Vršovické divadlo MANA

Slyšel jsem sovu zavolat své jméno

Premiéra: 23.9.2022 | 2:10
Překlad románu: Jiří Sirotek. Dramaturgie: Věra Mašková. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Tomáš Kypta. Hudba: Peter Gábor ml. Režie: Peter Gábor.
Inscenace podle světového bestselleru kanadské spisovatelky o střetu dvou odlišných kultur. Mladý kněz je vyslán do odlehlé indiánské vesnice v 60. letech 20. století. S obtížemi se vyrovnává s nástrahami divočiny i s nedůvěrou místních. Postupně nachází cestu k nim a k jejich tradicím. Záhy pozná, že důležitější než dogmata, je otevřít své srdce a mysl těm, co jsou nablízku. Je mnoho lidí, mnoho cest a Bůh, který je jeden...
Anketa 2022/23
Pro tuto inscenaci, stejně jako pro všechny ostatní s premiérou od září 2022 do srpna 2023, včetně hereckých výkonů, můžete hlasovat v naší výroční anketě.
Uzávěrka ankety je 11. prosince 2023.
Hlasování končí za 9 dní.
Vršovické divadlo MANA
Hodnocení inscenace
Redakce
55 %
Uživatelé
60 %
6021000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 50 %
Helena Grégrová 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
21.1.Ne19:30 vstupenky
18.2.Ne16:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (4)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  50 %
27.3.2023 | 1962 hodnocení
+ souhlasím
55%. Román kanadské spisovatelky v sobě ukrývá silný příběh a zároveň připomíná méně známé okolnosti, za jakých probíhalo v Kanadě sžívání indiánů a bílých přistěhovalců. V dramatizaci V. Maškové vystupuje jen šest postav, o dalších se pouze mluví a právě jejich nepřítomnost na scéně může divákům ztěžovat zájem o jejich osudy. Režisér P. Gábor nedovedl herce k vyrovnaným výkonům a s většinou z nich nenašel cestu k věrohodnému ztvárnění indiánů. Osud kněze Marka, jemuž nebylo dopřáno mnoho času a přesto dokázal v lidech zanechat stopu, je však zpracován a A. Petrášem zahrán působivě. Za zmínku stojí i sugestivní voiceover M. Kačmarčíka.
Helena Grégrová  60 %
27.11.2022 | 1617 hodnocení
+ souhlasím
65 %. Ve jménu názvu osobitým poetickým způsobem se inscenaci daří předat příběh ze zapadlé kanadské indiánské vesnice rybářského kmene Kwakiutl. Sem přijíždí na svoji první farní misi mladý kněz Marek, který si postupně dokáže získat nejen důvěru, ale nakonec i srdce zprvu nedůvěřivých domorodých starousedlíků, kteří právě svádí nelehký boj o zachování svébytnosti své civilizace. Téma síly a potřeby vzájemné lidské empatie a tolerance zde rezonuje zejména prostřednictvím citlivých hereckých výkonů Aleše Petráše a Jitky Smutné.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Čiko  50 %
21.11.2023 | 1045 hodnocení
+ souhlasím
55%
Nemohu se zbavit dojmu, že si tato hra zaslouží větší jeviště a o něco více postav.
V inscenaci je dobře rozehrána nutnost adaptace na situaci sžívání přistěhovalců s indiány, ale dále se některé dějové linky spíše jen tak vynořují a není čas ani prostor na jejich rozehrání. Asi proto to ve mně nerezonovalo, nebudilo to ve mně hlubší emoce, ani větší empatii. Herci by také mohli zapracovat na tom (to je ale asi slabina režie), aby byli uvěřitelnější v rolích indiánů.
Herecky se mi velmi líbil dobře typově obsazený Aleš Petráš.
Za mě trochu promarněná šance.
R.JELEN.21  70 %
7.10.2022 | 228 hodnocení
+ souhlasím
Viděno na generálce : K Mane mi to představení neuvěřitelně sedí. Je pro mě radost pozorovat jaké zde dokáží vznikat kusy. Pokud můžete navštivte.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.