Divadlo DISK [katedra činoherního divadla]

Platonov

Premiéra: 28.9.2020 | 1:55x
Překlad: Ivan Wernisch. Dramaturgie: Johana Kudláčková. Scéna: Zuzana Štěpančíková. Kostýmy: Magdalena Vrábová. Hudba: Haštal Hapka, Jiří Šlupka Svěrák. Pohybová spolupráce: Martin Pacek. Úprava a režie: Jakub Korčák.
Poslední uvedení: červen 2021.
První celovečerní Čechovova hra, která se dočkala uvedení až mnoho let po autorově smrti. Rozsáhlé drama, připomínající spíš román v dialozích, v adaptaci, která je soustředněná na osudy mladých postav, s dějem zkoncentrovaným do jediného prostoru a domýšlející některé načrtnuté motivy. Hra o osamělých lidech, kteří se snaží uniknout nudě a pocitům viny z promarněných životních příležitostí. Proto unikají z reality a žijí svůj život jako nekonečný mejdan, na němž se chtějí „ubavit“ k smrti. Vše se odehrává během narozeninové oslavy, při níž se schází provinční honorace na zadluženém venkovském sídle, které je nakonec prodáno v dražbě. Typický skeptický antihrdina, venkovský učitel Platonov, si uvědomuje svou zbytečnost a prázdnotu vlastní existence, ale není schopen najít žádné východisko...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo DISK
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
68 %
6841000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
25.7.2021 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Čechov si byl vědom nedostatků svého dramatu, za jeho života se na jeviště nedostalo, autorovu výjimečnost však hra nezapře. Jakub Korčák ve výrazné úpravě obratně zredukoval počet postav a opustil méně podstatné motivy. Studenti dostali možnost vystavět nejednoznačné charaktery, zejména R. Matějíčková a B. Křupková vykreslily své role do nejjemnějších odstínů. Komplikovaná hlavní úloha je určena pro staršího a zkušenějšího herce, přes přizpůsobení mladšímu věku ji P. Urban nemohl zcela obsáhnout, ale utkal se s ní ctí. Počin možná bude vnímán jen jako „běžná“ absolventská inscenace, ale vydařená úprava za pozornost stojí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
J.S.  60 %
25.7.2021 | 149 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace Platonova si podržuje vysoký standard. Na jednu stranu se nesnaží držet uctivě původního textu, ale na stranu druhou se vyhýbá neúčelným aktualizacím a módním výkladům Čechova "za každou cenu". Na škodu jsou snad jen některá režijní klišé, která dnes patří spíše ochotnickému divadlu (schovávání postav za sloupem, viditelně načasované příchody a odchody, padání na zem apod.) Kvalita hereckého projevu ukazuje na dobrou úroveň ročníku. Ukazuje se, že mladým hercům sedí spíše ztvárnění figurek než plastických charakterů. Herecky vyniká R. Matějíčková.
Matěj Konečný  70 %
29.5.2021 | 223 hodnocení
+ souhlasím
Chvílemi byla cítit energie a gradace, některá místa byla herecky vystavěna, jednotlivé vtípky opakováním ztrácely svou hodnotu. V začátku chyběl temporytmus, který pak představení postupně nabývalo. Někteří herci postavou jsou a jiní ji jen hrají. Musím ale říci, že děj mě pohltil a obrazům, které přede mnou vznikaly bylo snadno uvěřit, a to především v poslední scéně.
Petrr  60 %
12.2.2022 | 330 hodnocení
HodnaTeta  80 %
18.6.2021 | 183 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.