Východočeské divadlo Pardubice [Městské divadlo]

Bertolt Brecht

Kavkazský křídový kruh

Premiéra: 20.12.2014. Překlad: Rudolf Vápeník, Ludvík Kundera. Dramaturgie: Jana Uherová. Scéna: Ivo Žídek. Kostýmy: Roman Šolc. Režie: Petr Novotný.
2:30 | Poslední uvedení: listopad 2015.


Legenda o odvaze, lásce, spravedlnosti a statečnosti uprostřed dějinných proměn ve zřejmě nejproslulejším zpracování významného německého autora. Natela, vdova po zavražděném guvernérovi, utíká a ve válečné vřavě ztratí svého malého syna Micheila. Chlapce zachrání služka Gruša, která se ho ujme a stane se jeho opravdovou matkou. Ženy vedou o dítě spor. Osud Micheila se u křídového kruhu protne s osudem vyděděnce Azdaka, který se stane neobyčejně svérázným soudcem. Rozhodne Azdak správně a dostane dítě ta pravá matka...?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Východočeské divadlo Pardubice
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
30 %
Hodnocení redakce
Veronika Boušová 60 %
Lukáš Dubský 80 %
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Veronika Boušová 60 %
(zadáno: 17.5.2015, počet hodnocení: 276)
Lukáš Dubský 80 %
(zadáno: 21.12.2014, počet hodnocení: 751)
přínosný / zajímavý komentář
Povedená paralela dnešní doby. U některých situací člověk skutečně může nabýt dojmu, že je nenapsal Brecht před 70 lety, ale že se o nich psalo ve včerejších novinách. Jen škoda, že inscenátoři si nenechali udělat nový překlad, hlavně milostné dialogy Gruši a Simona na knižní mluvu trochu doplatily. Z dějové linky soudce Azdaka čiší až mrazivá aktuálnost – o vině a trestu mohou v chaosu válečné zóny rozhodovat samozvaní soudci, pro které platné zákony neznamenají zhola nic. Do pochmurného prostředí se nakonec podařilo dostat i množství humoru, byť někdy trochu krutého.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Jenda.matousek 30 %
(zadáno: 27.12.2014, počet hodnocení: 321)
přínosný / zajímavý komentář

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.