Blog uživatelů i-divadla

Robin Hood se rozloučil s Kalichem
vydáno: 2.4.2015, Slecna_divadelni

Publikováno primárně na http://www.studentpoint.cz/53-divadlo/11457-robin-hood-se-rozloucil-s-kalichem

23.6.2013

Slavnostní předpremiéra se uskutečnila 31. srpna 2010. Oficiální premiéry proběhly 1. a 2. září 2010 a u diváků se těší velké oblibě.

Záměrně píši, že těší, protože i přes to, že proběhlo poslední představení, se jednalo jen oprozatímní derniéru. Je tedy jen otázkou času, kdy jej divadlo znovu nasadí do svého herního plánu. Ale teď již k samotné recenzi.

Muzikál Robin Hood je ojedinělým projektem hned z několika důvodů. Předcházela mu velkátalentová show TV Prima Cesta ke slávě, jejíž vítězové skutečně získali hlavní role Robina a Mariany. Diváci tak měli poprvé v historii možnost spolu s tvůrci a producentem rozhodnout o nových hereckých tvářích, které se v Divadle Kalich postaví mezi zkušené muzikálové hvězdy.

Soukup a Osvaldová opět ukázali svůj tvůrčí talent

Osvědčený tvůrčí tandem Ondřej Soukup - Gabriela Osvaldová společně s mezinárodně uznávaným choreografem a režisérem Jánem Ďurovčíkem jsou pro publikum zárukou skvělých melodií, chytrých i vtipných textů a neotřelého režijního, scénického a choreografického pojetí. Samotné téma muzikálu samozřejmě slibuje výtečnou zábavu pro všechny věkové kategorie diváků.

Honza Kříž má neskutečně sytou a nádhernou barvu hlasu. Dostal mě ještě víc než z nahrávek. I přes to, že měl po náročném koncertě a o pauze se s námi šel fotit s lahví Vincentky, nebylo nic znát. Dokonce jsem u něj nepostřehla jediné zaváhaní nebo dokonce falešný či nepřesný tón. Z jeho místy až rezonujícího hlasu mrazilo. Některá místa zazpíval jinak, než můžeme slyšet třeba na nahrávce, ale v žádném případě to nebylo vůbec na škodu, naopak to bylo originálnější. Vychází také jako jednoznačně největší vítěz, co se činoherního projevu týče.

Ústřední postavy byly bezchybné

Partnerkou mu pro toto představení byla Martina Bártová. Jméno ještě celkem neznámé, protože kromě Robina nehraje v žádném pražském ani jiném muzikálu či divadle. Stejně jako Kříž ale vítězně uspěla v soutěži a dostala tak možnost postavit se na prkna, která znamenají svět. Její hlas je sytý, a navíc zvláštně zabarvený. Výborně zazpívá i v nižších polohách a při duetu s Kamilem Střihavkou jim to skvěle sedne. Na její hlas si ale hodně rychle zvyknete. Osobně si myslím, že je určitě výhodou mít specifickou barvu hlasu, kterou si jen tak s někým nespletete. Na ústřední dvojici bylo znát, jak skvěle jsou spolu sehraní a sezpívaní. Jednu chybičku bych ale přeci jen našla - souboj meče. Ten mi připadal v podání Bártové poněkud nejistý. Kříž ale veškeré její nepřesnosti vykryl a zachránil, takže divák zřejmě nic nepoznal.

Michaela Doubravová je v roli komorné rázná, střelená a vtipná zároveň. Přesně tak, jak by se od ní očekávalo. Kamil Střihavka - jméno nad kterým se asi netřeba nějak více pozastavovat. Má zde stejně jako Leona Machálková takovou "menší" roličku, pokud to tedy srovnáme s jeho nejznámější rolí Ježíše. V duetu Pravda je vřed, aneb oslavná píseň o lži jsou spolu ale vynikající. Navíc Střihavkův ďábelský smích a oboustranné pěvecké zkušenosti nejsou vůbec na škodu, ba naopak. Narážka na netopýra Ozzyho (jak Střihavka vtipně poznamenal Osborna) mi v hlavě zní do dnes. U Machálkové jsme se navíc dočkali i tance, i když samozřejmě v rámci jejích možností nešlo o nic náročného. I tak za to měla můj obdiv.

Co by se ovšem dalo vytknout

Určitě je to dost dlouhé vyplnění hudbou při přestavbě scény, která dávala možnost divákům, aby se bavili mezi sebou a osobně mi to ten dojem docela dost kazilo, i když jsem se od toho snažila odprostit. Navíc tomu až do písně Hu ha chyběl ten správný spád a tempo. Možná právě díky té nemožné výplni, ale budiž odpuštěno vzhledem k tomu, jaký to na mě jako celek udělano dojem a zanechalo nezapomenutelný zážitek. Soubor uvidíte dokonce tančit (pokud tedy nepočítáme jeho taneční složku), musíte si na to ovšem počkat až do písně Mary-Ann.

Velkou oporou souboru je pak určitě Petr Opava a Jiří Zonyga, kteří svými hlasy dokreslují napsanou hudbu i textVelkým překvapením celého tříhodinového muzikálu pro mě kromě jiného byl taky duet Michaely Doubravové a Jana Karáska Vzpomínky jsou jako lístky čaje. Člověk by čekal klasický zamilovaný duet, ale překvapením byl Karáskův hlas. Do té chvíle neměl jedinou příležitost "normálně" zazpívat. Myslím, že nikdo v sále neočekával takový pěvecký zážitek.

Atmosféra byla až do poslední chvíle výjimečná až téměř slavnostní

Představení bylo plné vtipů a na konci se herci dočkali standing ovation. Nemusíte ale zoufat, že jste zatím Robina neviděli. Divadlo má i tak bohatý repertoár a z muzikálů se můžete přijet podívat třeba na Osmý světadíl nebo Pomádu. Zajet si ale můžete i na dílo úplně nové, a dokonce i stejné dvojice, tedy Osvaldová-Soukup. Tentokrát s názvem Mauglí, jsme jedné krve, které bude mít premiéru již 12. září. Těšit se můžete třeba i na Jiřího Korna, Lucii Šoralovou, Jana Kříže, Csongora KassaieZbyňka Frice, Jana Cinu, Michaelu Doubravovou, ale také třeba na nováčky Vendulu Příhodovou (která přichází z Divadla na Orlí v Brně jako čerstvá absolventka) nebo Brigitu Cmuntovou. Tu už jste možná zaregistrovali v Hamletovi.

 


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.