Národní divadlo Brno [Mahenovo divadlo]

Neklan

Premiéra: 2.12.2022
Dramaturgie: Jaroslav Jurečka. Scéna: Antonín Šilar. Kostýmy: Matěj Sýkora. Hudba: Marko Ivanović. Režie: Štěpán Pácl.
Původní mýtus z renesanční Hájkovy kroniky Julius Zeyer volně adaptoval a z předlohy vytvořil krvavou tragédii o touze po moci. Zeyerovo dílo nově přebásnil Jaroslav Vostrý a těžkopádný lumírovský blankvers převedl do současného jazyka. Mýtus o luckých válkách, kdy v předkřesťanských Čechách zápolili o nadvládu potomci knížete Vojena. Vlastislav v krvavém šílenství vyprovokuje bratrovražednou válku. Neklan za sebe do rozhodující bitvy nechává vyjet svého vladyku Tyra. Ve světě ovládaném předivem věšteb a proroctví se ale Neklanovo rozhodnutí nemusí jevit jako zbabělost, ale jako rafinovaná politická hra, na jejímž konci stojí vítězný Neklan nad studeným tělem Tyrovým...
Národní divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
40 %
4031000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
13.4.Čt19:0030 minut před představením probíhá lektorský úvodvstupenky
16.5.Út19:00vstupenky
17.5.St09:00vstupenky
13.4.Čt19:00 vstupenky
30 minut před představením probíhá lektorský úvod
16.5.Út19:00 vstupenky
17.5.St09:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (4)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  60 %
30.1.2023 | 416 hodnocení
+ souhlasím
65% - Zeyerův Neklan se přes 60 let nehrál, a po zhlédnutí inscenace NDB rozumím, proč "nikomu nechyběl." Inscenace Š.Pácla vytváří působivé obrazy v efektní výtvarné stylizaci a nabízí i silné herecké výkony (T.Šulaj, B.Výtisk, P.Lorencová i další). Jakkoli je boj o moc téma věčné a stále aktuální, poukázat na paralelu hry o nejstarších českých dějinách a legendách s pozdějšími dějinami/dneškem, se tvůrcům povedlo výrazněji v programu k inscenaci, než na jevišti. Tam bez ohledu na bohatou výpravnost a další klady i v moderním přebásnění inscenace mnohdy poněkud unavovala a nedala příliš příležitostí k porozumění postavám a jejich postojům.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vyskovak.cz  20 %
31.1.2023 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Přes snahu herců a velmi lákavé téma pro mě byla tahle hra obrovským zklamáním. Z představení jsem si nic neodnesl, většina dění byla jen množství dialogů odehrávajících se bez kulis a po většinu času i bez rekvizit z části před bílou dekou, z části před igelitem (=> částečně průhlednou stěnou). Hra byla pojata velmi moderně a umělecky, nicméně nedokázala ve mě zanechat žádný dojem ani ve mě nebudila emoce. Několik málo gradujících situací s potenciálem překvapit nakonec jen nepochopitelně vyšumělo do prázdna. Škoda zajímavého námětu zabitého snahou o originalitu.
Janis  50 %
8.1.2023 | 269 hodnocení
+ souhlasím
Téma hry předem lákalo, ale eklektická scéna jako první z úvodních vjemů trochu překvapila (nejvíc asi plyš, který tak kontrastuje s tématem války). Ale nakonec ji beru, barevnost je originální a využití zástěny pro zobrazení vzdálených scén války nápadité a velmi působivé.
Vlastní dramatizace není jednoduchá, v první části ani nedrží moc při sobě. Pilíři hry jsou herecké výkony starších mužských bardů (včetně nejvýraznějšího T. Šulaje), zaujala mě ale i postava Hostivíta v podání H. Drozdové.
Na scéně ovšem bylo i dost hereckých deklamací namísto přesvědčivého projevu, jejich aktérům to moc nevěřím. A i to pro mě ubírá hře na zásahu.
Michal Švanda  50 %
19.12.2022 | 14 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Titulní postava je špatně čitelná a vlastně ani nestojí v centru dění. Je kníže Neklan zdrženlivým zastáncem smírných řešení tam, kde si jiní jdou po krku, nebo příliš bojácným vůdcem? Vlastně se to nedozvíme. Děj posouvá vpřed jeho aktivní bratr Vlastimil, posedlý touhou po moci, a stejně jako třetí z bratrů, je ochoten jít přes mrtvoly. Rozhádaná země je ohrožována sousední mocností, která čeká, kdo z tří knížat jí požádá o ?bratrskou pomoc?. Téma by mohlo být aktuální, ale inscenace si jakoby nedokázala vybrat nosné téma, jasnou linku, která děj nasměruje.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.