Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

5 let Jatek78, 10 let Cirku La Putyka a restart
[vydáno: 27.9.2019]
Pro soubor Cirk La Putyka přichází v letošní sezóně hlavní část oslav desátého výročí od založení souboru. Původně je měla zahájit premiéra inscenace Don’t Quijote v režii dvojice SKUTR... „Celé jsem to zkomplikoval: v tuto chvíli ze zdravotních důvodů nejsem schopen odehrát nejen tuto premiéru, ale ani derniéru Black Black Woods. Bude trvat několik týdnů, než se vrátím do normálu... Člověk si vysní, jak jubileum oslavit - premiérou nového projektu s lidmi, se kterými jsem se deset let pracovně nepotkal. A se svým nejlepším kamarádem. Bohužel tělo si řeklo stop a potřebuje čas na restart, klid, odpočinek a očistu,“ vysvětluje Rostislav Novák ml., který měl zároveň s dlouholetým přítelem Jiřím Kohoutem v nové inscenaci hrát hlavní (a jediné) role. „Naštěstí moje oznámení všichni vzali profesionálně a nakonec to beru z toho pozitivního hlediska. Shodou okolností, už mnohem dříve, jsem si celou tuhle sezonu definoval také jako jakýsi restart. Projekt Don’t Quijote se neruší, pouze přesouvá se na únor 2020. A derniéra inscenace Black Black Woods neproběhne v říjnu, ale v listopadu tohoto roku,“ upozornil Rosťa Novák. „Takže ten můj osobní fyzický restart se bude krýt s plánovaným restartem celé naší company…,“ dodal.

Již pět let je domácí scénou souboru Cirk La Putyka prostor Jatka78 v pražské Holešovické tržnici. V rámci oslav desátého výročí však uvede tři dlouholeté úspěšné inscenace v prostorách, kde původně vznikla a měla premiéru: Up End Down v La Fabrice, La Putyka v Divadle Archa a Slapstick Sonata jako derniéru na Nové scéně Národního divadla. „Jde vlastně o naše poděkování těmto scénám, že nás tehdy podpořily a viděly smysl v naší tvorbě,“ vysvětluje Rosťa Novák.

Rostislav Novák ml.
Rostislav Novák ml.


Do Divadla Archa, kde bude od 24. do 26. října uvedena úplně první inscenace La Putyka, se soubor vrátí po deseti letech. Rosťa Novák zde asi rok po absolvování DAMU začínal společně právě s režijní dvojicí SKUTR. „Měli jsme možnost pracovat v pro mě nejlepším divadle. Setkal jsem se s fantastickým produkčním a technickým personálem, měli jsme svobodu pro naši tvorbu a každým hostujícím představením jsme byli inspirováni. Viděli jsme zde poprvé DV8, Ultima Vez, Cirkus Cirkör, Radoka, Mina Tanaku a další,“ vzpomíná Rosťa Novák. Za několik let zde společně tito tvůrci realizovali představení Nickname, Understand, Plačky a 8 polib prdel kosům. „Mým hlavním projektem se pak stal nový cirkus a představení La Putyka. Díky Arše jsem dostal zázemí na jeho začátek,“ dodává Rosťa Novák. Po prvním uvedení La Putyky začal Novák hledat nový prostor, který by technicky, ale i svou dramaturgií vyhovoval. „Takhle jsem se setkal s Richardem Balousem z La Fabriky. Člověkem, který nám dal zelenou a který nám dal na šest let střechu nad hlavou,“ líčí Novák. V prostoru La Fabrika soubor od dubna 2009 do května 2015 odehrál 355 představení, z toho 95 právě Up End Down. „La Fabrika je nám nejbližší divadelní prostor a to nejen vzdáleností - vzdušnou čarou asi 500 metrů,“ říká Rosťa Novák. Up End Down, inscenaci v Novákově režii, zde Cirk La Putyka uvede 9. a 10. října. Derniéra Slapstick Sonaty proběhne 25. listopadu na Nové scéně Národního divadla. Celkově měla inscenace zatím 158 repríz, z toho 65 v mimo Českou republiku - nejvíce ze všech projektů. Pro soubor to byla první zkušenost se zahraničním režisérem, Maksimem Komarem, a také první mezinárodní spolupráce - se souborem Circo Aereo. Představení spojilo Národní divadlo v Praze s Národním divadlem v Helsinkách. „Pro jádro našeho souboru je to srdcová záležitost. První představení, ve kterém jsme dostali volnou ruku a z velké části se o něj starali sami účinkující. Otevřelo nám dveře do cirkusového světa,“ zdůrazňuje člen souboru Daniel Komarov.

Posledního uvedení se dočká také inscenace Airground. „Ohlédnutí za deseti lety naší company vnímáme i jako příležitost rozloučit se s inscenacemi, které hrajeme neskutečně dlouho. Dostali jsme se do bodu, kdy přichází čas na změnu a něco nového…,“ vrací se Rosťa Novák opět k tématu restartu.

Ke svému kulatému výročí však Cirk La Putyka připravil vedle tradičně nabitého programu na Jatkách78 a exklusivním vystoupením na místech, „kde to všechno začalo“, řadu dalších projektů. Hned v říjnu přijde do českých kin strhující filmový záznam loňského představení Up End Down Symphony s živým hudebním doprovodem Filmové filharmonie. Naživo se pak tento projekt vrátí na Jatka78 letos v prosinci.

7. listopadu pak na Jatkách78 proběhne premiéra celovečerního dokumentu Na krev, který nabídne velmi osobní, niterný a autentický vhled do života a práce bratrů Rosti a Vítka Novákových, kteří tvoří jádro souboru Cirk La Putyka. Oba bratry, kteří představují osmou generaci loutkářského rodu Kopeckých, zachycuje dokument režiséra Erika Knoppa od roku 2014, kdy získali pro soubor vlastní prostor Jatka78 a splnili si tak svůj sen. A to nejen principála Rosti Nováka, ale také jeho předků. Především Rosťova sebezničující vůle totiž přinesla teprve po osmi generacích rodině kočovných kumštýřů to, po čem vždy toužili – vlastní prostor, kamenné divadlo. Dokument odkrývá nejen zákulisí souboru, ale často emotivní vztahy uvnitř něj a v rodinách obou bratrů, nezdolnou energii, touhy, fantazie, inspirace a vůli, které stojí za touhou posunout ambice jejich předků a jít tak až na krev.

Oslavy desátého výročí završí v dubnu 2020 v prostoru O2 universum velkolepý novocirkusový projekt CESTY pojatý za účasti předních zahraničních režisérů a mnoha účinkujících jako pocta českému cirkusu od historie po současnost.
„Pro mě to bude vrchol oslav deseti let Cirku La Putyka. Bude to náš největší jednorázový projekt a zřejmě i nejšílenější, co jsem kdy vymyslel,“ směje se principál Cirku La Putyka, který ke spoluúčasti oslovil přední evropské tvůrce – jsou jimi Daniel Gulko, Maksim Komaro, Tilde Björfors nebo Ethan Law. „Jsou to osobnosti, které byly pro nás v našich začátcích velice důležité!,“ zdůraznil Rosťa Novák, který je autorem celého konceptu. Série několika unikátních představení CESTY za účasti mnoha špičkových akrobatů, herců, tanečníků a hudebníků provede diváky dějinami cirkusu u nás. Zavedou je na cesty, kterými se cirkus ubíral a z nichž Cirk La Putyka čerpá a je jejich součástí. Od kočovných loutkářů 19. století přes meziválečnou avantgardu a Osvobozené divadlo, protektorát, znárodnění cirkusů, rozvoj moderní pantomimy, sametovou revoluci, období do založení souboru, samotnou desetiletou historii Cirku La Putyka a na závěr pak pohled do budoucnosti a oslava s diváky. Každý z režisérů si do projektu přivede své největší koně, jak s nadsázkou podotkl Rosťa Novák. Jinými slovy projekt slibuje účast velkých hvězd novocirkusového světa.

Jatka78 i přes odložení premiéry Don’t Quijote vstupují do letošní sezóny slavnostně. 5. listopadu 2019 totiž uplyne přesně 5 let od doby, kdy se uskutečnila první "Mše za duše" a kdy byl spuštěn zkušební provoz nové divadelní scény v Pražské tržnici. Ta postupně ožila pravidelnou divadelní produkcí, která nabízí nejen nový cirkus, ale také současný tanec, činohru a pravidelný dětský program. Za 5 let své existence Jatka78 navštívilo více než 250 tisíc diváků, kteří sledovali přeměnu nové alternativní scény v divadlo s celoevropskou působností.

Haly 7 a 8 v Pražské tržnici (v areálu bývalých pražských jatek, posléze skladu autodílů) jsou již 5. rokem domovem akrobatů, herců či tanečníků. Prostory umožňují maximální využití velkolepé výšky i hloubky jeviště, což je pro umělce inspirující, nicméně památkově chráněný objekt, který Jatka78 využívají na základě smlouvy o výpůjčce s vlastníkem, Magistrátem hl. m. Prahy, na druhé straně přináší také řadu nesnází: „Nacházíme se v procesu rekolaudace Jatek78. Je třeba, aby prostor ve všech ohledech odpovídal současným normám, a tak paralelně děláme divadlo, a zároveň si hrajeme na stavební firmu. Bylo potřeba snížit kapacitu hlediště, instalovat protipožární dveře a čeká nás ještě celá řada úprav. Pokusíme se je udělat tak, aby nenarušily provoz a hlavně hrací plán,“ dodává ředitel Jatek78 Štěpán Kubišta.

První jateční premiéra na sebe nenechá dlouho čekat. 8. října 2019 režisérka Petra Tejnorová se svým týmem Temporary Collective uvede nový live cinema projekt Putinovi agenti. Přestože v inscenaci podle knižní předlohy novináře Ondřeje Kundry vystupuje jediný herec Petr Vančura, diváci se mohou těšit na náročnou výpravu a neopakovatelný zážitek na hranici divadla a filmu.

Velký návrat chystají Jatka78 v roce 2020. Vrátí se sem soubor Spitfire Company. Jejich nový projekt se bude jmenovat Prezidementi a premiéra je na Jatkách plánována na duben 2020.

Jatka78 v sezóně 2019/20 pokračují ve spolupráci se satirickou Vosto5, nezávislým divadlem 6-16 či s DEKKADANCERS, kteří na listopad chystají 3. ročník benefičního představení pro Lékaře bez hranic. Chybět na repertoáru nebudou ani Bratři v tricku, kteří si při příležitosti svých 10. narozenin připravili výroční představení Sezóna X. Nového nastudování a rozšířeného obsazení se dočká také úspěšná inscenace Amerikánka režiséra Viktora Tauše. Na repertoáru Jatek78 zůstává také hra íránského režiséra Nassima Soleimanpoura White Rabbit Red Rabbit. Představí se v ní David Novotný, Klára Melíšková, Martin Hofmann a Barbora Poláková.

Od začátku svého působení si Jatka78 jako jednu ze svých dramaturgických misí stanovila, že českému divákovi budou pravidelně představovat to nejlepší ze zahraniční scény. Jatka78 tak do Prahy pravidelně přivážejí opravdové hvězdy nového cirkusu a fyzického divadla. V nadcházející sezoně to bude britští akrobaté Barely Methodical Troupe, německý soubor Strapmania, v březnu 2020 se na Jatka78 vrátí Manda Rydman, českému publiku známá ze souboru Analog. V dubnu 2020 do Prahy zavítá belgický Collectif Malunés, který si pro svoji světovou premiéru na Jatkách78 vybral netradiční prostor Skleněnky. Květen 2020 bude patřit dvojici akrobatů Nikki & JD a jejich nejvíce oceňovanému představení letošního Fringe v Edinburghu. A v červnu 2020 se po třech vyprodaných představeních z jara letošního roku na Jatka78 vrátí renomovaný kanadský soubor Barcode Circus Company.

Pozornosti doporučujeme i tematické večery v režii Rosti Nováka. Pětileté výročí Jatek78 vyvrcholí 5. listopadu, kdy proběhne Mše za duše vol. 3. Bude se jednat o velkolepou oslavu umělců podílejících se na programu Jatek78. Poblahopřát Jatkům78 k výročí na scéně přijde hned několik souborů.

V režii Rosti Nováka proběhnou také letošní Mikulášská Jatka. Velkou novinkou dvou večerů, které proběhnou 5. a 6. prosince 2019 je, že letos si čerti budou brousit zuby také na dospělé. V pozdějších hodinách totiž Jatka78 poprvé připraví také Mikulášskou coby late night show se vstupem od 18 let.

.....
foto: Michal NovákKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.