Masopust

Čupakabra

Premiéra: 10.6.2013 | 2:00
Podle románu Olgy Tokarczukové „Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých“. Úprava a dramaturgie: Tereza Marečková. Scéna: Pavla Kamanová. Kostýmy: Tereza Šímová-Beranová. Hudba: Marek Doubrava. Režie: Štěpán Pácl.
Poslední uvedení: leden 2015.
Morální thriller o hledání rovnováhy a spravedlnosti. Malá obec na hranicích Česka a Polska. Jeden les, jeden hon, jedna žena proti sboru myslivců. Kolik úlovků napočítají honci večer při svěcení myslivny...?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Masopust
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
74 %
7451000

Volby

Hodnocení (10)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  50 %
(zadáno: 27.3.2014, počet hodnocení: 2908)
+ přínosný / zajímavý komentář
L. Lagronovou nebyla variace románu O. Tokarczukové jednoduše zpracována, nicméně ji, aspoň pro mě, ještě více znepřehlednil a znejasnil Š. Pácl svojí režií. Znáte ten zvláštní stav, kdy se díváte na představení a vidíte, že měl režisér o koncepci jasnou představu, přesně ji i realizoval, ale vy to celé vnímáte jako sled náhodných výjevů a výstupů bez ladu a skladu? Tak nějak na mě celý projekt působil.
Jiří Koula  70 %
(zadáno: 17.3.2014, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenace trpí vším, co jsem při pohledu na duo autorka-režisér předpokládal, nadměrné opakování, figurkaření herců, "výkřiky do tmy"... Přesto ale musím přiznat, že to celé pro mě nějakým zvláštním způsobem "fungovalo", viděl jsem zdařilé podobenství o ztrátě výsadního postavení člověka vůči přírodě, jež se z roviny metafyzické iluze přesunulo k děsivým důsledkům činů jedince, který měl sen a nebál se ho použít.
Veronika Boušová  80 %
(zadáno: 11.10.2013, počet hodnocení: 277)
+ přínosný / zajímavý komentář
75% - inscenace se opět vyznačuje energií a divadelními prostředky, typickými pro toto seskupení umělců v čele s režisérem Štěpánem Páclem. Tentokrát převažuje inteligentní černý humor a nádech téměř hrabalovské poetiky, to vše proložené hororovými prvky. Více viz recenze, která, v souladu s inscenací, není tak úplně klasickou recenzí...
Pavel Širmer  50 %
(zadáno: 12.7.2013, počet hodnocení: 1787)
+ přínosný / zajímavý komentář
Variace L. Lagronové na polský román se asi snaží podat obraz prospěchářského světa bez spravedlnosti a etiky, fungujícího na základě známostí a „kamarádšoftů“. A zde se ocitá žena, kterou to ještě překvapí. Absurdnímu ladění, dotvořenému režijním pojetím, nemusí každý přijít na chuť a lze spekulovat o správnosti této cesty. Ale v závěru divák může zjistit, že nesledoval takovou ptákovinu, jak se na první pohled zdálo. A třeba se dostaví i přínosné (nemilosrdné) zjištění. Z herců má možnost vyniknout snad jen P.Beretová, zdařile se vypořádávající i s nesnadno ztvárnitelným polským přízvukem.
Michal Novák  50 %
(zadáno: 9.7.2013, počet hodnocení: 1081)
+ přínosný / zajímavý komentář
Zvláštní podobenství, a nevím teda čeho. Přeplácaný a možná až zbytečně moc parodizující styl inscenace mi to nerozkryl. Snaha o absurdní ladění také narazila. Problém po mém soudu je i v textu samotném, který předložené motivy (otázky odpovědnosti, stav bezpráví...) nedokáže spojit do nějaké té konkrétní výpovědi. V neujasněně stylizovaných extempore snad ani nemohlo obstát herectví pánské části obsazení, naopak zaujme Pavla Beretová v roli střídavě bojovné a rezignované Janiny Dušejkové (včetně té polské stylizace řeči).
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Mistrovo.kladivo  40 %
(zadáno: 21.2.2015, počet hodnocení: 11)
Lumca  70 %
(zadáno: 27.1.2015, počet hodnocení: 338)
Arcipes  70 %
(zadáno: 5.11.2014, počet hodnocení: 136)
Dubina  90 %
(zadáno: 22.9.2013, počet hodnocení: 144)
LavinieCamui  100 %
(zadáno: 11.6.2013, počet hodnocení: 584)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.