Z tiskových konferencí

Divadlo Kalich představilo čtvrtý ročník Prima Hvězdného léta
vydáno: 12.12.2021
28. června 2022 odstartuje čtvrtý ročník Prima Hvězdného léta pod žižkovskou věží. Na letní scéně Divadla Kalich a jeho hostů se bude hrát až do 7. září 2022. Vedle komediálních titulů a novinek pořádajícího Divadla Kalich, Komorního divadla Kalich a Divadla Palace program nabídne vyhledávané tituly Saturnin, Caveman, Můžem i s mužem, Dva nahatý chlapi, Carmen Y Carmen, Hrdý Budžes či jevištní talk show Jana Krause. Své koncerty odehrají Jarek Nohavica, Tomáš Klus, Ondřej Havelka s Melody Makers či 4TET a sobotní dopoledne budou patřit pohádkám. Celkem je naplánováno téměř 60 představení a pod žižkovskou věží se diváci setkají např. s Ivou Janžurovou, Jiřím Bartoškou, Janou Paulovou, Barborou Hrzánovou, Dagmar Peckovou, Pavlem Zedníčkem, Jiřím Lábusem, Oldřichem Kaiserem, Petrem Rychlým, Carmen Mayerovou, Ondřejem Vetchým, Jiřím Langmajerem, Terezou Kostkovou a s celou řadou dalších.

Tereza Kostková a producent Michal Kocourek (foto: Richard Kocourek)
Tereza Kostková a producent Michal Kocourek (foto: Richard Kocourek)


„Myslím, že se potkáváme v době ne úplně příznivé pro divadlo,“ připomněl producent Michal Kocourek, „nicméně je třeba zdůraznit, že divadla jsou bezpečná a my budeme strašně rádi hrát a doufáme, že i diváci nás budou rádi navštěvovat. Za dva uplynulé covidové ročníky jsme si zvykli, že letní venkovní divadelní produkce představují pro diváky větší jistotu než kamenná divadla, sešněrovaná často se měnícími nařízeními. Loni i předloni provázely každé představení skutečně bouřlivé ovace, na lidech v hledišti bylo znát, jak intenzivně si divadlo užívají. Přes veškeré nesnáze se nám v loňském ročníku podařilo odehrát všechna představení, kterých bylo 64. A i proto jsme se rozhodli, že předprodej na nadcházející ročník otevřeme již nyní, přestože doba v tuto chvíli opět není úplně snadná. Věřím však, že pro rok 2022 se nám podařilo sestavit atraktivní program, naplňující představu pohodově stráveného letního večera, a že si důvěru diváků zasloužíme.“

Blíže pak připravované novinky Prima Hvězdného léta pod žižkovskou věží představil takto: „Zahajovací premiérou čtvrtého ročníku Prima Hvězdného léta bude výborná francouzská komedie z prezidentské pracovny S pravdou ven s Petrem Rychlým v hlavní roli, která je zároveň prvním titulem dlouhodobé spolupráce, na které jsme se s Petrem dohodli. Jeho hereckým partnerem v této inscenaci bude Luboš Veselý. Stejně tak mám radost, že jsme po několikaletém hledání našli ten správný text pro společnou inscenaci Jany Paulové a Václava Vydry v podobě komedie Nikdy není pozdě, v níž se tito dva představí hned v šesti rolích. Třetí novinkou v programu letní scény bude hořká komedie Na útěku, která je pro mě velkým zážitkem díky výkonům Carmen Mayerové a Terezy Kostkové. A moc se těším také na návrat slavného představení Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?. S oběma protagonisty jsme se shodli, že současnost přináší nové podněty, o které bude radost původní text aktualizovat, a že je na čase Ivánka vrátit na jeviště.“

(foto: Richard Kocourek)
(foto: Richard Kocourek)


Inscenaci hry S pravdou ven autorů Matthieua Delaporte a Alexandra de la Patellière režijně připraví Ondřej Rychlý. Ve skvělé konverzační přestřelce, která srší vtipem i podněty k přemýšlení, diváky pobaví trefně pojmenované nešvary a zlozvyky politiků, platné evidentně všude na světě bez ohledu na konkrétní politickou reprezentaci. Pod hrou je podepsaný úspěšný francouzský autorský tandem, proslavený mimo jiné oblíbenou komedií Jméno.

K chystané české premiéře této inscenace uvedl Petr Rychlý: „Tuto hru jsem hledal velmi dlouho, asi rok a půl, protože jsem nechtěl dělat text nekvalitní či prvoplánově komediální. Děkuji tedy Janě Paulové a překladatelce Anežce Svobodové, které mě navedly na tento velmi kvalitní text skvělé konverzační komedie, který, jak se říká, nešustí papírem a není prvoplánový. Jsou tam úžasné situace, ať už komické, nebo i vážné, se kterými se každý divák může ztotožnit. Mám rád, když prožijete v divadle všechny emoce od smíchu až po dojetí. A to S pravdou ven splňuje do puntíku. Bude to souboj dvou mužů, dvou mužských eg, v němž mým protihráčem bude Luboš Veselý, a režírovat bude můj syn, Ondřej Rychlý. Jeho volba není o zametání cestiček, ale viděl jsem jeho skvělé představení Mrk, které zrežíroval v Divadle v Dlouhé. Moc se mi líbilo, a tak mě napadlo ho požádat o spolupráci. Těším se na střet dvou vidění divadelního světa a láká mne jako otce zkusit si práci se synem, mimo jiné proto, že se utkáme v nových rolích. Věřím, že nás to může obohatit.“

3. března 2022 v Divadle Kalich a 12. července 2022 následně na Prima Hvězdném létě se představí komedie Nikdy není pozdě Norma Fostera v režii Pavla Kheka s Janou Paulovou a Václavem Vydrou. Je paradoxem, že tato herecká dvojice známá z filmů či televizních snímků se na jevišti potká po dlouhých letech. Důmyslně vystavěná komedie, která dává vyniknout komediálnímu talentu protagonistů, byla dostatečným důvodem i pro divadelní spolupráci.

Václav Vydra a Jana Paulová (foto: Richard Kocourek)
Václav Vydra a Jana Paulová (foto: Richard Kocourek)


„Je to takový nejednoznačný milostný příběh, vtipný, ale vlastně křehký, s překvapivými momenty, který je velkou příležitostí pro dva herce zahrát si několik postav v různých věkových obdobích,“ přibližuje tuto komedii Jana Paulová. „Znám práci Pavla Kheka a myslím, že je to jeden z nejlepších režisérů současného českého divadla. Moc jsem si s ním přála spolupracovat a ráda jsem souhlasila, když divadlo Kalich vyslovilo přání, že by nás chtělo mít na jevišti pohromadě s Vaškem Vydrou. S tím jsem se na jevišti naposledy potkala před třiceti lety v Dürrenmattově Manželství pana Mississippi a na každou reprízu s ním jsem se těšila, stejně jako se sem do Divadla Kalich stále těším – i na tuto mou již jedenáctou komedii zde,“ dodala ještě.

Na rozdíl od předchozích dvou novinek letní scény, se již 13. října 2021 na scéně Komorního divadla Kalich představila v premiéře hra Pierra Palmade a Christopha Duthurona Na útěku v režii Jakuba Nvoty s Carmen Mayerovou a Terezou Kostkovou. 28. června 2022 si svou premiéru odbude pod žižkovskou věží.

„Co mě na nabídce na inscenaci Na útěku zaujalo? Tak už jméno kolegyně bylo z řádu těch, které se neodmítají. Osobnost režiséra šla ruku v ruce. Jakub je záruka bezchybného výkladu, nápadu, svobody, profesionality… a lásky. To jsou dost potřebné ingredience k dobrému výsledku. No a pak sám obsah hry. O jinakosti, rozdílné zkušenosti a schopnosti v tom všem nepochopení najít přátelství a radost ze života, o tom se nesmí přestat hrát. S každou reprízou si uvědomuji, jak je krásné druhého člověka tak hluboce znát a moci se o tu blízkost s důvěrou opřít a jak je ta možnost společného hraní vzácná. Uvědomuji si to, myslím, dostatečně,“ sdělila k této již uváděné hře Tereza Kostková.

Petr Čtvrtníček (foto: Richard Kocourek)
Petr Čtvrtníček (foto: Richard Kocourek)


Poslední novinkou Divadla Kalich na letní scéně pod žižkovskou věží bude obnovená premiéra inscenace Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? Petra Čtvrtníčka. Toto legendární dílo, které vzniklo jako reakce na odposlechy fotbalových funkcionářů z roku 2005, je téměř 80 minut trvající intenzivní oslavou českého jazyka, kde se diváci mimo jiné dozvědí, komu volal Pelta a co chtěl, proč si hráči dělají na hlavách komedie, co jsou „takový ty notičky“ a komu je potřeba šáhnout na švába. Petr Čtvrtníček a Jiří Lábus v rolích Ivana Horníka a Milana Brabce půjdou tomu štěstíčku naproti za skvělého doprovodu symfonického orchestru Bezdrev s dirigentem Janem Kučerou, jádro symfoniků tvoří tradičně Epoque Quartet a chybět nebudou ani operní sólisté Petr Wajsar a Daniela Smutná. Veselá atmosféra fotbalové fresky má samozřejmě svého arbitra, fotbalového delegáta Josefa Poláška, kterému přijde na pomoc i zástupce švédského svazu Karl Rüster.

Petr Čtvrtníček k obnovené premiéře uvádí: „Obnovená premiéra bude naší sedmdesátou šestou reprízou, když nepočítáme všechna další zhlédnutí prostřednictvím různých videozáznamů. Já jsem původně předpokládal, že budu hrát v Kalichu něco nového, ale byl jsem přemluven k vrácení této veteše, na jejíž návrat se ale s Jirkou Lábusem moc těšíme. Okolnosti do tohoto textu zasahují velmi často, s Jirkou jsme v něm vždy reagovali na všechno možné, co se zrovna událo, třeba na pohřeb Nelsona Mandely na stadionu a na jiné pikantnosti. Ať se tedy diváci nechají překvapit, my budeme taky překvapení, protože dopředu si nic nepřipravujeme, takže uvidíme, co přinese léto.“

Letní scéna pod žižkovskou věží bude také v příštím roce kryta lehkou střechou, chránící diváky před deštěm i slunečními paprsky. Stejně jako v předchozích letech nabídne náročnějším divákům VIP zónu se samostatným zázemím a místy v předních řadách. Vstupenky i dárkové poukazy jsou již v prodeji na www.divadlokalich.cz.

zpracovala: Iva Bryndová
za laskavé poskytnutí fotografií z tiskové konference děkujeme Jaroslavu Panenkovi
.