Divadlo J. K. Tyla Plzeň [Velké divadlo]

Neapolská choroba

Premiéra: 8.9.2021 | 2:30
předpremiéry od června 2021
Dramaturgie: Zdeněk Janál. Scéna: Martin Černý. Kostýmy: Markéta Oslzlá-Sládečková. Hudba: Petr Hromádka. Pohybová spolupráce: Ondřej Jiráček. Režie: Břetislav Rychlík.
Poslední uvedení: prosinec 2022.
Prorocká komedie o zlu, lásce a touze po moci. Bolestná i nesmírně vtipná tragigroteska o nemocech mocných i bezmocných odehrávající se v blíže neurčené době po velké katastrofě, která zásadně změnila přirozený chod světa. Ale změnila i principy společnosti a vládnutí? Krátkozraké iluze odrážejí všeobecný úpadek a ztrátu paměti. Vraž pánovi uzené, ať ho pak nakrájí podle libosti ostatním pánům. Na obskurní lesní kliniku si přijede z neproniknutelného Hradu léčit Komoří obyčejný průjem, který si z moci své funkce diagnostikuje sám jako interesantní pohlavní chorobu...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Anketa 2021/22
Pro tuto inscenaci, stejně jako pro všechny ostatní s premiérou od září 2021 do srpna 2022, včetně hereckých výkonů, můžete hlasovat v naší výroční anketě.
Uzávěrka ankety je 10. prosince 2022.
Do konce hlasování zbývá ještě 2 dny.
Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
42 %
4261000

Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vladimír Rogalewicz  0 %
14.4.2022 | 719 hodnocení
+ souhlasím
Zde se není čeho chytit. Scéna, režie i kostýmy jsou na úrovni nejhorších vesnických ochotníků. Hra byla za normalizace považovaná za tepání komunistické reality na hranici zákazu cenzurou. Dnes se tam ta satira těžko hledá a není jasné, zda je celý fantaskní, hodně surrealistický text naprosto nesmyslný, nebo zda se jeho smysl ztratil v plzeňské inscenaci.
Bišu  20 %
2.3.2022 | 203 hodnocení
+ souhlasím
Nepamatuji, kdy jsme naposledy odešli z představení o přestávce ! Vydržíme hodně, tentokrát jen do přestávky !! 20 % poděkování hercům, máme je rádi a o přestávce odejít nemohou !! !!
Cechoslovak  50 %
24.10.2021 | 84 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Dost absurdní hra Karla Steigerwalda byla napsána už v době totalitní, kdy mohla být považována za velmi odvážnou. I dnes se v ní dá najít dost aktuálních momentů-varování před globálními hrozbami, vážně nemocný státník a podivné figurky kolem něj... Že to bude tak mrazivě aktuální, netušili tvůrci asi ještě ani při plzeňské premiéře. Pro diváka je to nesnadné-není tu jediná sympatická postava a autorův pesimismus je bezbřehý. Největším problémem je asi to, že by to měla být groteska, ale úlevný smích se nedostavuje. Pochvala za scénu a hudbu, jinak spíš rozpaky.
Vladimír10  70 %
4.12.2022 | 515 hodnocení
Birter  70 %
19.10.2021 | 172 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.