Východočeské divadlo Pardubice [Městské divadlo]

Bertolt Brecht

Kavkazský křídový kruh

Premiéra: 20.12.2014. Překlad: Rudolf Vápeník, Ludvík Kundera. Dramaturgie: Jana Uherová. Scéna: Ivo Žídek. Kostýmy: Roman Šolc. Režie: Petr Novotný.
2:30 | Poslední uvedení: listopad 2015.


Legenda o odvaze, lásce, spravedlnosti a statečnosti uprostřed dějinných proměn ve zřejmě nejproslulejším zpracování významného německého autora. Natela, vdova po zavražděném guvernérovi, utíká a ve válečné vřavě ztratí svého malého syna Micheila. Chlapce zachrání služka Gruša, která se ho ujme a stane se jeho opravdovou matkou. Ženy vedou o dítě spor. Osud Micheila se u křídového kruhu protne s osudem vyděděnce Azdaka, který se stane neobyčejně svérázným soudcem. Rozhodne Azdak správně a dostane dítě ta pravá matka...?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Východočeské divadlo Pardubice
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
30 %
Hodnocení redakce
Veronika Boušová 60 %
Lukáš Dubský 80 %
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Veronika Boušová 60 %
(zadáno: 17.5.2015, počet hodnocení: 276)
Lukáš Dubský 80 %
(zadáno: 21.12.2014, počet hodnocení: 735)
přínosný / zajímavý komentář
Povedená paralela dnešní doby. U některých situací člověk skutečně může nabýt dojmu, že je nenapsal Brecht před 70 lety, ale že se o nich psalo ve včerejších novinách. Jen škoda, že inscenátoři si nenechali udělat nový překlad, hlavně milostné dialogy Gruši a Simona na knižní mluvu trochu doplatily. Z dějové linky soudce Azdaka čiší až mrazivá aktuálnost – o vině a trestu mohou v chaosu válečné zóny rozhodovat samozvaní soudci, pro které platné zákony neznamenají zhola nic. Do pochmurného prostředí se nakonec podařilo dostat i množství humoru, byť někdy trochu krutého.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Jenda.matousek 30 %
(zadáno: 27.12.2014, počet hodnocení: 321)
přínosný / zajímavý komentář
Omlouvám se všem příznivcům VDP, v Pardubicích mají krásné divadlo, bohužel už horší soubor a zřejmě žádné dramaturgy. Amadeovi jsem dal 20%, působil na mě ochotnicky, myslel jsem, že to byl můj omyl, ale po zhlédnutí tohoto jsem se přesvědčil o tom, že v porovnání s vedlejším Hradcem je to prostě jiná liga. I z publika jsem cítil značné rozpaky, podle mě té hře moc nerozuměli, i mně se tam nějaká podobenství a paralely hledaly relativně těžko, humor obstarává postava tradičně přehrávajícího Špinera, naopak V. Macková dost "podehrává", celkově dost nuda. Více viz blog.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.