Jihočeské divadlo Č. Budějovice [Jihočeské divadlo]

Blackout

Premiéra: 10.1.2014 | 2:10
Dramaturgie: Olga Šubrtová. Scéna: Pavel Krejčí. Kostýmy: Tomáš Kypta. Režie: Martin Glaser.
Poslední uvedení: duben 2016.
Groteskní thriller. Při dlouhodobém výpadku proudu zkolabují všechny technické vymoženosti, které bereme jako automaticky dostupné a na nichž jsme závislí. Nejde topení, voda, ve městech se hromadí odpadky, policie i zdravotní péče přestává fungovat. A když se to stane v předvánočním čase, je možná lepší vypravit se na opuštěnou chatu do lesů a tam se zahřát a uvařit něco k jídlu. Tam ale mohou dorazit nezvaní hosté se stejným přáním – přežít, ať to stojí, co to stojí. A třeba i na úkor někoho jiného...
14!    

inscenace již byla stažena z repertoáru

Jihočeské divadlo Č. Budějovice
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
73 %
7381000
Hodnocení redakce
Jiří Koula 50 %
Pavel Širmer 60 %
Lukáš Dubský 70 %
Jiří Landa 80 %
Volby

Hodnocení (12)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  50 %
3.1.2016 | 1599 hodnocení
+ souhlasím
U této inscenace mám zásadní problém s textem, v němž hlavně ze začátku jednají postavy několikrát extrémně nelogicky jen proto, aby se příběh mohl rozehrát v požadovaném směru. Je mi líto, ale tyto "boty" mi celkově znemožnily si inscenaci užít tak, jak by si zasloužila.
Pavel Širmer  60 %
24.4.2015 | 1890 hodnocení
+ souhlasím
Výchozí situace výpadku elektřiny vhodně připomene divákům, jak moc je civilizace závislá na energiích a že bychom se měli naučit (pře)žít i bez nich. Pokusit se o „groteskní thriller“ a dosáhnout napětí, které přechází v humor a mísí se s ním, není snadný úkol. Inscenace JČD v první půli vyznívá jako podivná směsice s několika dějovými nelogičnostmi, ale ve druhé autorsko režijní záměr alespoň částečně vyšel. Výborný T. Drápela, jinak herecky poněkud nevyrovnané. Přes výhrady patří tento počin z původní české dramatické tvorby k tomu lepšímu.
Lukáš Dubský  70 %
8.4.2015 | 1023 hodnocení
+ souhlasím
Celkem povedený pokus o českou coolness dramatiku. Výchozí situace je zajímavá a hra je napsaná tak, že drží diváka v napětí, jak to všechno dopadne. Výrazně lépe vychází komediální rovina hry. Pokud by to člověk měl brát jinak než jako grotesku, ve které je vše možné, musel by se zamýšlet nad často hodně nelogickým chováním postav (i v rámci vyhrocené situace v době blackoutu). Pokud se ale divák nechá jen bavit černým humorem, je to všechno v pořádku. Z herců mě nejvíce zaujali Viktor Limr, Věra Hlaváčková a Jiří Suchý z Tábora. 65%
Jiří Landa  80 %
20.1.2014 | 2973 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Výtečně napsaná zvolna gradující hra. Je zřejmé, že ji autoři psali pro konkrétní herce, díky jejichž vyrovnaným výkonům inscenace získává další rozměr. Zdůraznit ovšem přesto musím skvělý tandem Hlaváčková - Limr. Režie M. Glasera se soustředila nejen na preciznost herecké souhry, vybudování náležitě stísněné až hororové atmosféry, ale neponechala stranou ani šikovné vrstvení a pointování humorných situací, v nichž se ovšem vtip pokaždé mísí s příchutí hořkosti a někdy až hnusu. A přestože se smíchu nelze ubránit, jste si přesně vědomi, že byste se viděnému tak úplně smát neměli.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Sloupek6  70 %
26.4.2015 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Trochu pomíchané žánry,ale jinak svižné a zajímavé představení.Námět zaslouží ocenění. Výborny T,Drápela a J.Suchý z Tábora,tradiční V.Hlaváčková.
Kuba_r  80 %
8.4.2015 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Shodit tuhle hru tím,že si zjednodušme hodnocení na "takový český McDonagh" mi přijde dost nefér. Hra ma lepší stavbu a spád, viz třeba Lebka z Conemary, kterou Glaser režíroval ve studiu ŠD. Autoři podle mne píšou moralitu, která je vědomě jednoduchá a často i záměrně předvídatelná a přesto člověka co chvíli dostane. Buď ze se musí smát čemu nechce a nebo ho překvapí zvrat v ději či nečekaná brutalita. Divím se, že po textu nesáhlo další české divadlo, když se pořád mluví o potřebě nové české hry. Tahle je skvěle napsaná, velmi slušně zahraná a přesně v žánru zrežírovaná.
Jirkan  80 %
7.4.2015 | 564 hodnocení
+ souhlasím
7.4. 2015 - Švandovo divadlo: Některé situace možná až moc klipovité, některé předvídatelné. A ta přestávka proč? Podobnost s McDonaghem čistě náhodná (nebo záměrná). Přes groteskní humor to má něco do sebe a druhá půlka se obrátí. Téma je zajímavé a k zamyšlení (Co by taková situace opravdu přinesla a jak se zachovat?). Líbil se mi konec. Měl jsem strach, aby z toho nebyl romantický kýč a to se nestalo. Z výkonů pro mne spíše vládnou dámy souboru. Myslím, že na stránky této hry se určitě podívají i jiná divadla. Jo, šikovní jihočeši...
Guildenstern  50 %
7.4.2015 | 395 hodnocení
+ souhlasím
Spíše než výtečně napsaná hra mi to přišlo, jako když pejsek s kočičkou vařili dort aneb takový McDonagh po česku, neboli snaha dvou intelektuálů popsat rozklad humanity v lidech na klaustrofobním prostoru. Škoda že příběh nedává větší logický smysl a že na úkor četných groteskních situací nepopisuje lépe psychologii davu v krizové situaci. Svým uvěřitelným výkonem celku dost pomohl T. Drápela, zaujali mě i J. Suchý a V. Hlaváčová. Snaha se cení, ale toto bylo na můj vkus už vážně trochu moc, zážitkový potenciál to ale jistě má.
Annaj  80 %
19.4.2015 | 47 hodnocení
Wild  80 %
8.4.2015 | 24 hodnocení
Lumca  70 %
8.4.2015 | 350 hodnocení
Klob  70 %
7.4.2015 | 128 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.