Východočeské divadlo Pardubice [Městské divadlo]

Žítkovské bohyně

Premiéra: 4.12.2021
předpremiéry od října 2021
Dramaturgie: Jana Uherová. Scéna: Pavel Kodeda. Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba: Darek Král. Choreografie: Petra Parvoničová. Režie: Kateřina Dušková.
Dramatizace úspěšného románu o ženách, které byly obdařeny darem nadpřirozených schopností, léčily, zaříkávaly, věštily, pomáhaly, ale i škodily. Příběh Dory Idesové, která se v moravských Kopanicích v obci Žížková narodila, vyrostla a má zde kořeny. Rozplétá osudy žen svého rodu, který sahá až do 17. století k procesům s čarodějnicemi a končí v současnosti. Dora se jejich umění nenaučila, ale rozhodla se o něm napsat vědeckou práci. Zkoumání tajemných tradic a rituálů ji zavede až k poznání sebe sama. Pátrání po pravdě o bohyních se tak prolíná se strhujícím osobním příběhem a hledáním vlastní identity...
Východočeské divadlo Pardubice
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
76 %
7651000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Ke zhlédnutí online naDramox
Termíny představení
3.9.So18:00 vstupenky
T
27.9.Út19:00 vstupenky
A

Volby

Hodnocení (6)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
(zadáno: 9.12.2021, počet hodnocení: 958)
+ přínosný / zajímavý komentář
Pro pardubickou inscenaci vznikla nová dramatizace románu, která předlohu zredukovala nejvíce z dosud inscenovaných adaptací. To má výhodu v absenci hluchých míst, někdy ovšem mohou být motivace postav trochu nejasné (zvlášť samotný závěr působí uspěchaně). Mystická linka je tady upozaděna, režisérka K. Dušková akcentuje hledání vlastních kořenů, odkrývání minulosti a tím poznávání sebe sama. Doru hraje P. Janečková jako moderní ženu, která nevěří v rodové prokletí, vzpírá se pověrám, aby nakonec zjistila, že spletitá síť historických křivd dolehla i na ni. Celkově povedená interpretace silného příběhu.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Miysak  100 %
(zadáno: 10.2.2022, počet hodnocení: 37)
přínosný / zajímavý komentář
Geniálně jednoduchá, a přitom naprosto funkční scéna. Skvělé herecké výkony. Především musím vyzdvihnout Petra Borovce. Geniální výkon.
Žítkovky jsou typ textu, u kterého nemohu být nestranný. Když je dobře zdramatizovaný, je pro mne osobně to pravé ořechové.Nemohu dát jinak, než 100%. U Téhle incenace bych chtěl být přítomný každé repríze, abych viděl jak zraje. A to se mi naposledy stalo v roce 1993 v Národním divadle při Roku na vsi bratří Mrštíků, kde jsem tu možnost navíc měl! Bravo. A děkuji VCD!!! Pro mne osobně absolutně mimořádný večer, na který se hned tak nezapomíná!!
Anca.rambo  70 %
(zadáno: 23.12.2021, počet hodnocení: 94)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno na Dramox.cz
Občas se člověk ztrácí v postavách.
Krásná scéna
Dajcik  70 %
(zadáno: 24.6.2022, počet hodnocení: 231)
Kluk.sedu  70 %
(zadáno: 23.6.2022, počet hodnocení: 86)
Xcepek  70 %
(zadáno: 13.5.2022, počet hodnocení: 610)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.