Národní divadlo Brno [Mahenovo divadlo]

Havel v zemi čeledínů

Premiéra: 27.2.2015 | 1:40x
Dramaturgie: Olga Šubrtová. Scéna: Pavel Borák. Kostýmy: Tomáš Kypta. Režie: Martin Glaser.
Poslední uvedení: prosinec 2015.
Moravské drama o zemi, která kdysi křičela „Už je to tady!“, jen nevěděla co. Havel očima „obyčejného člověka“. Havel v příběhu, který hovoří o jeho době. A příběh, který hovoří o vztahu lidí k Havlovi. Dům u štěrkového jezera na okraji vesnice. Nečekaná Klausova amnestie otevírá dveře minulosti. Vystupuje z nich i Jura, který se vrací domů z výkonu trestu. Jeden dům, jedna matka, stesk po zmizelém synovi, nesnesitelná tíha a vina...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
48 %
4851000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 60 %
Volby

Hodnocení (6)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  60 %
26.5.2015 | 2973 hodnocení
+ souhlasím
65% Jedna z lepších her M. Františáka, který se ale dopustil, dle mého názoru, zásadní chyby, když do příběhu uvedl postavu V. Havla - působí v něm totiž navíc. Jeho postavení ve hře chápu, nicméně ke stejnému vyznění by se dalo dobrat i v případě, kdyby jeho úlohu přebrala matka, jež má v textu až "čapkovský" nádech. Jde o krásně napsanou postavu, již M. Durnová obdařila přirozenou lidskou vřelostí, laskavou mateřskostí, a také všudypřítomnými pocity samoty a životního zklamání. M. Glaser dokázal za přispění scény P. Boráka vytvořit poutavou podívanou, ovšem s problematickým uchopením závěru.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jan456  80 %
23.5.2015 | 210 hodnocení
+ souhlasím
Za mě musím napsat, že se jednalo o velmi příjemné překvapení. Slepenec vztahů se rozplétá pomalu, po kouscích se divákovi odhaluje celý tajemný příběh jedné rodiny. Inscenace má velkou oporu v paní Durnové, která je prostě úžasná a ostatní ji skvěle sekundují. Nepochopení hry kritiky nechápu, v minulosti byly v Mahence mnohem větší paskvily, tady se nám rýsuje mnohem jasnější a lepší cesta současného vedení. Jen tak dál!
Petulia  20 %
8.4.2015 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Na celém představení bylo dobré jenom to, že po hodině a půl skončilo. Scéna je zpracována pěkně, ale tím to hasne. Namísto sledování děje spočítáte fresky na zdi, počet židlí, počet obsazených židlí (ani ne třetina kapacity sálu)... Marnost nad marnost. Velké ambice, které se nepodařilo naplnit.
Eva123  60 %
8.4.2015 | 152 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace Havel v zemi čeledínů se odehrávala na modernistické, ale funkční scéně Pavla Boráka. Na to, že šlo o drama ze současnosti, kterých je jako šafránu, bych inscenaci (scénář i režii) hodnotila velmi pozitivně. Pokud jde o Václava Havla, za dostatečné jsem považovala nahrávky vysílané z reproduktoru, živý "Havel" na jevišti mi připadal kontraproduktivní. Velmi mě nadchnul Jan Grygar v roli zloducha Kutáka, byla to jedna z nejlepších rolí, v kterých jsem ho kdy viděla. Dobré byly též herecké výkony Marie Durnové a Petra Halberstadta.
Eva42  40 %
3.10.2017 | 40 hodnocení
M_kavanova  40 %
22.3.2016 | 8 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.