Divadlo J. K. Tyla Plzeň [Velké divadlo]

Neapolská choroba

Premiéra: 8.9.2021
předpremiéry od června 2021
Dramaturgie: Zdeněk Janál. Scéna: Martin Černý. Kostýmy: Markéta Oslzlá-Sládečková. Hudba: Petr Hromádka. Pohybová spolupráce: Ondřej Jiráček. Režie: Břetislav Rychlík.
Prorocká komedie o zlu, lásce a touze po moci. Bolestná i nesmírně vtipná tragigroteska o nemocech mocných i bezmocných odehrávající se v blíže neurčené době po velké katastrofě, která zásadně změnila přirozený chod světa. Ale změnila i principy společnosti a vládnutí? Krátkozraké iluze odrážejí všeobecný úpadek a ztrátu paměti. Vraž pánovi uzené, ať ho pak nakrájí podle libosti ostatním pánům. Na obskurní lesní kliniku si přijede z neproniknutelného Hradu léčit Komoří obyčejný průjem, který si z moci své funkce diagnostikuje sám jako interesantní pohlavní chorobu...
Divadlo J. K. Tyla Plzeň
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
48 %
4851000
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vladimír Rogalewicz  0 %
(zadáno: 14.4.2022, počet hodnocení: 705)
přínosný / zajímavý komentář
Zde se není čeho chytit. Scéna, režie i kostýmy jsou na úrovni nejhorších vesnických ochotníků. Hra byla za normalizace považovaná za tepání komunistické reality na hranici zákazu cenzurou. Dnes se tam ta satira těžko hledá a není jasné, zda je celý fantaskní, hodně surrealistický text naprosto nesmyslný, nebo zda se jeho smysl ztratil v plzeňské inscenaci.
Bišu  20 %
(zadáno: 2.3.2022, počet hodnocení: 201)
přínosný / zajímavý komentář
Nepamatuji, kdy jsme naposledy odešli z představení o přestávce ! Vydržíme hodně, tentokrát jen do přestávky !! 20 % poděkování hercům, máme je rádi a o přestávce odejít nemohou !! !!
Cechoslovak  50 %
(zadáno: 24.10.2021, počet hodnocení: 81)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Dost absurdní hra Karla Steigerwalda byla napsána už v době totalitní, kdy mohla být považována za velmi odvážnou. I dnes se v ní dá najít dost aktuálních momentů-varování před globálními hrozbami, vážně nemocný státník a podivné figurky kolem něj... Že to bude tak mrazivě aktuální, netušili tvůrci asi ještě ani při plzeňské premiéře. Pro diváka je to nesnadné-není tu jediná sympatická postava a autorův pesimismus je bezbřehý. Největším problémem je asi to, že by to měla být groteska, ale úlevný smích se nedostavuje. Pochvala za scénu a hudbu, jinak spíš rozpaky.
Plzeňský mág  100 %
(zadáno: 14.5.2022, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá inscenace, která pojednává o několika tématech najednou. Úchvatná scéna "Žižkova koně", která dodá pohybem celé inscenaci rozměr "většího prostoru". Excelentní výkon všech představitelů, od něžné postavy Laury, přes expresivního záporáka Wernera, až po komicky tragickou postavu Komořího, v podání skvělého P. Pavlovského. Hudební motivy doladí emoce mluveného slova a za zmínku stojí "chamraď", která dodává svojí přítomností (a až komickou úslužností) na vážnosti postavy Komořího. Zkrátka - herecké výkony, scéna, kostýmy, hudba, režie... Vše je tak, jak má být. Těším se opět do DJKT.
Birter  70 %
(zadáno: 19.10.2021, počet hodnocení: 151)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.