Východočeské divadlo Pardubice [Městské divadlo]

Kalibův zločin

Premiéra: 16.12.2017 | 2:35
Dramaturgie: Anna Hlaváčková. Scéna: Jan Štěpánek. Kostýmy: Markéta Oslzlá-Sládečková. Hudba: Jiří Pavlica. Úprava a režie: Břetislav Rychlík.
Poslední uvedení: prosinec 2018.
Adaptace známého českého románu s nadčasovým tragickým příběhem, který je bezesporu jednou z nejlepších próz české literatury 19. století. Starý mládenec Vojtěch Kaliba, prosťáček a dobrák od kosti, je vmanipulován do sňatku s o mnoho let mladší ženou Karlou. Kolotoč intrik, lží a pomluv se pomalu roztáčí, přičemž jeho hlavním hybatelem je nejčastěji Kalibova tchýně, která se postupně krom bohatého statku snaží ovládnout i celou Kalibovu rodinu. Chamtivost a vypočítavost přerůstá v psychické týrání. Vojtu zprvu zachraňuje jeho selský rozum, zmatek v jeho duši ale neúprosně roste, až nabývá nekontrolovatelných rozměrů...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Východočeské divadlo Pardubice
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
57 %
5771000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 50 %

Volby

Hodnocení (8)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  50 %
(zadáno: 21.12.2017, počet hodnocení: 952)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenační úprava je poněkud problematická - v podstatě třeba skoro vypouští důležitou postavu manipulátora Smrže. Paradoxně se tak podařilo z inscenace odstranit to, co je v Raisově románu dnes nejvíce aktuální. Dynamika partnerských vztahů se za ty roky možná změnila, ale zištná manipulace nebo soudy o majetek v rámci vlastní rodiny jsou věci, které budou divákům blízké i dnes. Zvláštní je vedení herců, kdy někteří hrají civilně, jiní s výraznou nadsázkou, systém jsem v tom nenašel. Povedený je výkon M.Němce v hlavní roli, jehož Kaliba je člověk až chorobně plachý.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Petr Zimák  70 %
(zadáno: 26.11.2019, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná hudba, i chlap umí dobře zahrát Maryšu ;-)
JirkaS  90 %
(zadáno: 19.11.2018, počet hodnocení: 239)
přínosný / zajímavý komentář
Klasický román byl zdramatizován do klasické podoby prost jakýchkoliv modernizací či režijní exhibice. Kdysi by to bylo samozřejmé, dnes to považuji za malý zázrak. Krásně se na mě přenesla stará atmosféra vesnice, čemuž zajisté velmi pomohla skvělá scénografie, kostýmy i dobová mluva všech postav. Bez zdlouhavých odboček se zde odvíjí příběh hlavního hrdiny, který na pozadí manipulace směřuje k hořkému konci. Chválím herecké výkony (obzvláště vyniká M. Mejzlík jako starý Kaliba), chválím hudbu se skvělými folklorními motivy, chválím celkový výsledek! /18.11.2018 - Praha - Divadlo v Dlouhé/
Pavel Pešek  40 %
(zadáno: 18.9.2018, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Dramaturgicky i režijně nepovedená inscenace. Není jasné, zda vidíme realistické převedení Raisova realistického textu na jeviště, nebo inscenaci stylizovanou. Herci hrají obojí, vše podtrženo napůl realistickými, napůl stylizovanými kostýmy (scénu nevyjímaje). Neúnosně dlouhé dialogy bez přesvědčivých hereckých výkonů (hercům nelze věřit ani obligátní Pozdrav pámbů). Jistě, lidé dnes řeší tytéž vztahové problémy jako v době Raisově, ale právě Raisův text žel ničím neuchvacuje, a tedy ony problémy k divákovi téměř nedoléhají. Jeden klad - pardubičtí herci moc hezky zpívají. Ale to je málo.
Bunak  30 %
(zadáno: 18.1.2019, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Videl jsem 2x a myslel ze prijdu hre na chut. Bohuzel ani po dvou zhlednutich se nadseni nedostavilo.
Mike_2319  10 %
(zadáno: 12.8.2019, počet hodnocení: 63)
Semtamťuk  80 %
(zadáno: 19.11.2018, počet hodnocení: 78)
Togaf  80 %
(zadáno: 19.11.2018, počet hodnocení: 152)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.