Premiéry

Září 2020 | Léto 2020 | Červen 2020 | Květen 2020 | Březen 2020 | Únor 2020 | Leden 2020 | Prosinec 2019 | starší 


foto: Jan FauknerRežisér Petr Gazdík se vrací k muzikálové komedii o velké lásce a zpívající masožravce. Po domovském Městském divadla Brno ji nazkoušel s pardubickými herci ve Východočeském divadle. V zapadlém květinářství nevrlého pana Muschnika se obchody prakticky nehnou. Před totálním krachem obchůdek zachrání jeho jediní dva zaměstnanci – poněkud naivní mladík Seymour a jeho tajná láska – poněkud prostoduchá blondýnka Audrey. Seymour totiž vypěstuje zcela neznámý druh rostliny, která přitahuje pozornost všech zákazníků i médií. Obchod vzkvétá stejným tempem, jakým jeho maskot, tajemná masožravka, nabývá gigantických rozměrů. Úspěch si ale žádá oběti, a to doslova. Krvelačná rostlina se stává hrozbou lidstva. Už není cesty zpět – snad pozře celý svět! Autor libreta Howard Ashman (1950-1991) a skladatel hudby Alan Menken (*1949) napsali muzikál s původním názvem Malý krámek hrůz podle amerického nízkorozpočtového filmu z roku 1960. Upravený příběh doplněný o skvělé hity v rytmu rock’n’rollu uvedli v roce 1982 na Off-Broadwayi. Důkazem úspěchu světoznámého muzikálu je i jeho filmová verze z roku 1986 režiséra Franka Oze. V nové divadelní inscenaci uvidíte Petra Borovce, Martinu Sikorovou, Tomáše Lněničku, Zdeňka Rumpíka, Milana Němce, Kristýnu Daňhelovou nebo Pavlínu Palmovskou, Viktórii Matušovovou nebo Markétu Peškovou a Janu Ondruškovou nebo Hanu Vašákovou.
premiéra: 28.4.2018 | foto: Jan Faukner
foto: Tino KratochvilMěstské divadlo Brno uvede bláznivou muzikálovou komedii podle Monty Pythonů. Kdopak by neznal legendárního bojovníka krále Artuše? A bájný hrad Camelot, kde se shromáždili rytíři kulatého stolu, aby spojili rozdrobenou Británii a bojovali proti nepřátelům a nakonec spolu vyrazili hledat Svatý Grál? Všichni tuto pověst známe. Jenže možná to ve skutečnosti bylo trošku jinak… Slavná broadwayská premiéra se uskutečnila v březnu 2005 a dílo přineslo svým autorům tři Ceny Tony – včetně té hlavní za nejlepší muzikál sezóny 2004/2005. Muzikál, kde žádný nápad není dost bláznivý a který je nabitý absurdním břitkým humorem, bude pravým bonbónkem nejen pro milovníky Monty Pythona, ale pobaví všechny, kteří se rádi smějí. V režii Stanislava Slováka na Hudební scéně MdB hrají Petr Štěpán nebo Lukáš Vlček, Daniel Rymeš nebo Marco Salvadori, Ondřej Studénka nebo Dušan Vitázek, Jan Brožek nebo Ondřej Halámek, Lukáš Janota nebo Aleš Slanina, Rastislav Gajdoš nebo Ondřej Biravský, Hana Holišová nebo Andrea Zelová, Jiří Ressler nebo Jonáš Florián a další
premiéra: 28.4.2018 | foto: Tino Kratochvil
foto: Alena HrbkováPovaleči z kaváren, do polí a továren! Zábavná hra na pomezí detektivky, komedie a hororu. "Pražská kavárna" - jedni ji brání, druzí ji haní. Svůj šálek kávy, na jehož dně lze zahlédnout obrysy dějů současných i budoucích, teď v pražském Švandově divadle nabídnou oběma táborům. Možná jste si toho ještě nevšimli, ale v roce 2018 se v České republice začali ztrácet lidé. Kam zmizeli? Má v tom snad prsty jezevec, který brousí kolem a touží být nesmrtelný? Pomohlo by objasnění případu, kdyby se povedlo rozšifrovat některá „klíčová slova“? Jak to vnímá venkov? A co říká hlas lidu? Autorská inscenace herců pod vedením mladého tvůrce Jacoba Erftemeijera vzniká jako kolektivní dílo, složené z postřehů, vtipů a improvizací hereckého týmu. Ve Studiu Švandova divadla se setkáte s Andreou Buršovou, Martinou Krátkou, Natálií Řehořovou, Petrem Buchtou, Jacobem Erftemeijerem, Tomášem Petříkem a Markem Pospíchalem.
premiéra: 28.4.2018 | foto: Alena Hrbková
foto: archiv Národního divadla BrnoSpílání Brnu, dlouhodobý inscenační cyklus činohry NdB, vstupuje do své třetí fáze! Po inscenacích, věnovaných odkazům Zdeňka Rotrekla (Podezřelá krajina s anděly, premiéra v únoru 2016) a Jiřího Bulise (Drazí v Chomutově!, premiéra v červnu 2017), nahlédneme protentokrát minulost jihomoravské metropole prizmatem tvorby brněnského rodáka, disidenta, vrcholového porevolučního politika a především výtečného dramatika Milana Uhdeho. Zázrak v černém domě je autobiografická, hořce ironická sonda do hlubin sváru jedné prominentní rodiny. Titulní černý dům, honosná funkcionalistická stavba, se zde stává ústředním antihrdinou dramatu, fiktivní křižovatkou emocí, jíž malé osobní křivdy, vzájemné konflikty a zaprášená tajemství procházejí ruku v ruce s velkými dějinami 20. století. V pohnutých osudech a pošramocených vztazích rodiny Pompeových se Milan Uhde částečně vyrovnává s vlastní minulostí, a to prostřednictvím precizně budované, postupně houstnoucí atmosféry, výborně pointovaných dramatických situací a především humoru, jenž nepostrádá expresivně groteskní škleb ani mnoho odstínů černi. Postava doktora Pompeho je sice zjevně inspirována bernhardovským dramatickým typem, ale jeho rodina by klidně mohla být tou vaší. Otázka zní: poznáte se? Černá komedie o dvou dílech z roku 2002 byla v kategorii Hra roku oceněna prestižní Cenou Alfréda Radoka. V divadle Reduta se její režie ujme Břetislav Rychlík. Účinkují Pavel Zatloukal, Marie Durnová, Isabela Smečková Bencová, Tomáš Šulaj, Hana Tomáš Briešťanská, Martin Siničák, Barbora Bezáková a Jiří Pištěk.
premiéra: 27.4.2018 | foto: archiv Národního divadla Brno
foto: Jiří KottasPo řadě hudebně-tanečních titulů Ypsilonka uvede v jarní části letošní sezony po čase inscenaci postavenou více na textu hry, a to inscenaci dnes už klasické černé detektivní komedie v režii Jana Schmida. Děj se odehrává v Americe třicátých let ve vile viktoriánského stylu, v níž vládnou dvě milé, pohostinné staré dámy, které si dobro vykládají po svém. Tentokrát i dobrota zabíjí! Parodie neuvěřitelná, v níž lze chápat vše obráceně a naruby. Čili konkrétně: usmrcení jedem coby ctnostná a záslužná pomoc dobrotivých žen některým mužům. Ony dvě milé vražedkyně představují Zuzana Kronerová a Jana Synková. Avšak situaci v domě plném mrtvol náhle zkomplikuje příchod opravdového zločince. Pak tedy jak z toho ven, navíc když okolní společnost není o moc lepší? Dále účinkují Kryštof Mende, Oldřich Navrátil, Jan Večeřa, Roman Mrázik, Paulína Labudová nebo Lumíra Přichystalová, Jan Bradáč, Jiřina Vacková, Pavel Nový, Maxime Mededa, Petr Hasman a Dominik Renč.
premiéra: 20.4.2018 | foto: Jiří Kottas
foto: archiv Městského divadla Mladá Boleslav"Nejtrestuhodnější formou roztržitosti je, když se lidé zapomínají radovat ze života." Legendární sluha Saturnin ožívá v autorské dramatizaci slavného románu Zdeňka Jirotky, který napsal v roce 1942. V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu. Rodinná komedie plná humoru a živé hudby vás přenese do noblesní prvorepublikové atmosféry a ukazuje jak to vypadá, když se sluha stane de facto pánem svého zaměstnavatele. V boleslavské inscenaci legendárního sluhu Saturnina si zahraje Petr Bucháček. Dále účinkují Radim Madeja, Libor Stach, Hana Marie Maroušková, Miroslav Babuský, Martin Hrubý, Eva Reiterová, Milan Ligač a Karolina Frydecká. Inscenaci režijně připravil Adam Doležal.
premiéra: 20.4.2018 | foto: archiv Městského divadla Mladá Boleslav
foto: Radovan ŠťastnýPíše se rok 1904 a Carl Gustav Jung pracuje jako klinický psycholog ve švýcarském Burghölzli. Jeho žena Emma čeká první dítě a kariéra později slavného lékaře teprve začíná nabírat na obrátkách, když se v jeho péči ocitá Sabina Spielreinová. Dívka rusko-židovského původu se záchvaty hysterie, již se Jung rozhodne léčit pomocí zcela nových a neotřelých postupů, si však s lékařem brzy porozumí natolik, až spolu navážou hluboce intimní vztah. O Jungových léčebných úspěších se následně dovídá i věhlasný Sigmund Freud, který se o Junga začne zajímat jako o svého nástupce. Ve chvíli, kdy ale Freud odhalí Jungův etický prohřešek, začíná silný příběh rozkolu dvou otců psychoanalýzy, v jehož středobodu stojí osudová Žena. Inspirováno skutečností. Hru NDM uvádí v české premiéře. V režii Vojtěcha Štěpánka hrají František Strnad, Petra Lorencová, Jan Fišar, Pavlína Kafková a Robert Finta. Premiéra proběhne na alternativní scéně Divadla loutek Ostrava.
premiéra: 20.4.2018 | foto: Radovan Šťastný
foto: Roman ČernýKomedie „Pravda“, která patří spolu s „Otcem“ a „Matkou“ k nejúspěšnějším a nejčastěji inscenovaným Zellerovým textům, se poprvé hrála roku 2011 v pařížském Théâtre Montparnasse. Příběh čtveřice Pařížanů a jejich nebezpečných vztahů je hrou o nevěře, ve které je umění lhát dovedeno k dokonalosti. Autor nastražil na čtyřlístek herců přímo slovní minové pole, které má sice svá úskalí, ale také nesmírný komediální potenciál. Na velké scéně Divadla Na Fidlovačce se diváci mohou těšit na Marka Taclíka, Ivu Pazderkovou, Martinu Šťastnou a Davida Háka. Brilantní komedii nejhranějšího francouzského dramatika současnosti (v překladu Michala Zahálky) režíruje Mikoláš Tyc.
premiéra: 18.4.2018 | foto: Roman Černý
foto: archiv divadla MinorNejslavnější dřevěný kluk zase ožívá… Na světě je málo radosti, proto se Gepeto rozhodne vyřezat loutku chlapce Pinokia, aby s ním hrál a potěšil lidi. Se svým vystoupením mají velký úspěch a hrají ho po celém světě. Ale Pinokio nechce dělat pořád dokola to samé. A tak se jednoho dne rozhodne utéct a vyrazí do světa... Nová (a největší) Pinokiova dobrodružství jsou určená divákům od 5 let. Autorská inscenace Jiřího Jelínka je volně inspirována známou knihou Carla Collodiho, jejíž děj vypráví o dřevěném panáčkovi, který po mnohých dobrodružstvích zmoudřel a stal se opravdovým chlapcem. Diváci se mohou těšit na vtipné i poetické texty, živou kapelu, projekce a v neposlední řadě i na loutky či zajímavé výtvarné objekty. Přestože inscenace není divadelním přepisem předlohy, klasické scény, jako např. zvětšování nosu, se v minorské verzi samozřejmě objeví. Pinokia uvidíte v podání loutky, ale také herce Ondřeje Nosálka. Dále hrají Daniel Šváb, Petr Reif, Valéria Daňhová, Ivana Machalová a Jiří Kniha (+ minorská kapela).
premiéra: 15.4.2018 | foto: archiv divadla Minor
foto: Jakub JíraDobrých komedií není nikdy dost, a proto do Mahenova divadla přichází „novodobý Molière“ Sébastien Thiérry a ptá se: Kdo je pan Schmnitt? Na vaše bránice útočí jedna z nejvtipnějších moderních frašek. Jenže odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá! Pátrání po ní však zaručeně vzbudí salvy smíchu a nakonec snad i malé zamyšlení nad absurditou života. Stačí jedno zazvonění telefonu a život dosud spořádaného manželského páru Bérandových se obrátí vzhůru nohama. Zvlášť, když žádnou pevnou linku vlastně nemají a nejmenují se ani Schmittovi, jak se jim snaží namluvit hlas na druhé straně aparátu. A to je prosím jen začátek. Kolotoč ztřeštěných situací a neuvěřitelných záměn se roztáčí. Nic není na svém místě. Tam, kde visel portrét tchýně, je nyní obraz psa. Klíče od bytu nepasují do zámku a na obvyklém čísle policie se hlásí taxislužba. Co dělat? Všechny dosavadní jistoty jsou rázem zpochybněny, člověk neví, čí je. Takže pokud jste zvědaví - Kdo je pan Schmitt? - přijďte do Mahenova divadla na stejnojmennou komedii v režii Jany Kališové. V rolích manželů Bérandových uvidíte Evu Novotnou a Dušana Hřebíčka. Schválně, jakou zde najdete odpověď?!
premiéra: 13.4.2018 | foto: Jakub Jíra
foto: archiv Divadla F.X.ŠaldyÚnorová humoreska od autora Študáků a kantorů... Jaroslav Žák, známý jako scenárista nesmrtelných filmů ze studentského prostředí, napsal také hořko směšný příběh se stejným názvem jako slavný Vančurův román: Konec starých časů. Tentokrát nás autor obdařený laskavým, moudrým humorem a vypravěčským uměním nepřenese do idylických časů první republiky, nýbrž do fiktivního městečka Pepův Týnec nad Lesem uprostřed únorových událostí roku 1948. Tedy do doby, kdy v lidech jedna diktatura dosud nedozněla a úsvit nové se blíží. Víc než o politiku zde ale půjde o lidské charaktery a pitomost téměř v duchu haškovském, ale i o pábitelství takřka hrabalovské či lechtivost jako od Škvoreckého. Ryze český humor v původní dramatizaci, kterou uvádíme ve světové premiéře, a to příznačně v letopočet, který končí osudovou českou osmičkou. Nebojíte se? V režii Šimona Dominika hrají Jan Jedlinský, Tomáš Impseil, Michaela Foitová, Štěpánka Prýmková, Martin Polách, Tomáš Holý, Václav Helšus, Michaela Lohniská, Martin Stránský, Jaromír Tlalka, Přemysl Houška, Tomáš Váhala, Michal Lurie, Petr Hanák, Markéta Coufalová a Eliška Jansová. Inscenace bude uváděna v Malém divadle.
premiéra: 13.4.2018 | foto: archiv Divadla F.X.Šaldy
foto: Petr NeubertSoubor činohry Jihočeského divadla uvede psychologický thriller. Pohřešovaná dívka Chloé, vězněná únoscem, se objeví po šesti letech. A podobně jako její do velké míry reálný předobraz Natascha Kampuschová se stane mezinárodní celebritou. Kdysi úspěšný novinář Greg, který před lety psal o dívčině zmizení, od ní dostává nabídku napsat její příběh. Svého únosce ale Chloé kryje. Proč? Mnohoznačný thriller pojednává o touze někoho vlastnit a potřebě vlastnit svůj příběh, a také o ´právu´ znát pravdu. Hra se vyznačuje velmi zvláštní strukturou, při níž se minulost prolíná se současností, přičemž se na jevišti někdy odehrávají současně. Setkáváme se s trojicí postav - dívkou Chloe, únoscem Mathewem a novinářem Gregem. Vzhledem k tématu hry se však spíš než v obvyklém „kdo s kým“ pohybujeme především v rovině patologických mezilidských vztahů – únos, věznění, manipulace, trauma. Psychologický thriller kanadské autorky připravila pro komorní prostor malé scény Na Půdě mladá režijní dvojice Adam Svozil a Kristýna Kosová, kteří s Jihočeským divadlem spolupracují poprvé. Diváci se mohou těšit na koncentrované herecké výkony Beáty Kaňokové, Pavla Oubrama a Tomáše Drápely. Hra bude uvedena v české premiéře.
premiéra: 7.4.2018 | foto: Petr Neubert
foto: Radovan ŠťastnýTaké do Ostravy přichází netradiční drama ze soudní síně s přímou účastí diváků... Diváci stávají porotou a na závěr hlasují, zda má být obžalovaný odsouzen či osvobozen. Obžalovaným je Lars Koch, major Luftwaffe, který neuposlechl rozkazu a sestřelil unesené letadlo, se kterým měl terorista v úmyslu narazit do mnichovského stadionu, kde v tom okamžiku sedělo 70.000 diváků. Diváci v roli porotců musí rozhodnout, zda je možné omluvit smrt 164 nevinných cestujících letadla záchranou podstatně většího množství diváků na stadionu. Jak vyřešit morální dilema, když jsou v sázce životy lidí? A může si jej vůbec někdo dovolit svobodně rozhodnout? Divák se tedy stává součástí představení, stává se „soudcem" – výsledky hlasování se objeví na mezinárodním webu, který sleduje teritoriální výsledky hlasování http://terror.theater/. Účinkují Tomáš Jirman, Ivan Dejmal, Vít Roleček, Renáta Klemensová, Petr Houska a Lucie Končoková. Režisérkou inscenace je Tereza Říhová. Premiéra se uskuteční v hostitelském divadle - na alternativní scéně Divadla loutek.
premiéra: 5.4.2018 | foto: Radovan Šťastný