Divadlo X10

Vyhnanství

Premiéra: 21.4.2023 | 1:25x
Překlad románu: Valter Feldstein. Dramaturgie: Lenka Havlíková, Ondřej Novotný. Výprava: Jana Hauskrechtová. Hudba: Ivan Acher. Režie: Kamila Polívková.
Adaptace posledního dílu románové trilogie Liona Feuchtwangera, která navazuje na inscenace „Úspěch“ a „Oppermannovi“. Protifaštistická trilogie se uzavírá osudy německých emigrantů v Paříži...
15!    
Divadlo X10
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
70 %
7011000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 50 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.

Volby

Hodnocení (2)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  50 %
16.5.2023 | 1919 hodnocení
+ souhlasím
Závěrečná část Feuchtwangerovy trilogie „Čekárna“ doplatila na neuspořádanost dramatizace O. Novotného, spočívající v kombinaci monologů a dialogů, což by nemusel být problém, kdyby nebyl text příliš krátký. V inscenaci se tak dostalo pozornosti osudům jednotlivých „vyhnanců“, ale podstatné vztahy mezi nimi se ocitly poněkud na okraji. Herci nedostali adekvátní možnosti k rozehrání, některé z rolí zůstaly nenaplněny a divák k hrdinům těžko hledá cestu. Přes zmíněné problémy však byl naplněn ústřední záměr a klíčová problematika života v exilu se do popředí dostala.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Janis  70 %
16.5.2023 | 275 hodnocení
+ souhlasím
Pro nás bylo po shlédnutí předchozích dílů zpočátku matoucí, když titíž herci hráli jiné postavy. Souhlasím i s názorem jiného hodnotícího, že hra trochu doplatila na kratší délku, ta neumožnila vytvořit tak plastický a hlavně naléhavý obraz, jako se to podařilo v Úspěchu a Oppermanových. Na druhou stranu byl tenhle díl režijně asi nejkoncentrovanější.
Doporučuji zkusit někdy uvádět jako víkendový maraton jako tomu bylo na hostování v Brně, kde jsme měli možnost trilogii vidět - intenzita zážitku se tím znásobila a nedostatky se snáz odpouštěly.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.