Rozhovor

Lukáš Holubec
Vznikl nový divadelní podcast Divadelní bar!
vydáno: 6.6.2024, Lukáš Holubec
Na Youradio Talk je od 5. června 2024 k poslechu první díl nového divadelního podcastu Divadelní bar. Pokud chcete být v obraze a dozvědět se leccos z divadelních scén, tak se pohodlně usaďte, nalijte si sklenku a poslechněte si, co se děje na jevištích, v zákulisí i na barech. Podcastem provází divadelní kritik Lukáš Holubec.

Ahoj, hned úvodem bychom čtenářům měli vysvětlit, jestli se jedná u nás jen o shodu jmen nebo jsme jedna a tatáž osoba.
Ahoj i tobě. Jsme jedna a tatáž osoba. Nechápu, jak se na to můžeš vůbec ptát. Asi jsem měl svolit k rozhovoru s někým jiným. Ty asi nebudeš nejbystřejší redaktor i-divadla, že?

Říkal jsem, že je to vysvětlení pro čtenáře, ale nebudeme se hádat. To si necháme po rozhovoru a pojďme raději na to tvoje podcastové dílo. Jak bys ho našim čtenářům nějak stručně představil?
Jmenuje se Divadelní bar, protože jak víme, tato dvě slova, respektive jejich hluboký obsah, nás velmi formoval. Každý díl by se měl věnovat jednomu konkrétnímu divadlu, scéně, spolku. Později možná festivalu, tvůrci, problematice. Možnosti jsou široké jako naše společná náruč.

No dobře. Píšeš sice vzletně, ale raději se soustřeď. Jak vznikl nápad stvořit takový podcast?
Já podcasty moc neposlouchám, ale přišla nabídka od tří žen, a protože jsem na první společné schůzce udělal zřejmě dobrý první dojem, šel jsem do toho. Podstatné pro mě bylo, že si to můžu dělat, jak chci, o čem chci, a že se do toho nebude tolik zasahovat. Dvě dámy se tedy pracovně prvního dílu nedočkaly, ale slečna Josefína Kováčová, které tímto srdečně děkuji, to se mnou dotáhla až do úspěšného konce, což je teď vlastně začátek.

To ano, protože je k poslechu první díl. Nicméně jeho zrod trval dost dlouho, že?
To tedy ano. Více než rok uběhlo od té první schůzky. V listopadu 2023 vznikla první část podcastu, v lednu 2024 druhá část, ale protože se změnila pravidla, musely se natočit ještě další dva kompletní díly, aby ten první mohl, jak se říká, ven, tak to trvalo hodně dlouho. Do toho vznikal design, znělka, střih. Všechno to mělo nulovou prioritu, takže první díl je tu až teď v červnu 2024, což mimo jiné znamená, že částečně není úplně aktuální.

O čem tedy ten první díl je?
O Divadle X10, které mezitím bylo vyhlášeno divadlem roku 2023 v Ceně divadelních kritiků nebo jak se to jmenuje, to je spíš tvoje parketa. A hostem pak byl herec Vašek Marhold, takže to je myslím nakonec docela uvolněný a vtipný díl. Tedy ta moje část moc ne, ale to se nedá nic dělat.

Rozumím tomu správně, že už jsou tedy natočeny i další dva díly?
Ano, jsi docela bystrý. Měly by být uváděny po 14 dnech. Pak přes léto bude pauza a snad hned zkraje září budou následovat další díly.

A prozradíš, o jakých divadlech ty další dva díly jsou?
To neprozradím, ale koncept je v nich stejný. Tedy mé povídání, ukázky z inscenace a host. Myslím ale, že jsou takové dotaženější a samozřejmě aktuálnější, protože se natáčely teď na jaře. A taky se v nich tolik nestřihalo.

A jak moc se obecně v tom podcastu vystřihává?
V tom prvním to bylo nutné, protože ta má část byla dost dlouhá a samozřejmě pak vzhledem ke svému vzniku něco nebylo tak aktuální. Škoda, že se nevystřihlo slovo bytostně, které tam použiji asi čtyřikrát. A také se musel vystřihnout jeden hodně nekorektní vtip.

A co to bylo za vtip? Řekneš ho aspoň teď?
Neřeknu, protože by mě asi zavřeli. Tak holt to byl krásný fóreček o smrti a jedné části obyvatel této planety, který pobavil jen Vaška Marholda. Škoda, vzniklo to spontánně, ale doba nepřeje nekorektnímu humoru.

To nevadí. A co tedy očekávat po prázdninách? Až všichni uslyší ty tři díly a budeš celebrita?
Celebrita už jsem, když sis mě vybral pro rozhovor. Nechci předbíhat. Vznik těchto tří dílů mě naučil, ať moc neprozrazuji, ale mám v plánu udělat dva díly o divadelních festivalech, a pak pokračovat v dílech věnujících se jednotlivým divadlům a spolkům.

Dobře. Víc mě asi nezajímá a naše čtenáře určitě také ne. Takže já si jdu tedy poslechnout ten první díl, jehož odkaz bude snad pod tímto rozhovorem. Rád jsem tě zase slyšel, tedy četl. A mám tě rád.
Já tebe rád nemám, ale pro www.i-divadlo.cz děláš dobrou práci. A celkově je tohle nejlepší divadelní portál. No a Divadelní bar je zase nejlepší divadelní podcast. Dobře nám to jde.
...Ty jsi fakt hovádko.

https://talk.youradio.cz/porady/divadelni-bar

autor podcastu Divadelní bar Lukáš Holubec
autor podcastu Divadelní bar Lukáš Holubec


Další rozhovory

V houslistce z ukrajinského krytu jsem viděla Almu
(rozhovor s: Silvie Hessová a Anna Brousková, 11.5.2024)
Možná nás čeká nepříjemná konfrontace
(rozhovor s: Dagmar Fričová, 30.4.2024)
Farma v jeskyni už není jen laboratoří pro performery
(rozhovor s: Viliam Dočolomanský, 25.4.2024)
Albeeho mysl je myslí šachového génia
(rozhovor s: Ondřej Zajíc, 21.3.2024)
Nejlepším oceněním je spokojený divák
(rozhovor s: Radka Coufalová, 28.2.2024)
Divadlo je tvůrčí práce, které si moc považuji
(rozhovor s: Viktor Kuzník, 5.12.2023)