Divadlo Viola

Zahrada Jane Austenové

Premiéra: 26.3.2014 | 1:10x
Scéna: David Bazika. Kostýmy: Eva Kotková. Hudba: Emil Viklický. Režie: Radovan Lipus.
Poslední uvedení: listopad 2015.
Hra uznávané současné české autorky, která tentokrát přivádí na scénu nejslavnější anglickou spisovatelku Jane Austenovou v okamžiku, kdy se s matkou a sestrou právě rozhoduje, jak naložit s plody jejich zahrady i života...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Viola
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
73 %
7331000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Helena Grégrová 70 %
Jiří Landa 70 %
Ke zhlédnutí online naDramox
Volby

Hodnocení (6)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
12.5.2014 | 1919 hodnocení
+ souhlasím
65%. Zdařile napsaná hra o smutném osudu žen, jejichž postavení a situace jim takřka neumožňují vést svobodný život a změnit jej. Zajímavá a trefná asociace marnosti života a zpracovávání přebytečného ovoce. Sporná může být opodstatněnost některých až příliš podobajících se okamžiků a motivů. Inscenace netrpí významným režijním deficitem ani omezenými prostorovými možnostmi dobře využitého sálu. Herecky nejvýraznější M. Málková, role podobného charakteru jsou její doménou, ale bohužel je pojímá dosti podobně. Solidní, ale nikterak výjimečné výkony A. Veldové a L. Štěpánkové.
Helena Grégrová  70 %
29.3.2014 | 1575 hodnocení
+ souhlasím
75%. Tři ženy: matka a dvě dcery vedou bilanční rozhovor. Tři duše v rámci něj balancují mezi zavařovacími sklenicemi. Více než tři jablka se kutálí k paralelám plodů a plodnosti života a zahrady. Tři herečky - naprosto trefně typově obsazené!, kouzlí divácký zážitek.
Jiří Landa  70 %
28.3.2014 | 2975 hodnocení
+ souhlasím
75% Autorka ztvárnila situaci, kdy se Jane A. spolu s matkou a se sestrou dozvídají, že již nebudou finančně podporovány, alegoricky přitom pracuje s motivem sklizně. M. Málková podává strhující výkon, herečka vystřídá několik rozdílných poloh, přičemž mezi nimi prochází s grácií, noblesou a v každém momentě je přesná. V kontrastu k ní stojí praktičtější Jane A. Veldové a něhou prostoupená Cassandra, na níž je díky citlivému uchopení L. Štěpánkovou zřejmé, jak těžkou životní zkušeností si prošla. Inscenace se vyznačuje i příjemným humorem, který je umě dávkován a herečkami precizně pointován.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vladimír10  70 %
14.4.2014 | 562 hodnocení
+ souhlasím
Z L. Lagronové se stává jedna z největších českých dramatických spisovatelek třetího tisíciletí. Její nová hra je toho důkazem. Prostor Divadla Viola je pro tento typ komorních dramat předurčen. Pro Radovana Lipuse se staly hlavním motivem celé inscenace zavařovací sklenice, kterých je na scéně opravdu mnoho. Díky nim mohou postupně pohasínat svíce stejně jako touhy tří žen. V nejmenší roli podává nejvýraznější výkon L. Štěpánková, ale ani M. Málková neusnula na vavřínech. A. Veldová herečkou velkých rolí však není. Nedokáže jim vdechnout emoce, které jsou v lidském životě bezpochyby na místě.
Helena  70 %
29.3.2014 | 15 hodnocení
+ souhlasím
Víc hříčka než hra, ale dobrá. Hloubky myslím text spíš jen naťukává, navíc dobře známé - rodina a psaní, muži, známí...ale je jemný, jízlivý a vtipný. A herečky dobré!
žulda  80 %
1.5.2014 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Pro "Vladimír":Apolena Veldová hrála a hraje řadu velkých rolí(Desdemona,Ofélie,Kateřina, Rosalnda,Titánie,Kostelnička atd.Za Emilii Marty byla v užší nominaci na cenu Thálie.Bez emocí by to asi nešlo.Role v Zahradě je její další velkou rolí,které se zhostila znamenitě

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.