Divadlo F. X. Šaldy Liberec [Malé divadlo]

Faust

Premiéra: 12.12.2014 | 3:25
Překlad: Otokar Fischer (s použitím překladů Olgy Maškové, Karla Krause a Jindřicha Pokorného). Dramaturgie: Tomáš Syrovátka. Scéna: Tomáš Rafl, Luděk Hora. Kostýmy: Petra Vlachynská. Hudba: Mario Buzzi. Úprava a režie: Ivan Rajmont.
Poslední uvedení: březen 2017.
Vrcholné dílo o lidské odpovědnosti a hledání smyslu života, ponor do světa magie, symbolů a mýtů, které dnešní doba přestává vnímat. Faust, zmítaný touhou po věčnosti i skepsí nad marností našich pozemských životů, váhá nad dobrovolným odchodem ze života a zahrává si s magií. Uzavírá sázku s Mefistofelem, který se mu snaží nabídnout všemožné rozkoše a požitky, přivádí na scénu krásnou a čistou Markétku. Fausta ale nic z toho neuspokojí, je stále hnán touhou a činorodostí, jejichž síla přes všechny hříchy triumfuje nad zlem a vyplňuje naše životy smyslem...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
83 %
8381000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Pavel Širmer 70 %
Volby

Hodnocení (10)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
26.3.2017 | 1023 hodnocení
+ souhlasím
Celkem odvážný počin. Zajímavé je scénografické řešení - herci důmyslně využívají veškerý prostor jeviště. Starý Faust je v podání V.Helšuse člověkem zahořklým, který si uvědomuje, že svůj život promrhal a ani na jeho konci není blíž poznání pravdy o světě. T.Váhala, který hraje omlazeného Fausta, dává titulnímu hrdinovi dávku sobectví i opravdové touhy poznat svět. Rozdvojena je i role Mefista s odkazem na mužský a ženský princip tohoto svůdce - M.Polách je přímočařejší, herecky ale exceluje hlavně V.Korytářová, která přesně vystihla nejednoznačnost ďábelského pokušitele. Více viz blog (více v článku na blogu)
Pavel Širmer  70 %
17.1.2017 | 1890 hodnocení
+ souhlasím
Rozsáhlá Goethova tragédie, resp. její první díl, v živé a intenzivní interpretaci, která dokáže po více než tři hodiny udržet pozornost. Malý prostor a jeho přeuspořádání byly šťastným východiskem. Z volby obsadit Fausta a Mefista vždy dvěma představiteli mohlo být vytěženo více. Bohužel herci se v řadě situací nezbavili „šablon“, dramaturg a režisér jim neodkryli celou hloubku mnohovrstevnatého textu. S výjimkou V. Korytářové, která svůj podíl na Mefistovi podala bez zaváhání. Velkoryse vypravený, zhudebněný a obsazený projekt na malé scéně přes určitá zaškobrtnutí za návštěvu stojí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jirkan  60 %
12.1.2017 | 564 hodnocení
+ souhlasím
9.1. 2017 - Divadlo DISK: Řada zajímavých nápadů se zde střídá s momenty, které nejsou tolik vydařené. Z nich několik působí i naprosto nevyužitě a prvoplánově. S tím jsem se u režií I. Rajmonta setkával často, takže hodnocení je hodně subjektivní. Zajímavé je scénické řešení, jen asi trochu dojelo na uvedení v jiném prostoru (měl jsem pocit, že někteří diváci špatně vidí, to ale do hodnocení nezahrnuji). Zaujalo mne pojetí Mefista (Veronika Korytářová a Martin Polách), dále Tomáš Váhala a Karolína Beranová. Trochu mi ale asi unikla základní myšlenka proč...
Ytoska  70 %
21.3.2015 | 53 hodnocení
+ souhlasím
Celkově velmi povedené představení, které ač veršované přibližuje hru mladšímu publiku. Inscenace plně využívá možností Malého divadla. Dojem mi bohužel zkazil dle mého názoru zbytečně protahovaný konec a přehrávané výkony T. Váhaly a K. Baranové. Naopak velmi příjemný byl výkon V. Korytářové, který předčil všechny ostatní.
Coward  100 %
14.2.2015 | 260 hodnocení
+ souhlasím
Strhující obtížný Faust excelentně zpracován :-) Hluboká poklona a dík patří režisérovi (a šéfovi liberecké činohry) Ivanu Rajmontovi a všem, kteří se na přípravě inscenace podíleli.
(celá recenze zde: http://divadlo-cz.cz/recenze#Faust) (více v článku na blogu)
DZ73  90 %
3.2.2015 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Krásně vyřešený prostor Malého divadla. Tomáš Váhala a zejména Karolína Baranová mě opravdu nadchli.
Daniel
Pastelka  90 %
17.12.2014 | 74 hodnocení
+ souhlasím
Nebylo to jednoduché, obzvláště na začátku, udržet pozornost, porozumět archaické a navíc veršované řeči - už je to dávno, kdy jsme to na gymplu četli dokonce v originále. Pomohlo mi trochu sledování usínajících mužů na protější straně :-) ALE druhá půlka byla fantastická, obzvláště Veronika K. jako ďábel byla dokonalá a šílená! Krásné kostýmy a dravá scéna, zajímavě vyřešené jeviště...Stojí to každopádně za vidění. Díky.
Petrr  90 %
22.2.2017 | 279 hodnocení
Chamyl  70 %
22.1.2016 | 25 hodnocení
Slávka  90 %
30.11.2015 | 53 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.