovými očekáváními je totiž The Addams Family herecky i pěvecky skvěle zládnutá krásná podívaná, z níž budete odcházet příjemně naladěni. Jen si musíte odpustit ty představy, jaká by Addamsova rodina "měla být". 


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.