Národní divadlo moravskoslezské [Divadlo Antonína Dvořáka]

Nora

Premiéra: 20.5.2023 | 2:30
Překlad: František Fröhlich. Dramaturgie: Norbert Závodský. Scéna: Matěj Sýkora. Kostýmy: Radka Vyplašilová. Hudba a texty písní: Vladivojna La Chia. Pohybová spolupráce: Jan Bárta. Režie: Pavel Gejguš.
Poslední uvedení: duben 2024.
Slavné drama. „Nora Helmerová nadšeně zdobí stromeček a chystá dárky pro své děti i manžela. A z té radosti si tajně vyhazuje z kopýtka a mlsá zapovězenou makronku. Pan bankovní ředitel Torvald Helmer hrozí prstem, snad naše veveřička nemlsala, ví přece, že nesmí, aby se jí nezkazily zoubky, aby neztloustla. Pak odchází do pracovny. Má opět důležité povinnosti. Nerušit! Šťastná budoucnost září na obzoru jako maják na pobřeží fjordu. Kdyby jen kolem pořád neobcházel ten protivný Krogstad! Co pořád chce? Jde z něj taková hrůza! Co je to za dopis, který vhodil do schránky? Otevřeme ho až po svátcích, přece si teď nebudeme kazit rodinné štěstí...“


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo moravskoslezské
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
80 %
8091000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 60 %
Lukáš Dubský 70 %
Volby

Hodnocení (11)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  60 %
6.12.2023 | 578 hodnocení
+ souhlasím
65% Partnerský vztah plný povrchnosti, pokrytectví, sobectví, pozérství a manipulace inscenuje Pavel Gejduš v Ibsenově Noře. Jeho titulní hrdinka v podání K.Janovičové vstupuje na scénu jako zpodobnění okouzlující Marylin Monroe a dlouho je to primárně herecký výkon její a P.Panzenbergera v roli jejího muže, které táhnou celou inscenaci, v první polovině dost statickou a poněkud nezáživnou. Nora je povrchní, zpovykaná panenka, Torvald manipulátor se zatím skrývanými násilnickými sklony. Až v druhé polovině, když bortí se pozlátko, za nímž se skrývají, padá přetvářka, stoupá napětí i očekávání a inscenace získává skutečně na záživnosti.
Lukáš Dubský  70 %
3.12.2023 | 1165 hodnocení
+ souhlasím
Klasika s jasným výkladem. Režisér P.Gejguš se nenechal zlákat nabízejícím se feministickým uchopením, ale vytvořil rafinovanější dílo zobrazující společnost, v níž se všichni uzavírají do svých bublin a ve své sobeckosti se v mezilidském styku omezují na prosazování svých zájmů a potřeb. K.Janovičová hraje Noru jako ženu, která je pro své pohodlí schopná dlouhá léta tvořit poddajnou ozdobu domácnosti. Svůj život dokáže nahlédnout z perspektivy, až když začne hrozit společenský skandál. P.Panzenberger je jako Helmer slizkým manipulátorem s pasivně agresivním přístupem. Zajímavá výtvarná stránka, občas inscenace trpí lehkou ztrátou tempa.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Daniel  100 %
8.4.2024 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Má srdcová inscenace. Líbilo se mi, že na hercích vidíme přeměnu z lidí hrající superlidi bez jakýchkoliv starostí na obyčejné citlivé osoby. Scéna napodobující opravdový dřevěný dům pro panenky plnila přesně co měla. Hra měla spád, tempo i propracovaný bod zlomu. Kamila Janovičová dostává 1*. 10/10
Hiko  80 %
4.3.2024 | 44 hodnocení
+ souhlasím
Viděno na premiéře v květnu 2023. Povedený kousek s pěknými detaily (makronky) i scénou.
Čiko  70 %
3.12.2023 | 1089 hodnocení
+ souhlasím
65%
Příjemné zpracování Nory, které mě nenudilo, spíše bavilo a měl bych k němu jen minimální výhrady.
Bavilo mě především sledovat Kamilu Janovičovou, pro kterou byla Nora první hlavní rolí v NDM. Její naivně-infantilní projev je přesně těmi místy, kdy je slyšet smích diváků a po celou dobu bavil i mě. Škoda jen, že její reinkarnace v manželku, která posouvá vztah do reality, byla tak zbytečně rychlá. Ve své roli se mi líbil také Petr Panzenberger a v menší roli Robert Finta.
Vydařené jsou také vtipné kostýmy R.Vyplašilové a svůj účel plní i funkcionalistická scéna M.Sýkory.
Pro mě je ostravská Nora příjemným překvapením.
Kavěna  90 %
8.7.2023 | 18 hodnocení
+ souhlasím
Perfektní zpracování.
Fedorocko  90 %
26.5.2023 | 755 hodnocení
+ souhlasím
Bravo...
Jak já šel s obavami na tento vážný kus, že to bude ponuré,temné drama.
A jak já odcházel nadšen z tohoto povedeného zpracování.
Poutavě uděláno, ve skvělé scéně, s výbornými hereckými výkony, s detektivní zápletkou.
Ibsenovo drama na 4 písmena se povedlo neskutečně.
Martinkristek  70 %
22.2.2024 | 27 hodnocení
Bróža  80 %
24.11.2023 | 103 hodnocení
Maryš  70 %
13.6.2023 | 37 hodnocení
Prokop Dveře  70 %
22.5.2023 | 222 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.