Národní divadlo Brno [Divadlo Reduta]

<< Nora | Pinocchio >>

Ohnivá země Václava Štecha

Premiéra: 22.10.2021
Dramaturgie: Hana Hložková, Tomáš Vůjtek. Scéna: Milan David. Kostýmy: Marta Roszkopfová. Hudba: Ondřej Švandrlík. Režie: Ivan Krejčí.
Poslední uvedení: říjen 2022.
Svébytná adaptace veselohry Václava Štecha z roku 1895, v níž se autor se přesně trefoval do české politiky a společnosti, která se po více než stu letech nezměnila. Dramatik Štech se (a ředitel NdB) se ocitá na zkoušce vlastní komedie. Bude se mu líbit jevištní koncepce? Dokáže herecký soubor splnit náročné požadavky svého chlebodárce? Neměl by svou hru raději režírovat sám...?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
-
Uživatelé
60 %
6051000
Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Muzikalovy.fanda  80 %
2.5.2022 | 29 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Vtipný skoro-dokument o tom, jak to v divadle chodí. A skvělý lektorský úvod k němu, aby byl divák trochu v obraze.
Eva123  60 %
13.11.2021 | 152 hodnocení
+ souhlasím
Jednalo se o divadlo na divadle v adaptaci Tomáše Vůjtka. Ředitel Národního divadla v Brně Václav Štech přijde ve 20. letech na zkoušku své vlastní inscenace satirické hry Ohnivá země a nelíbí se mu herecké, ani režijní pojetí hry a má rozpory též s dramaturgem Jiřím Mahenem. - Ve hře chyběly předěly mezi tím, kdy hrají herci herce a kdy postavy z Ohnivé země. Nešlo ani tak o "kolonizaci Bosny", jako spíš o kandidaturu pojišťovacího inspektora na poslance za "Ohnivou zemi", jak se říkalo sousednímu okrsku.
Michal Švanda  60 %
29.10.2021 | 14 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Nakládání s původním textem je velmi svobodné. K Štechově satiře na vlastence, kteří jsou okázale národovečtí, pokud z toho kouká kariéra, přidali novou rovinu. Namyšlený autor hry a ředitel divadla v jedné osobě, kterou je sám Václav Štech, deptá herce na zkoušce arogantní buzerací. Vůči Štechovi to asi moc fér není, ale nápad je funkční. Vznikla tím zábavná parodie na druhou. Zároveň ale i tak trochu past, ze které se nepovedlo najít cestu ven. Situaci se nepodařilo posunout dál k nějaké obsažnější rovině. A druhé dějství si o něco takového vyloženě říká, protože humor se začíná opakovat.
Metro  80 %
25.10.2022 | 22 hodnocení
Mirka_divadlo  20 %
7.5.2022 | 57 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.